İnsanlık Bu Gezegenden Tamamen Silinseydi Tüm Dünyaya Hükmeden Tür Ne Olurdu Biliyor musunuz?

149PAYLAŞIM

Büyük felaket günü gerçekleştikten hemen sonra gezegende hüküm süren tür sizce ne olacak? Akıllı maymunlar mı? Vahşi yırtıcılar mı? Yoksa?

Gezegeni hızla yok ederken, tüm canlı varlığını kendimiz ile birlikte ortadan kaldırmazsak dünyanın 'hayatta kalan hayvanları' hangileri olacak?

İnsan ırkının dünyadan tamamen silinmesinden 50 milyon yıl sonrasını tahmin edecek olursak, nasıl bir manzara ile karşılaşırdık?

Maymunlar? Yunuslar? Hamam böcekleri? Bu hayvanlardan hangisinin evrimsel yeteneği tüm gezegenin yeniden oluşması sırasında hayatta kalabilirdi?

Bilim insanları, bu hayatta kalabilen ve diğer canlı türlerine göre daha egemen olan canlılara 'baskın tür' diyorlar.

Bu araştırma aslında bilim insanlarına göre farklı türler arasında da yapılabilir fakat, bu noktada sadece hayvanlar olarak kısıtlayarak gelecekteki türler çatışmasına göz atmak daha mümkün.

Pek cevap ne?

Aslında dünyamıza şimdiki zamanda ya da milyarlarca yıl önce de hep bakteriler hükmetmiştir. 'Mikrop çağı'nın 1.2 milyar yıl önce sona ermiş gibi görünmesinin sebebi aslında bakterilerin yok olmuş olması değil, bizim çok hücreli organizmaları çok daha fazla görüyor ve onları heybetli sayıyor olmamızdır.

Bazı kaynaklara göre her 5 hayvandan biri nematot adı verilen yuvarlak kurtçuklardır. Yani aslında dominant türden bahsedildiği zaman ne yaygınlık, ne çokluk ne de çeşitlilik önem taşıyor.

Çünkü biz insanların hayal gücü, çok hücreli hayvanların heybeti ile büyülenmiş durumda.

Yani dünyayı ezilmişler ele geçirecek!

İnsanın baskın ırk olarak değerlendirilmesi, ve bunun elden ele benzer türlere geçirileceği oldukça narsist bir düşünce. 

Yani Maymunlar Cehennemi gibi filmlerin, en yakın primat akrabalarımızın konuşmaya ve teknoloji kullanmaya başlamasını öngörmesi oldukça normal. Fakat bizim ırkımızı tehlikeye sokan herhangi bir durum muhtemelen maymunların da yok olmasına sebep olabilir!

Evrim, zekayı sadece evrim olsun diye gerektirmez, bir türün hayatta kalabilmesi ve çiftleşme başarısı varsa ancak zekanın bir anlamı olacaktır.

Dünya tarihinin tüm aşamalarında tartışmasız olarak baskın olan tüm türler arasında insanlar, üstün zekası ve el becerisi konusunda tektir. Fakat bu özellikler ne hayvanlar arasında baskın tür olmaya yarıyor. Baskın tür olmak için felaketleri atlatabilmek, hayatta kalabilmek için hızlı adaptasyon ve doğayla uyumluluk ilkeleri şart!

Son sözü söylemek gerekirse, bizden sonra gelecek olan canlı ırkların, zeki, sosyal yaratıklar, konuşabilen ya da teknoloji kullanabilen canlılar olacağını düşünmek oldukça yanlış olur!

View this post on Instagram

Some people are believing that these microscopic animals are surviving on the moon. Tardigrade (Echiniscus sp.), SEM Color enhanced scanning electron micrograph (SEM) of Tardigrade (water bear) (Echiniscus sp.). Tardigrada is an obscure phyla of invertebrates located between the nematodes (roundworms) and the arthropods (crustacea, insects, and ticks). Tardigrades are microscopic aquatic animals that need water to live. Without water they shrivel into a cask stage and survive long periods of desiccation in a stage called cryptobiosis. Tardigrades are found in marine, freshwater, and semi-aquatic terrestrial habitats. Mosses, lichens, leaf litter, soil, and even the grains of sand on a beach are examples of such habitats. They are small, 0.2-0.5 mm in length, with 5 body segments and 4 pairs of legs. They breathe through their cuticle and have a hemocoel for circulation. Water bears feed on the fluids of plant and animal cells. They have stylets which allow them to pierce plant or animal cells. Magnification x100 when shortest axis printed at 25 millimeters. © Dennis Kunkel Microscopy / Science Source • Credit @sciencesourcestock #tardigrade #waterbear #waterbears #tardigrades #tardigradesofinstagram #invertebrate #extremophiles #microbiology #nature #biology #wow #science #amazing #sem #mosspiglet #scanningelectronmicroscopy #microscopy #sciencenerd #tardigradetuesday #startrekdiscovery #stockphoto #stockphotography #tardigradesofinstagram #scienceart #sciart

A post shared by thefuturetrip (@thefuturetrip) on

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

bir kez insanlık bitmeden diğer canlılar yok olur insanlar o kadar canlıyı geçmişte yok etti hâlâ da ediyor ilerde bizden başka ne kalır sonra Mars'ıda sömürürler kendi kendilerini ölüme yolluyorlar zaten, bu dünyada ne güzellikler varmış geçmişte insanlar hem kendilerine hemde diğer canlılara zarar veriyor bu haberi okumadan bunu yazıyorum çünkü inanmıyorum biliyorum ki bütün canlıların sonu insanlık tarafından geliyor zamanlada içleri canavarlaşıyor ben bundan 20-30 yıl sonrasını düşünemiyorum düşünmek istemiyorum bile !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!........

ece-calik

cevap ne ulan

ali-emre3

Makalenin yarısına kadar çok uzatmışsın girişi.

fchinaski

Dunya milyonlarca yil daha donmeye devam ederse, karincalardan umutluyum. Birlesip esek arisi avliyorlar, ötesi var mi? Elden ayaktan tutunarak kopru yapiyorlar, caliskanlar, insaat becerileri cok iyi, kendi yuvasindan olana hainlik etmiyorlar, yiyecegi bayatlamadan saklamayi biliyorlar. Evrimsel surecte bir de memeli dusmanlarina karsi savunma gelistirebilirlerse kimse duramaz onlerinde

yoldaki-kaplumbaga

fotolar gozukmuyooorrr

Görüş Bildir