Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsan Ne Hissediyorsa Odur: Cinsiyet Değiştirmiş Çocuklara Kendileri Olma Fırsatı Veren Fotoğraf Sergisi

303PAYLAŞIM

Güzel şeyler de oluyor!

Hikayesini BuzzFeed ile paylaşan Emma Leslie'nin büyük övgüler hak eden fotoğraf sergisine biraz daha yakından bakalım istedik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/lanesainty/this...

Avustralyalı fotoğrafçı Emma Leslie, cinsiyet değiştirmiş çocuklarla bir fotoğraf çekimi yapmak istedi.

www.buzzfeed.com

Projeye katılan çocuklar, fotoğraf çekimindeki fotoğrafları Leslie'nin "Bir Adım Öteye: Cinsiyet Değişimi Yaşayan Gençlerin Portresi" adlı sergisinde gösterilmek üzere kendileri tasarladılar.

"Kimi sahilde olmak istedi, kimi evinde, kimi ise evinin bahçesinde.. Onlara ne isterlerse giymelerini söyledim; o şekilde çalışacaktık."

www.buzzfeed.com

14 yaşındaki Korra, kendi sahici hayatını yaşamaya başladığından beri daha mutlu hissettiğini ve kendine güveninin arttığını söylüyor.

"Bu onların nasıl hissettiklerini ve kim olduklarını dünyaya gösterme şekilleri.. Bu yüzden, her şey onlara kalmış."

11 yaşındaki Evie, bir denizkızı olmak istedi. Kendisini sevecen, eğlenceli, biraz da deli dolu olarak tanımlıyor.

www.buzzfeed.com

"Bu çok güçlü bir fotoğraf.. Önce, suda oturuyordu; o şekilde de harika görünüyordu ama nedense ona ayağa kalkmasını söyledim. Sonra tüm gücü ve dayanıklılığıyla ayağa kalktı.."

Sergi fotoğraflarında, çocukların ebeveynleri ve kardeşleriyle de fotoğraflarını çeken Leslie, birbirimizden hiçbir farkımız olmadığını göstermek istiyor.

www.buzzfeed.com

6 yaşındaki Briella, küçük kardeşi Shayla ile birlikte.

"İnsanlara, bu çocukların gerçek olduğunu göstermek istiyorum. Her gün sokakta gördüklerinden hiç bir farkları yok. Dışlanıp farklı görülmeyi kesinlikle hak etmiyorlar."

17 yaşındaki Oliver ise çiçeği burnunda bir fotoğrafçı. Sanatı ve fotoğraf çekmeyi çok seviyor.

www.buzzfeed.com

Kendisi gibi cinsiyet değiştirmiş bireylerin toplumda bir söz hakkı ya da kendilerini ifade etme imkanı olmadığını söylüyor.

"Emma, yeri de giyeceğim şeyi de kendim seçeceğimi, çünkü bunun tamamen benimle alakalı olduğunu söyledi; bu harika bir şey.."

"Dışarı çıkın, onlarla konuşun ve yaşadıkları problemleri anlamaya çalışın." diye ekliyor Oliver.

www.buzzfeed.com

"Ben kızım, ben erkeğim, ben benim!" 

Anon, 7 yaşında.

"Benim olan bir vücut yüzünden kötü muameleye maruz kalıyorum."

www.buzzfeed.com

15 yaşındaki Georgie, annesi Rebekah ile.

"En çok dalga geçilen kişiler biziz. Hayatımızı geçtim, kendi vücudumuz üzerinde bile söz hakkına sahip değiliz. Yaşadığımız problemler hakkında tek bir fikirleri bile yok, neyle yüzleşmek zorunda olduğumuzu bilmiyorlar."

Leslie, insanların sergisine gelerek cinsiyet değiştirmiş çocukların diğer çocuklardan hiçbir farkı olmadığını anlamalarını istiyor.

www.buzzfeed.com

"Küçükken dedem 'İnsanlar bilmedikleri şeyden korkar.' demişti. İşte bunu bu yüzden yapıyorum. İnsanlara bunun korkulacak bir şey olmadığını göstermek için.."

"Bu çocuklar bunu ilgi çekmek için yapmıyorlar. Bu tamamen gerçek, bu onların hayatı, onların gerçeği."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ryuujis

Ya arkadaşım eğer yorum yapıcaksanız lütfen şu cinsiyet değiştirme olayını araştırıp yapın. Herkes bilmeden abuk subuk şeyler yazmış. Çocukken ameliyat olmuyor onu da söyleyeyim.

guldur-el-basur-kuduri-hz

Çocuk illaki kız elbiseleri giymek istiyorsa o ayrı konu ama internette veya basında çocuğu üzerinden meşhur olmak için çocuğunu o yaşta o kılığa sokan anne babanın zekasına sokim. İnstagram'daki süs köpeklerine çevirmişler çocukları amk! Pidolar bakıp bakıp 31 çekiyordur! O yaştaki çocuklara cinsiyet değiştirme operasyonunu hiç bir ülke yapmaz, yasalara aykırıdır. O yüzden haberde bir gariplik var.

daniel-north-mellet

biraz kendi dünyanızdan çıksanız ve insanların birine zarar vermedikleri müddetçe istedikleri boku yeme haklarını hatırlasanız

ahmet.burma.9

Özgür olmak ile aptal olmak arasındaki kalın çizgiyi kaçırmışlar (Aileleri için söylüyorum).

tc-aycan-ayamaz

çocuk yaşta cinsiyet değiştirmek ne demek ya? bildiğim kadarıyla cinsiyet değiştirme ameliyatı 18 yaşından sonra yapılıyor. yok hala aklım basmadı, çocuklarda cinsiyet değiştirmek ne demek allasen? çocuklar cinsiyet gütmez büyükler ayırı kız diye erkek diye... çok anlamsız haber olmuş.

hazal-venus

Ameliyat değil sadece dış görünüş olarak.

Görüş Bildir