İnsan Gerçekten Hayret Ediyor! Türkiye'de Bir Zamanlar Yasaklanmış 22 Şarkı ve Tuhaf Yasaklanma Sebepleri

-

Canımız ülkemiz geçmişte çok zor dönemlerden geçti. Darbelerden, siyasi-sosyal pek çok olaydan sonra sanatçılar da nasibini aldı. Hepimizin ezbere bildiği şarkıların bir dönem yasaklandığını duyunca çok şaşıracaksınız...

1. Barış Manço - Arkadaşım Eşşek! Sebep olarak; insanın arkadaşının eşek olamayacağı sunulmuş. Bu nedenle Manço’ya eşek yerine ‘Kuzu’ demesi önerilmiş.

Sadece bu da değil Barış Manço'nun; "Lambaya Püf De" erotik bulunduğu için yayınlama yasağı getirilmiş.

“Bir Bahar Akşamı”na da TRT denetimi “olmaz” demişl Çünkü bir pop müzik şarkıcısı, klasik Türk müziği söyleyemezmiş!  Türk sanat müziğinin yozlaştırılmış bir örneği imiş.

"Ölüm Allahın Emri" şarkısı da yine denetimden geçememiş. Girişte zurna kullanılmış. Pop müzikte zurna kullanılamazmış ve şarkı sözlerinde karamsarlık varmış.

2. Orhan Gencebay'ın "Batsın Bu Dünya" şarkısı; mevcut düzene isyan edip, insanların ruh halini bozduğu için yasaklananlardan.

3. Sezen Aksu'nun o çok sevdiğimiz "Sarışınım" şarkısı, vakti zamanında bestecisi Ermeni olduğu için yasağa takılmış.

Sarışınım'ın bestecisi Ermeni Ara Dinkjian'dır.

4. Müzeyyen Senar "Aman Ormancı" türküsünü çok güzel söyler bilirsiniz. Ormancıların devletin memuru olması ve türküde ormancılara, dolayısıyla da devlete yergi ve sitem yapıldığı gerekçesiyle o dönem yasaklanmış.

"Aman ormancı, canım ormancı / Köyümüze bıraktın yoktan bir acı..."

5. Musa Eroğlu-Yolun Sonu Görünüyor! Bu şarkının sözleri de intiharı çağrıştırıp, özendirdiği gerekçesiyle yasaklanmış.

6. Adnan Şenses'in şüphesiz en çok bilinen şarkısı olan "Doldur Meyhaneci" insanları içmeye teşvik ettiği için yasaklanmış.

7. İbrahim Tatlıses'in "Güneş Doğmayacak Üstüme" yine intiharı özendirdiği gerekçesiyle yasaklananlardan.

8. Bulutsuzluk Özlemi'nin, ''Güneye Giderken" adlı şarkısı sözlerinde geçen "solda güneş yükseliyordu'' cümlesinde solculuk iması sezildiği için yasaklanmış!

9. Hepimizin Yeşilçam'dan bildiği "Hayat Bayram Olsa" şarkısının bile bir dönem yasaklandığını biliyor muydunuz? "İnsanlar el ele tutuşsa, birlik olsa" sözleri komünist propagandası yaptığı iddiasıyla yayınlanmamış.

10. Leman Sam'ın Anladım şarkısında geçen "Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe, sırf sana benziyor diye, usulca sokulup 'Merhaba' dedim" sözleri TRT denetiminden geçememiş.

Gerekçe olarak ise; "Türk kadının tanımadığı hiçbir erkeğe selam vermeyeceği, şarkının Türk kadının ahlakını bozduğu" gösterilmiş.

11. Melike Demirağ'ın "Arkadaş" şarkı sözlerinin üstü kapalı komünizm propagandası yaptığı için yasaklanmıştır. Gerçi sözlerinin Yılmaz Güney'e ait olması bile başlı başına bir yasaklanma sebebi o zamanlarda...

12. Zülfü Livaneli'nin söylediği 'Şarkışla' türküsü "Olaydım olaydım okur yazar olaydım, Deniz mahkemeye düşmüş avukatı ben olaydım..." sözlerinden dolayı yasaklanan şarkılarından biriydi.

Türküdeki Deniz, Deniz Gezmiş'tir...

13. Özdemir Erdoğan’ın “İkinci Bahar” şarkısı hani biz daha çok Sezen Aksu'dan dinlemişizdir onu, “ahlaka aykırı sözler barındırdığı için” yasaklı şarkılar arasına katılmış...

Gurbet şarkısı da Türk halk müziği motifleri içerdiğinden yasaklanmış.

14. Ayla Algan'ın Fikret Şeneş imzalı "Bak Şu Adama Aşık Oldu" şarkısı "evli bir erkeğe aşık genç bir kadının hikayesini anlattığı" için yasaklanmış.

15. Bergen'in ''Acıların Kadını'' şarkısı 'insanların ruh halini kötü yönde etkilediği için' yasaklanmış.

16. Arif Sağ'ın Dersim türküsü adından dolayı yasaklanmıştı. Başka bir türküsü ise içinde 'şah' kelimesi geçtiğinden TRT onayını alamamıştır.

17. Yaşar Kurt'un "Korkuyorum Anne" şarkısını da bir dönem dinlemek ve söylemek yasaktı.

18. Aylin Aslım'ın "Güldünya" şarkısı "halkı küçük düşürdüğü" gerekçesiyle yasaklanmış.

19. Ahmet Kaya'nın "Adı Bahtiyar" adlı şarkısı, Bahtiyar bir militanın kod adı olarak kullanıldığı gerekçe gösterilerek yasaklanmış...

20. Birçok sanatçının söylediği ama en çok Hamiyet Yüceses'ten dinlediğimiz ''Ada sahillerinde bekliyorum'' şarkısı, darbe yıllarında 'Menderes ve DP'lilerin yargılandığı Yassıada'yı akla getiriyor.' diye yasaklanmış!

21. Son olarak da 90'larda Murat Kekilli'nin "Bu Akşam Ölürüm Beni Kimse Tutamaz" şarkısı yine Türk Gençliği’ni intihara özendirmekten yasaklanmıştı.

Hatta Murat Kekilli basının linç kültürüne fazla dayanamayıp Adana’ya geri dönmüştü bu şarkı yüzünden.

22. Cem Karaca'nın hangi bir şarkısını yazalım ki buraya. Yıllarca muhalif şarkıları yüzünden sürgünde yaşamış. "Tamirci Çırağı" sol söylem içerdiği ve sınıfçılık yaptığı için, "Namus Belası" ise sözleri sebebiyle kötü örnek oluşturduğundan denetimden geçememiş.

Cem Karaca'nın "1 Mayıs" şarkısının adı bile yasaklanması için yeterliydi, Türkiye'de bir zamanlar 1 Mayıs kutlamalarına katılmak bile yöneticilerin gözünde suçtu...

Cem Karaca'nın "Hasret" şarkısının da yasaklanma gerekçesi çok açık. Bir sosyalist neyin hasretini çeker ki? denmiş.

"Emrah" şarkısı ise müstehcen bulunduğu için yasaklanmış.

Kaynak..

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yazmasaolmaz1i

Ajdar-Çikita muz

z.kaanbdk

Çikta çikta çikta çikta çik çik çikita Çikitaaa MUUUUUZ!

eren-selcuk

ithal muza yönlendirip yerli muzun değerini düşürdüğü için yasaklanmalı !!

ssensei

Ve Volkan - Ananı Niyolay adı altında bir döneme "ananı yiyolar" şarkısını dinletmiştir. Hatta şarkının bazı kısımlarında direkt "ananı yiyolar" dediğine gayet eminim. :D

suat-sonmez

Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe, sırf sana benziyor diye, usulca sokulup 'Lan şerefsiz' dedim

yasemin-d

cem karaca

mayauel

trt hep formundaymış göründüğü üzere.

Görüş Bildir