İngiliz Bilim İnsanları İdrardan Elektrik Üretti

 > -
Abone ol

Yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışan bilim insanları sıra dışı bir buluş gerçekleştirdi. İngiliz bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucunda yakıt hücreleri ile idrardan elektrik üretilebileceği tespit edildi. Üstelik elde edilen bu enerji istenildiği takdirde depolanabiliyor.

Mikrobik yakıt hücrelerini kullanarak enerji üretmek ve depolamak hem yenilebilmesi hem de karbon salınımı yapmamasıyla geleceğin enerji üretim teknikleri arasında yer alıyor. University of Bath, Queen Mary University of London ve Bristol Bioenergy Centre tarafından ortaklaşa geliştirilen araştırma sonucundaysa idrar kullanarak elektrik üretmenin mümkün olduğu ortaya çıktı.

Üretilen enerji istenildiği takdirde depolanabiliyor veya doğrudan kullanılabiliyor

İdrar gibi organik maddeleri doğal ve biyolojik bir süreçten geçiren yakıt hücreleri insan atıklarını kullanarak açığa enerji çıkarabiliyor. Yakıt hücrelerinin ayırıcı özelliği ise içinde bulunan bakteriler ve akışla ortaya çıkardıkları enerji. Üretilen bu elektrik enerjisi istenildiği takdirde depolanabiliyor veyahut doğrudan kullanılabiliyor.

Yaklaşık 1 ile 2 sterlin arasında üretim maliyeti var

Yaklaşık 1 ile 2 Sterlin arasında bir üretim maliyeti olan bu yakıt hücrelerinin hem enerji üretiminde hem de yenilebilir enerji alanında yenilikçi bir yaklaşım sunması bekleniyor.

bigumigu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir