Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İmzanız Olan Parfümünüzün Daha Kalıcı Olması İçin Dikkat Etmeniz Gereken 13 Püf Nokta

-

Güzel kokmak herkesin istediği bir şey. Bunun için birkaç yöntem var. Temiz olmak, deodorant sıkmak, parfüm kullanmak bunlardan bazıları. Bu kokunun kalıcı olması da yıllardır üstünde çalışılan bir konu. İşte parfümünüzün daha kalıcı olması için, kokladıkça burnunuza gelen kokunun uçup gitmemesi için birkaç yöntem...

1. Öncelikle kendinize uygun kokuyu bulun. Bu hem sizin cilt tipinizle hem de teninizin kendi kokusuyla alakalı. Kendi teninize uygun olan kokuyu bulursanız, cildinizle birleşecek ve kalıcılığını arttıracaktır.

Cildinizle anlaşan kokular, kimsede durmadığı gibi sizle anlaştığı için imza kokunuz bile olabilir.

2. Parfümünüzün daha kalıcı olması için cildinizin temiz olmasına özen gösterin. Böylelikle sıktığınız koku, üzerinize sinen kokularla veya ter kokusuyla karışmayacak ve daha kalıcı olacaktır.

3. Parfümünüzü uygulamadan önce vücudunuza nemlendirici sürün. Nemlendiricinizin içindeki yağ, parfüm moleküllerinin cilde daha sıkı tutunmasını sağlayacak. Böylelikle parfüm teninizde daha çok kalacaktır.

Nemlendiricinizi kokusuz olarak seçmeyi unutmayın. İki kokunun karışıp kötü bir sonuç elde etmek istemezsiniz. 

Parfümünüzün setinde olan kremi uygulamak da iyi bir alternatif olabilir. Hem kremin hem de parfümün aynı kokması yoğunluğu arttıracaktır.

4. Eğer kokusuz bir nemlendiriciniz yoksa, yine kokusuz ve renksiz bir dudak nemlendiricisiyle bu işi halledebilirsiniz. Özellikle nabzınızın attığı yerler uygularsanız koku o bölgeye tutunacaktır.

Tabii bu yöntem sadece belirli bölgelere ve kısıtlı olarak uygulandığı için nemlendiricinin konforunu sağlamayacak.

5. Parfümü elbiseleriniz üzerinde sıkmak yerine direk teninize sıkın. Gün içinde ısınan vücudunuzla beraber harekete geçen parfüm molekülleri çok daha uzun süre aktif halde kokularını yayacak.

6. Boyun, bilek, dirsek içi, diz kapağı arkası gibi nemli ve nabzın attığı yerlere parfümü uygularsanız gün içinde parfüm molekülleri tekrardan hareketlenecek ve kokusunu yaymaya devam edecektir.

7. Eğer parfümünüzden birkaç fıs tarağınıza sıkıp saçlarınızı tararsanız, her hareketinizle ve her rüzgarla saçlarınızdaki parfüm kokusu etrafa dağılacak.

Bu koku çok yoğun olmasa da kalıcılığı arttıracaktır.

8. Cilt tipinize göre parfümünüzü tazelemeniz gerekebilir. Mesela kuru ciltlerde koku 3-4 saate kadar kalıcı olurken yağlı ciltlerde bu süre 6 saate kadar çıkabiliyor.

Kendi cilt tipinize göre arada parfümünüzü tazelerseniz güzel kokmaya devam edebilirsiniz.

9. Parfümünüzün şişesini kapağı kapalı bir durumda kuru ve güneş ışığından uzak bir ortamda saklarsanız, bozulmasını da önlersiniz. Böylece parfümünüz tüm performansını göstermeye davam edebilir.

10. Parfüm sıktığınızda kokuyu 3 adımda alırız. İlk sıktığımızdaki üst nota, alkolü uçtuktan sonra ortaya çıkan orta nota ve cildinizle bütünleştikten sonra duyduğunuz alt nota. Gün içinde bu alt notayı koklayacaksınız. Bu kokunun sizin vücudunuza uyum sağlaması kalıcılığı ile doğru orantılı olacak.

Bu kokunun sizin vücudunuza uyum sağlaması kalıcılığı ile doğru orantılı olacak.

Bu kokuyu sevip sevmeyeceğinizi ya da sizle uyumlu olup olmadığını anlamak için son notayı koklayana kadar beklemelisiniz. Parfüm seçmek öyle aceleye gelmez!

11. Alt notalardaki vanilya, çam, sedir ve odunsu kokular daha kalıcıdır. Seçtiğiniz parfümün alt notalar bu kokuları barındırıyorsa kokunuz daha kalıcıdır.

12. Kullandığınız parfümün de çeşidi kalıcılığını değiştirecek. "Parfume" de özün yoğunluğu yüzde 30'lardayken bu "Eau de Toilette" de yüzde 5'lere düşüyor. Yoğunluk düştükçe kalıcılık oranı da bir o kadar düşüyor.

"Parfume"ün formülü sayesinde 6 saate kadar dayanabiliyorken, "Eau de Toilette" 1,2 saat içinde uçup gidiyor.

13. En kalıcı koku için, içeriğinin en yoğun olan özü tercih etmelisiniz. yoğunluk arttıkça kalıcılıkta artacaktır.

Tabii bu yoğunlukla beraber parfümün fiyatı da artacak...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-celik34

Erkekler için sadece yazabileceğim alberto sego enigma parfüm.. Araştırın derim

emre-celik34

bence bu yazıyı okuyun

futursuz

Cilde sıkmak zararlı diyebiliyorum, kulağınızın ve ensenizin o kısımda ki saçlara sıkabilirsiniz, bayağı kalıcı oluyor. En dandik parfum bile ertesi güne kadar kokuyor, ben öyle yapıyorum valla bayağı iyi.

fulyana

Sahte parfümler, açık parfümler zararlı. orjinallerde bir sıkıntı yok.

Gizli Kullanıcı

Arkadaş benim bildiğim koku ile imza bırakanlar o şeyi ya da o bölgeyi sahiplenmek için genelde hayvanlar kullanıyor. :D Ben parfümün bir imza olduğunu düşünmüyorum :D

yargicspu

#5 maddede cilde sıkın diyor da benim bildiğim cilde sıkılan parfümlerin zararlı olduğu ve cilde sıkılmaması gerektiği yönündeydi. Güzel kokacağız diye vücuda zarar vermek de anlamsız gibi. Bu konuda kesin araştırması / bilgisi olan varsa paylaşarak yardımcı olabilir. Sonuçta parfüm / deodorant kimyasal bir ürün ve insan vücuduyla birebir teması sakıncalı olabilir sanki.

fcrfcr

Eau de Toilette leri vücudun güneş gören yerlerine sıkmak zararlı. İçindeki alkoller yanıcı ve ciltte iz bırakabiliyor. Ve neredeyse bütün erkek parfümleri Eau de Toilette. Erkekler boynuna, bileğine sıkmamalı. Giyinmeden önce göğse sıkılabilir. Ya da direk kıyafete. Bunun dışında vücutla temasta bir sıkıntı yok.

Görüş Bildir