İMKON: 'Önlem Alınmazsa 100 Bin Müteahhit Batabilir, 700 Bin Kişi İşsiz Kalabilir'

 > 
87PAYLAŞIM

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) sektörde, döviz yükselişinden ötürü inşaat malzemesi kalemlerinin fiyatının artmasının yüz binlerce müteahhiti batırabilecek bir tehlike haline geldiğini açıkladı.

Batan müteahhitlerin oranı %20'ye yaklaştı

Sözcü'nün haberine göre İMKON başkanı Tahir Tellioğlu, "Durağanlaşan piyasa ve döviz kurları ile inşaat malzeme fiyatlarının yükselişi müteahhitlik sektörünü adeta kilitledi. Sektörü büyük bir krize ve buhrana sürükledi. Şu ana kadar sektörde batan müteahhit sayısının yaklaşık yüzde 20'ye yaklaştı, Bu şekliyle yıl sonunu bulmadan, sektörün yüzde 30'nun daha batma riskiyle karşı karşıya kalacağının ayak seslerini duymaktayız" dedi.

700 bin kişi işinden olabilir

Tahir Tellioğlu sektörün durumuyla ilgili olarak "Konu sadece 400 bine yakın müteahhidin, 100 bininin taşıdığı batma riskini bertaraf etmek değil. Aynı zamanda bu 100 bine yakın batma riski olan müteahhidin ilişkili olduğu ortalama 5'er alt taşeron şirket, malzeme tedarikçilerini batırmaları ve inşaatlarında 700 bine yakın istihdam edilen kişinin de işinden olma riski var" derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya el atmasını istediklerini ifade etti.

Konkordato ilan eden 3 bin şirketin, %75'i inşaat ve inşaat ile ilişkili sektörler

Son dönemde sayıları artan konkordato ilanları ile ilgili olarak da "Maalesef bunların yüzde 75'inin inşaat ve inşaatla ilişkili şirketler. Bu durum da sektörün gerçekten ne kadar büyük bir sıkıntıya düşürdüğünü görüyoruz. Konkordato ilanlarına daha sıkı şartlar getirilerek, art niyetli kişilere de fırsat verilmemelidir" diyen Tellioğlu, hükümete müdahale çağrısında bulundu.

İnşaat sektörü ne istiyor?

İMKON başkanı Tellioğlu'nun, inşaat sektörünün canlandırılması için talep ettiği bazı düzenlemeler şu şekilde,

  • Projelerinde süre sıkıntısı yaşayanlara ek süre verilmesi

  • Kat karşılığı iş yapan müteahhitlere cezasız ek süre verilmesi

  • Konut kredi faizlerinin sosyal nitelik şartları çerçevesinde düşürülmesi

  • Sıfır konut satışında tapu harç bedeli muafiyeti getirilmesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir