Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlkokulda Resim Dersinde Çizilen Bahçe İçindeki Ev İle İlgili 11 Bilgi

 > 
11bPAYLAŞIM

İlkokulda veya ortaokulda kimse yoktur ki, arkasındaki dağların arasından süzülüp gelen ırmağın kenarına, iki katlı, bahçe içinde bir ev çizmemiş olsun. İşte size o evi anlatıyoruz.

1. Her ne kadar küçük gibi görünse de aslında dubleks olan evlerdir bunlar.

Kapısı ile pencerelerinin konumuna bakıldığında bunu rahatlıkla anlamak mümkündür.

2. Müstakil, bahçe içinde bir evdir ve ana yola bağlanan toprak bir patikası vardır.

3. Ön tarafında iki penceresi ve muhtemelen arka tarafında da simetrik iki penceresi vardır.

4. Kapısı genellikle çift kanatlı olmasına karşın tek kanatlı da olabilir.

5. 2+1 olması muhtemeldir ancak ev o kadar dardır ki 2+1 dubleks bu evlerin kullanım alanları 55 metre kareyi geçmez ve yine olasıdır ki evin tuvaleti falan bahçededir.

6. İlk bakışta göze hoş gelen bir yapısı, tüten bir bacası, geniş pencereleri olsa, günün her saati ışık alıyor gibi dursa, bahçesiyle, çitleriyle, bahçesinde oynayan çocuklarla (ki iki kişidir genelde) huzurlu bir ortam sunsa da evin darlığı sıkıntı verici boyuttadır.

7. Perspektif algısı yeni gelişen ilkokul çocuğunun bu algıyı kullanmak için yanıp tutuşması iyi bir şeydir ancak 1,5 metre genişliğinde bir evin kimseye bir faydası olmaz.

O kapısında oynayan iki çocuğu eve soksan sığmaz.

8. İşte eğitim sistemimizin sıkıntısı bu! çocuklara düşünmeyi değil… yok yok dur şaka alakası yok.

Bildiğin çocuk mallığının eseridir bu ev.

9. Tamam eğitim sistemi illaki boktan ama bu evin sorumluluğunu da ona yüklemeyelim.

10. Bu ev tam anlamıyla Türk kurnazlığının bir yansımasıdır.

Bu evi çizen 100 çocuktan 95’inin aklından ileride bu evi yıktırıp yerine daha iyisini yaptırma düşüncesi geçiyor olması muhtemeldir.

11. Bu düşünceden dolayıdır ki hepsi evi kocaman bir bahçenin içine oturtuyor.

Bak bir tane çocuk göremezsin apartman dairesi çizen ya da evin önüne bahçe kondurmayan, neden? Hepsi Ali Ağaoğlu çünkü, nedeni bu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceren-melis-selin-ozdemir

Bir de o evlerin bacasından yaz kış duman tüterdi :)

dogauygar

O mal dediğin çocuklardan perspektifi düzgün, mimarisi harika, metrekaresi sağlam bir çizim beklediğin için sen hayatımda gördüğüm en mal ve işsiz insansın dostum. Azıcık kendini geliştirip daha güzel yorumlar yapabilirdin, ne esprili bir yaklaşım yapabilmişsin ne de buraya gelen insanlara bir şey kazandırmışsın. Şurada harcadığım zamana çok üzüldüm...

yigit-burak-ozden

İyi de bizde bu resimleri yaptık ne arsa var ne bahçe bizim suçumuz ne :(

tnsrdr

Eğer sende zamanında o resimlerden çizmiş olsaydın şimdi biraz daha yaratıcı içerikler paylaşıyor olurdun o yaşta o resimleri çizen senin tabirinle mallar şimdi adam olmuşlardır ama senin mallığın baki arkadaşım ne yapsan atamazsın üstünden.

gkmnbrs

Ne kadar gocunmuşsun öyle. Hayal gücü olmayan bir nesil yetiştiği ortada. Çoğunluğunun üç boyut algısı zayıf. İşte o "mal" nesil ülkeyi mal etti. Ve yenileri de günümüzde eklenmeye devam ediyor. Bu eğitim sistemi beyin çürütmekten başka işe yaramıyor!

tnsrdr

Eğitim sisteminden kaynaklanan hataları o masum herşey den habersiz çocuklara mal diyerek mi eleştiriyorsunuz. Bu beğenmediğiniz mal çocukların projeleri Dünya da diğer çocuklarla yarışıyor ama sizin gibi sığ beyinlilerin yüzünden "siz malsınız bu proje tutmaz" denerek çocukların hayalleri yıkılıyor. Ayrıca bir içeriğe yorum yazdığımda gocunuyorsam ki evet gocundum (çocuklara hakaret edecek kadar karaktersiz değilim belki ondandır) o cevaba cevap verene ne demek lazım

dogauygar

sen küçükken burj el arab mı çiziyordun dostum kağıtlara, çocuğun üç boyut algısı zayıf falan yazmışsın. Azıcık çocuk gelişimi okuyun sizde yarın bir gün ana baba olacaksınız, çocuklarınızdan kocaman adamlar gibi şeyler bekleyip psikolojilerini bozup, bozulmuş nesillere daha da bozuklarını mı ekleyeceksiniz?

nonserviam1907

oo linç alırım bi dal

Görüş Bildir