İlk Bakışta Genç Görünen Bu Hayvanların Kaç Yaşında Olduğunu Öğrenince Çok Şaşıracaksınız!

19PAYLAŞIM

Asırlarca yaşamak çok eğlenceli olsa gerek.

1. 176 yıldır yaşayan kaplumbağa Harriet.

Galapagos Adalı ve 1830 doğumlu Harriet, neredeyse 2 asırdır yaşıyor. İlk bulunduğunda cinsiyeti erkek olarak belirlense de araştırmacılar tarafından dişi olduğu ortaya çıkmış. Harriet ile ilgili ilginç bir diğer olay da ünlü Biyoloji Uzmanı Charles Darwin tarafından bulunmuş olmasıdır.

2. 507 yıldır yaşayan deniz tarağı, Ming.

Ming İzlanda açıklarında bir grup araştırmacı tarafından 2006 yılında bulunmuş bir deniz tarağı. İsmini 1499 yılında hüküm süren Çinli Ming Krallığından almış.

3. 100 yıllık papağan, Charlie.

Charlie 2004 yılında sahibi Peter Oram tarafından ünlü olmuş bir papağan. Peter, Charlie'nin belirli bir dönem Winston Churcill ile kaldığını iddia etse de bu bilginin yanlış olduğu Churcill'in yakınları tarafından belirtilmiştir.

4. Gördüğünüz katil balina Granny, 105 yaşına kadar yaşamış.

J2 olarak da bilinen bu balina çok özel bir tür. Sırt yüzgecinin arkasındaki gri nokta ve yarım ay şeklindeki çıkıntısı olmak üzere belirli karakteristik özelliklere sahip.

5. 86 yıl yaşamış fil, Lin Wang.

1917 yılında doğan Lin çok özel bir fil. Kendisi 1937'den 1945 yılına kadar İkinci Dünya Savaşı zamanında süren İkinci Sino Savaşları'nda Japonya'ya hizmet etmiştir.

6. En uzun yaşayan kedilerden biri olan Corduroy.

Kediler 9 canlı olarak biliniyorlar ama Corduroy bilinenin ötesinde bir kedi. 1989 yılında doğup 7 yaşındaki küçük Ashley tarafından sahiplenilmiş. Guinness Rekorlar Kitabı'nda dünyanın en yaşlı kedisi olarak yerini almış ve ünlenmiştir. Instagram'da 15 bin takipçisi olan Corduroy maalesef 30 yaşında vefat etmiş.

7. Bir başka yaşlı kaplumbağa Tu'i Malila.

1777 yılında doğan bu kaplumbağa türünün en yaşlı örneği. Ünlü araştırmacı James Cook tarafından İngiltere Kraliyet Ailesi'ne hediye edilmiş, 188 yıl boyunca yaşamını sürdürmüş ve 1966'da doğal sebeplerden maalesef vefat etmiştir.

8. Film Yıldızı Poncho.

Ünlü yıldız Poncho, 102 Dalmaçyalı (2000), Hayvan Dedektifi (1994) ve Dr. Doolittle (1998)'da oynamıştır. Bu kısa ve yoğun Hollywood hayatından sonra yaşamının geri kalanını Birleşik Krallık'ta bir pet shopta geçiren Poncho 2018'de hayatını kaybetmiştir.

9. Tarzan'ın sağ kolu olan Cheeta.

1930 ve 1940 yıllarında Tarzan filmlerinde rol alan Cheeta, aslında romanlarda yer alan bir karakter değildi. Filmlerde ilham kaynağı olmuştur. 1960 yılında hayvan barınağına alınmıştır ve 80 yaşında böbrek rahatsızlığından vefat etmiştir.

10. 188 yaşındaki Jonathan hala hayattan zevk almaya devam ediyor.

Kaplumbağaların çok uzun yıllar yaşadığının bir diğer kanıtı da Jonathan. 188 yaşında olmasına rağmen hala normal bir şekilde yemek yemeye devam eden Aldabra kaplumbağası yaptığı güneş banyolarıyla mutlu bir şekilde yaşamaya devam ediyor.

11. 16 Numara.

Yaygın olmayan bir tür olan Gaius Villosus, adını Avustralya'da Barbara York Main tarafından yapılan bir araştırmadan almıştır. Dr. York eşek arıları tarafından yuvaları yıkılan 16 Numara'yı incelemektedir. Bu arılar yumurtadan çıktıktan sonra yemek ve yuva sağlaması için kendi yumurtalarını örümceklerin bedenine larva enjekte ederler. Bu çeşit bir saldırının ardından 16 Numara, 42 yıl daha yaşamıştır.

16 Numara'yı buradan da inceleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Bi karavan edinsek tosbaha hayatı sayılır mı ki?

ashirogi-muto

#10 Bakışa bak tıpkı dişsiz dedelere benziyor :D

Görüş Bildir