İlişkinizin Tuzu Biberi Olarak Gördüğünüz Davranışların Aslında "Dijital Şiddetin" Birer Parçası Olduğunun Farkında mısınız?

-

İkili ilişkiler içerisinde bireylerin çoğu ne yazık ki şiddete uğradığının farkında değil ya da fiziksel şiddet dışındaki türleri şiddet olarak kabul etmiyor. Aslında Flört şiddeti olarak adlandırdığımız kavramın içerisinde birden fazla tür var ve bugün bu türlerden çok fazla bilinmeyen fakat ilişkilerimizde neredeyse her gün maruz kaldığımız bir türden bahsedeceğiz. 

Keyifli okumalar! 

Kaynak: gaiadergi.com

Şiddet dediğimizde birçok insanın aklına sadece fiziksel temastan ibaret olan bir tür geliyor olabilir. Bununla ilgili çalışmalar yapılsa da fiziksel şiddet dışındaki şiddet türlerini ne yazık ki anlamakta güçlük çekiyoruz.

İkili ilişkilerde sık sık görülen fakat bir türlü "şiddet" olarak kabul etmediğimiz bazı durumlar var. Bu, "Flört şiddeti" olarak adlandırılıyor.

Flört Şiddetini kısaca açılayacak olursak;

Partnerlerden birinin diğeri üzerinde; egemenlik kurmak, güç kazanmak ve/veya gücünü sürdürmek, korkutmak / sindirmek, kendine bağımlı hale getirmek için uyguladığı davranışlardır. 

İşte bu flört şiddetiyle ve teknolojinin hayatlarımızın tam ortasında yer almasıyla birlikte ikili ilişkilerimizde farkında olmadan yeni bir şiddet türüne maruz kalıyoruz.

Bu, "Dijital flört şiddetti." Bu kavramı ilk kez duymuş olabilirsiniz fakat aslında bu şiddet türü birçoğumuza hiç de yabancı değil.

Dijital flört şiddettini, partnerlerden birinin diğerinin teknolojiyle olan bağını kontrol etmek istemesi olarak kısaca açıklayabiliriz.

Peki "Dijital flört şiddetine" maruz kaldığımızı nasıl anlayacağız? Öncelikle partneriniz sosyal medya hesaplarınızın şifresini istiyorsa,

Sosyal medyada kiminle arkadaş olacağınıza, olmayacağınıza karar veriyorsa,

Fotoğraf ya da video göndermeniz için sizi zorluyorsa ve istemediğiniz fotoğraflarınızı yayınlıyorsa,

Sizden izinsiz sosyal medya hesaplarınızı kullanıyorsa ve sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini çalıyorsa,

Çok fazla arayıp, karşılık vermediğinizde sinirleniyorsa ve sizin nerede olduğunuzu kontrol etmek için konumunuzu sürekli istiyorsa,

Dijital flört şiddetine maruz kalıyorsunuz demektir.

Elbette ki bu şiddet kavramını da sadece kadınlar tarafından düşünmek yanlış. Bu şiddete maruz kalan erkekler de oldukça fazla. Dijital şiddet, cinsiyet ayırmaksızın herkesi kapsayan bir konu.

"Beni seviyor ve bu yüzden böyle davranıyor." düşüncesini artık bir kenara bırakalım. Yukarıdaki davranışları sergileyen partneriniz sizi, sindirmek, kontrol altına almak ve kendine bağlı bir hale getirmek istiyor demektir.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merve-yildiz24

vaktinde çoğumuz aşkı bu sandığımız,ilişki bu şekilde yürür sandığımız için digital şiddetin alasını gördük. yurttaki ranzamdan inmemi istemiyor çünkü beni çok seviyor dışarsı inanılmaz güvensiz diye kandırdım kendimi yazık ettim ömrümün iki senesine iyi ki ilişkisi okul bitene kadarmış. hoş ondan sonrada ara ara aklımı karıştırdı ama en sonunda ona gereken cevabı verdim. ne olursa şiddetin sözlü fiziksel her türlüsüne karşı dik durun kendi içinizde ama seviyor diye meşrulaştırmayın ve kişiliğinizden asla ödün vermeyin!

anastetika

"Seven kıskanır". "Kocam değil mi döver de sever de". Bu kafalar artık değişmeli. Bilinçlendirme için güzel bir içerik olmuş, elinize sağlık.

Gizli Kullanıcı

Seven kıskanır, saçmalamayın onedio editöreleriiiii amk isminiz de çok havalı😑 Edit:bok gibi içerik.

jaywalker

bana öğle bişey yapılsa ona dijital neymiş yav fiziksel şiddet yapar.ondan ayrılırım

animecishirin

Biri bana bunu yapsa götüne tekme yer lan bu ne sD:AS:DSA.SA O kişiyi sosyal medyadan sileceğime kendisini hayatımdan silerim, temiz.

Görüş Bildir