İlham Gibi İlham: Sadece Sigarayı Bırakarak 70 Bin Lira Biriktiren Mehmet Tok’la Tanışın!

-

Sigara tiryakiliği kuşkusuz öncelikle sağlığımızdan, sonra da cebimizden fazlasıyla eksilten bir alışkanlık. Bu galeride tüm tiryakilere ilham olabilecek bir sigarayı bırakma hikayesine yer verdik. Sizleri Denizlili Mehmet Tok ile tanıştıralım!

1 2 3

Mehmet Tok sigara kullanmaya 12 yaşında başladı.

Denizli’de Topraklık Mahallesinde klima servisi sahibi olan Mehmet Tok, 8 yıl önce kalp rahatsızlığı sebebiyle hastaneye gitti. O zamana kadar Mehmet günde ortalama 2 paket sigara içiyordu. 

Doktor bırakmamı tavsiye etti. O gün bıraktım.

Doktorların uyarısı üzerine o gün sigarayı bırakmaya karar veren Mehmet, klima gazları için kullandığı boş bir tüpten, kendine açılması zor bir kumbara tasarladı.

Bıraktıktan sonra, ne kadar kaybımın olduğunu merak ettim.

Klima için üretilen gazların doldurulduğu tüplerden elinde bolca bulunan Mehmet, açılmasının çok zor olacağını da bildiğinden, bunlardan bir tanesini kumbaraya dönüştürdü. Nasıl açıldığını galerinin sonundaki videoda göreceksiniz. ☺

"Günlük iki paket sigara parasını her akşam eve gittiğimde kumbarama atıyorum."

Mehmet her gün, daha önce sigara satın almak için harcadığı günlük 25 lirayı bunun içine koymaya başladı.

Şehir dışına çıktığım zamanlarda, eve döndüğümde şehir dışında kaldığım
süre boyunca atmadığım parayı toplu olarak kumbaraya atıyorum. Kumbaramı bir yıl boyunca açmıyorum.

"Kumbarayı ilk açtığımda, içerisinden çıkan paraları görünce ağladım. Ömrümden, sağlığımda giden ve cebimden kaybolup giden para için sinirimden ağladım."

İlk para biriktirmeye karar vermesinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra kumbarasını ilk kez açan Mehmet, ortaya çıkan sonucu görünce yaşadığı sinir boşalmasını böyle tarif ediyor. 8 yıldır da bu şekilde para biriktirmeye devam ediyor.

Kumbarayı yılda yanızca bir kere açan Mehmet, 8 yılda yaklaşık 70 bin lira para biriktirdi.

8 yıl içerisinde yaklaşık 70 bin lira para biriktirdim. Sigara içsem bu para benim zararıma olacaktı. Ben bu parayı biriktirerek değerlendirdim.

Geçen süre içerisinde ise 2 hafif ticari araç, bir de spor motosiklet sahibi oldu.

Mehmet motorunu kumbarasından geçen yıl çıkan 16 bin lirasıyla almış. Ticari araçlarını ise galerinin ilk fotoğrafında görebiliyoruz.

Son kumbarasını açma ve içindeki paraları sayma anını ise videoya kaydederek sosyal medyada paylaştı.

8 yıl içerisinde bu kumbaralardan tam 3 tane doldurup boşaltan Mehmet, 17 aydır açmadığı dördüncü kumbarasını açıp içindeki paraları tek tek saydığı bir video çekti.

Mehmet'in tüm sigara içenlere ilham niteliğindeki videosu için 👇

Kameranın karşısında levye yardımıyla açtığı kumbaranın içindeki paraları boşaltıp sayan Mehmet'in 4 nolu kumbarasından tam 12 bin lira çıktığını görüyoruz 😮

Son olarak Mehmet'in sigara içen, bırakamayan herkese bir de güzel mesajı var:

Sigara içenlerin de bırakmasını istiyorum. Sigarayı bıraktım deyip bana gelenlere, aynı kumbaradan hediye ediyorum. Bugüne kadar 500 kumbara hediye etmişimdir. 

İstediği renge boyuyorum. Kumbaranın en önemli özelliği dayanıklı olması ve kolaylıkla açılamaması. Kumbarayı açmak istediklerinde ise levyeyle açmalarına yardım ediyorum. Yeter ki sigarayı bıraksınlar!

👏👊

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serkan-coskun4

Evet sigara gideri çok fazla ben de tütün sarıp içmeye başladım. Her gün sigara parası ödemekten kurtuldum. 1 paket sigara parasına aldığım tütün beni 3-4 gün idare ediyor. Sigarayı bırakamayanlara tavsiye ederim.

onur-terzi2

16 yıldır içmiyorum 10 lira param var amk?

musikisinas-don-vito

Güçlü bir iradesi varmış. Zayıf karakterlilerin alaya alması normal.

hizir_adil

motosiklet almış o daha çabuk öldürür mk

corpse-bride

parasını el dumanını yel alır. klasık lafı söyleyeyim boşa gitmesin ama helal olsun iyi yapmış irade meselesi bu

Görüş Bildir