İleri Görüşlülüğü ve Bilime Olan Sayısız Katkısıyla Atatürk'ün Hayal Ettiği Türkiye'ye Yakışan Çağdaş Bir Türk Kadını: Türkan Saylan

9.1bPAYLAŞIM

Bugün, Türkan Saylan'ın aramızdan ayrılışının üzerinden tam 11 yıl geçti... O, her zaman Türkiye için canını dişine takan bir vatan sevdalısı oldu. 

Hadi gelin, onun Türkiye için yaptığı birden fazla fedakarlığı hatırlayalım...

"Cumhuriyet nedir?" sorusuna verilebilecek en doğru cevaplardan biri, belki de Türkan Saylan...

İnsanların korkulu rüyalarından biri olan cüzzam hastalığına karşı başlattığı çalışmalarla, Türkiye'de bu hastalığın tedavisinde en etkin rolü olan kişi,

Ve okuma imkanı sağlanamayan öğrencilerin Türkan annesiydi o.

Kurucularından olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birçok kardelene yol gösterici, destekleyici ve moral verici bir rol model olmuştu.

Hayatını kız çocuklarının eğitimine adayan koca yürekli biriydi kısacası.

Ve her zaman, tıp ve eğitim alanında yaptığı çalışmalarla cehalete düşman bir laik Cumhuriyet kadını imajı çizdi.

Son derece ileri görüşlü olan bu güzel insan, kendini öğretmeye, aydınlatmaya adadı.

Ancak yaşamı boyunca birçok söylentiye konu oldu, iftiralara maruz kaldı ama yine de yılmadı.

1999 yılında yani tam 20 yıl önce, FETÖ sorununu anlatıp, uyarmış ve ciddi bir sorun olduğuna dikkat çekmişti.

Örgütün, devlet kadrolarına, eğitime, askeri kadrolara nasıl sızdığını ve kimliklerini nasıl gizlediklerini anlatmıştı. Ama, tabii ki kimse onu dinlememişti...

Ali Kırca’nın sunduğu Siyaset Meydanı’nda FETÖ'yü işte böyle deşifre etmişti;

Ancak bu açıklamaları yüzünden, hayatının sonuna kadar kendisine karşı olanlarla mücadele etti ve karanlık günler peşini bırakmadı.

Ergenekon soruşturması kapsamında ÇYDD ve ÇEV yöneticilerine, Ergenekon terör örgütüne üye olma ve hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek suçlamalarından dava açıldı.

Ve 13 Nisan 2009 tarihinde Türkan Saylan'ın Arnavutköy’deki evinin kapısını terörle mücadele ekipleri çaldı... Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkacağını unutarak...

Kanser hastası olan Saylan, bu süreçte daha da yoruldu ve maalesef hastalığı hızla ilerledi.

Son saatlerinde ise kızım dediği Ayşe Yüksel’e gözlerini dikip son sözlerini söyledi:

“Gelecek daha güzel olacak.”

18 Mayıs 2009 tarihinde yüz binlerce insanın hayatına değen o özel kadın, bu dünyadan ayrıldı. Ama yaptıkları, aydınlanma mücadelesine kattıkları yetiştirdiği çocuklarla devam ediyor.

Her şey için teşekkür ederiz Türkan Saylan, sen iyi ki vardın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Sevgiyle saygıyla anıyoruz.

alpaslan16

İkna odalarında insanların başlarını zorla açtırmaya çalışan İslam düşmanı kemalist bir faşistti ateş yoldaşı olsun

serkan15

hass*ktir ordan fetöcü terörist it. Daha dün yorumlarinda sübyanci serefsizleri savunuyordun, iki yüzlü pedofili artiklari sizi! Ayrica carpitma, nenelerimizin geleneksel Basörtüsüne kimse karismadi, fakat 70'lerde Sule Yüksel Senler denen Abd'nin yesil kusak projesi, islamci ajaninin uydurdugu sikmabas caputu "Türban" baska.

arsenic

Türkan Saylan Atatürkçü aydın bir kadın, bir eğitmendi. Kurduğu dernekle binlerce kızı okuttular, meslek sahibi, düzgün, aklı başında bireyler yetiştirdiler. Burs veriyorum ayağına garibanların çocuklarının ırzlarına geçmediler. Ne yapacaktı pardon? Üniversiteye öğrenmek için gelmiş kafasını örtmüş bir kadına iyi kapanda gel kızım, aman erkeklerle de oturma, bak günaha girersin mi diyecekti? Yoksa aklı, vicdanı hür bireyler mi yetiştirmeye mi çalışacaktı? Fetullah Hoca efendi diye dizlerine kapandığınız o ruh hastasının, ne kadar tehlikeli olduğunu anlatma yürekliliğini göstermiş gerçek bir aydındı. Ama doğruya sizin hoca efendi oldu şimdi; fetö, :D Nasıl kendinizden tiksinmeden yaşayabiliyorsunuz gerçekten?

emsalden-misal-olmaz.

Cumhuriyet kadını ne demek? Ya da çağdaşlık nedir? İlk önce söyleyeyim Saylan'ın mücadelesi düşmana bile örnek olur. Ama net bir şekilde ifade ettiği türbana karşı tavrı ve İslam'ın karşısında hareketleri onun tarafını tutmamı engeller. Bu tartışmasızdır. Yaşadığı dönem kardelen kampanyasında başörtülü olanlara burs verilmemesini ve yurt sağlanmamasını istemiştir. O dönemi bilen herkes bunu biliyor. Atatürk'ün hayal ettiği Türkiye'da inançlara saygı yok mu da böyle bir başlık var diye sorarım editöre? Ama gerçekten Müslümanların yapamadığı o dava ruhu bu kadında vardır. Ölmeden önceki gün toplantıya katılmıştır çok hastayken ve davası için ölünceye kadar mücadele ettiğin göstergesidir. Umarım ki Müslümanlığı savunan insanlarda aynı mücadeleyi gösterirler.

serkan15

Bu kadin fetö ile mücadelesinde hayatini verdi. Amaci Anadoludaki baski gören kizlara yardim etmekti. Bunlarin dahilinde hem cahliyet hem de özellikle yobaz dini baski yüzünden okuyamayan kizlar yardim etmek vardi. Bu arada carpitma, nenelerimizin geleneksel Basörtüsüne asla karsi degildi, fakat 70'lerde Sule Yüksel Senler denen Abd'nin yesil kusak projesi, islamci ajaninin uydurdugu sikmabas caputu "Türban" baska. Zira bu siysal islamin ayristirma simgesiydi. Hem o devirde iran devrimden heveslenen islamcilar her gün "seriat isteriz, seriat isteriz" diye sokaklari inlettiklerini niye niye geliyorsun? Ayrica Atatürk'ün hayal ettigi Türkiye'de elbette her türlü bireysel inanca saygi var, ancak din sahsi mesele oldugnu unutuyorsunuz, insanlar dinlerini kendilerine saklayip din sömürüsü yapmamalidir. Müslümanlar önce dini reform etmeleri lazim, yoksa dogmatik kaliplasmis bedevi gelenklerini din zannedip sonsuza kadar sömrülmeye mahkumdurlar.

emsalden-misal-olmaz.

İnsan istediği gibi başını örter, bunu şöyle örttü böyle örttü diyenler Müslüman olmayanlardır. Bırakın da biz karar verelim buna. Dini reform dediğin nedir? Kuran'ı Kerim'de ne yazıyorsa o bitti. Ötesi yok. Bedevi geleneği ne varmış? İslam öncesi kızlarını diri diri gömen cahillerdir o dediğin. İslam sonrası yaşam Arapların değil tüm Müslümanların yaşamıdır. Bunu Araplar ile bağdaştırmak yanlıştır. Ayrıca İslam'da din bireysel değildir, anlatmak ve yaymak gerekir. Bunu yanlış ifade edenleri konu dışı say. İran bambaşka bir konu illa Müslümanlar diye bir şeyleri bütün Müslümanlar ile bağlayamayız. Saylan fetö ile mücadele etmiş olabilir ama İslam'a saygısı yoktu, ona göre kapalı biri asla kendi isteğiyle kapanmış olamazdı. Çağdaşlığı giyimle aramak asla doğru olamaz. O bu kısımda hata yaptı.

serkan15

Her ayetini "evrensel" algilarsan elbette reform olmaz. Kuran "tarihsel" acidan uygulamayi hic denediniz mi? ibni sina, Farabi, Ömer Hayyam hic biri evrenselci degildi, yani sünniciysen bunlari misal gösterme hakkin yok. Ayrica bilmeden konuşma, o baskıyı görmediğin için empati kuramiyorsun. zorla kapatilan yüzbinler var bu ülkede. Misal benim kuzenlerim. Ya ilk başta çevresinden etkilenerek taşıyabileceğini düşündüğü için kapanıyor, veya çoçukken kendi iradesi gelişmemişken ailesi, mahalle baskisi, imam-hatip, cemaat/tarikat baskisindan kapaniyor. Fakat asıl SORUN çıkarmaya karar verdikleri vakit başlıyor. bu yobazlar başı açmayı dünyanın en büyük günahı olarak algılıyor, çevresinde dışlama ve mobbing başlıyor, zira bizde örtüye kutsallık yükleme hastalığı var. Hele önden sac gözüktümü dünyanin en büyük günahini islemis muamelisini yapar bu Türban polisleri. islamın ölçüsü örtü değildir! Bu mevzu malesef bizim ülkemizde bir Tabu olarak görülüyor. Evet %90 kendi istegiyle kapanmaz!

limbo-fighter

Bugünlerin de hesabı sorulacak elbette... Bu ülkeye hayatının son anına kadar hizmet etmiş kanserli bir kadını terörist gibi şafak baskınıyla ölümüne sebep olanlar, adalet tabii ki yok memlektte ama bir gün tarih bunun hesabını çatır çatır soracak.

Gizli Kullanıcı

Kendisinin dünya görüşünü sevmezdim ama Fetöye karşı ilk uyaranlardan. Mekanı cennet olsun.

Görüş Bildir