İlber Ortaylı'dan ''Gençler Yurt Dışına Göç Etmeli mi Yoksa Kalmalı mı?'' Sorusuna Net Cevap Geldi

-

Çareyi gerçekten yurt dışında mı aramalıyız?

Keyifli okumalar!

Yazı Tuhaf dergisinden alınmıştır. 

1. "Gençlerimiz ve kendini entelektüel addedenlerimiz, gitmek istiyorlar: Batı’ya ya da Amerika’ya, çoğu zaman geri dönmeme arzusuyla."

2. "Bu göç dalgası, yalnızca büyük şehirlere özgü de değil: Anadolu’daki herhangi bir üniversiteyle İstanbul’un alaturka muhitleri arasında, gitme isteği açısından belirgin farklılıklar yok."

3. "Türkler arkalarına bakmadan ülkemizi terk etme eğilimindeler. Maalesef bu eğilimlerinin karşısında duracak bir sosyal devlet yapısı da gözükmüyor."

4. "Türkler yurt dışında hiçbir ülkede görülmeyecek bir işçi sınıfını temsil ediyorlar. Almanya örneğini ele alalım: Türk milleti çalışır, biriktirir, suç potansiyeli düşüktür. Milletimizin, yaşadığı ülkenin ekonomisine katkısı yüksektir."

5. "Entelektüellerimizin göçü ise işçi sınıfımıza kıyasla daha büyük uyumsuzluklar doğuruyor. Göç eden entelektüellerimiz kendi renkleriyle ortaya çıkamadıkları için silikleşiyorlar."

6. "Türk aydını, ancak gittiği ülkenin moda fikirlerine ayak uydurduğu takdirde o ülkede barınabileceğini düşünüyor; bu büyük ve vahim bir yanılgıdır. "

7. "Kendi kültürünü beraberinde götürmeyen, kendi rengini yansıtmayan bir entelektüel sınıfı, kimsenin istemeyeceği gerçeğiyle yüzleşmek zorundayız. "

8. "Söz gelimi, Almanya’da bibliyofiller vardır: Her meslekten on-on beş kişi hafta aşırı ya da on beş günde bir buluşur, kitapları tartışırlar. Böyle gruplarda Türk aydınlarına pek rastlayamazsınız. Yine Fransız aydın çevrelerinde de Türklerin fazla yeri yoktur."

9. "Türklerin kolay uyum sağladıkları yerler de yok değil. Örneğin Amerika’yı ele alalım: Amerika’ya adapte olan insanlarımız var ve iyi yaşamlar kurabiliyorlar. Nobel alan insanlarımız bile Amerika’dan çıkıyor. Kürsülerinde en çok Türk bulunan ülke Amerika."

10. "Türklerin her zaman bu uğurda aşması gereken birtakım bariyerler vardır: Bu yüzden insanlarımız, bu ülkeden gitseler de bunun bir kurtuluş olmadığını bilmeliler. "

11. "Emeklerinizin karşılığını bulamayabilirsiniz, sevdiğiniz ve özlem duyduğunuz mevkilere gelemeyebilirsiniz. Bu konuda büyük zorlukları aşmak için mücadele ederken renginizden ödün vermeyip silikleşmemek ilk koşulunuz olmalı. "

12. "Çünkü gitmek, tek başına kurtuluş değildir. Gençlerimiz, hep söylediğim gibi dünyayı tanımalı, farklı coğrafyalara dair tecrübe taşımalılar. Fakat ne yazık ki bir Türk’ün, kendi ülkesi dışında ebedi bir mutluluk taşıyabileceğini düşünmüyorum."

13. "Eğer bir toplum, işleyişini bazı grupların taleplerine ve yağmacı hegemonyasına göre şekillendirirse orada gelecek olmaz. İran bu duruma örnektir: Altı milyon insanın göçünü gördük, çünkü insanların saplantılı doktrinler altında yaşama tutunması imkânsızdı."

14. "Peki bu günlere nasıl geldik? En büyük payı beceriksiz işadamlarına veriyorum. Hayata yalnızca maddi menfaatleri üzerinden bağlanan bu insanlar, gemiyi ilk terk edenler oldular ama gittikleri ülkelerde de umduklarını bulamadılar."

15. "Aralarında tutunamayıp dönenler olsa da onların terk ettiği çanağı yalayacak sinekler çoktan çıktı bile..."

16. "Biz yaşadığı toprakların değerini bilememiş ve güzelliklerinin farkına varamamış bir dönemin insanlarıyız. Bu yüzdendir ki Türkiye’den gitmek isteyen insanlarımızın da ülkemizi yeterince tanıdığını ve buraya dair güçlü anılarının olduğunu düşünmüyorum."

17. "Çünkü şehirlerimiz, kültürel bakımdan insana bir renklilik ve özlem aşılayabilen yapılar taşımıyorlar."

18. "Güzide şehrimizi bile kendi ellerimizle mahvetmek üzereyiz ve şehirlerimizi bu hale getiren belediyeciliğin, sorumluluk duygusu bir yana, yeni ve sistemli bir vaadi bile yok. "

19. "İstikbalimizi oluşturan gençlerimiz, tüm bu sebepler yüzünden, kurtuluş umudu taşıyarak, çoğu zaman mutluluğu bulamayacakları ve hep yabancısı kalacakları coğrafyalara gidiyorlar ve onlar gittikçe yaşadığımız topraklar daha da çekilmez oluyor. "

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
menemen

Türkiyeye ait güçlü bir anı mı? sivaslıyım ben 21 yaşına gelene kadar neler çektim neler yaşadım güzel anılar vs hiç söz konusu olmadı ne zaman bir şeyler ii-çin çabalayacak olsam halkım beni pişman etti bunları daha fazla yaşamak istemiyorum

hassein

aklı ve imkanı olan gider bu lanetli topraklardan

esen-adil

lanetli olan topraklar değil üstünde yaşayanalr

enk-capital

Aslında bu net bi cevap değil. Gidin de dememiş gitmeyin de dememiş. Gitmekte haklısınız demiş sadece. Burda silik bi insan olarak yaşayacağına adam gider fransada amerikada silik biri olarak yaşar. En azından daha huzurlu olur. Hangi işde çalışıyosa da karşılığını alır. Burda kalıp napıcak? Nobel alabilecek mi? Başka yerde en azından böyle bi fırsatı olacak. Burda durursa en fazla tutuklanır, dışlanır, yatacak yer bulamaz.

enk-capital

Şeyma subaşının pucca gibi insanların kitap çıkardığı, okuma oranlarının yerlerde olduğu, entelektüel nüfusun kaçıp gittiği bi ülkede iyi bi yazar kendini ne derece gösterebilir mesela? Ortaya çıksa bile ne derece kıymet görür? Kim ona yardımcı olur, sen iyi bi yazarsın gel senin kitabını basalım der? Böyle biri kime gider, kimden destek ister? Anca çok satmak için dikkat çekmek için ergen ergen salakça romantizm kasar, hödük adamların romantik tatlış gösterildiği yüzeysel aşk hikayeleriyle adını duyurmaya çalışır. Yine silikleşir, kendisi olmaktan çıkar. İnanmadığı şeyleri yazar. Eğer orhan pamuk gibi aileden zengin batı destekli bi sabetaysa belki bi şansı olur. Bu adam gitmeyip de ne yapsın şimdi?

memo_63

Bende yurtdışında çalışıyorum ama türkiye'ye dönme gibi bir fikrimde yok. Deve sidiği şifadır diyenler o ülkede şifayla yaşasınlar aydınların zaten deve sidiğine ihtiyaçları yok ...

eski_id

Arzu eden gidebilir.. Bu raddede bencilliğe sahip vatandaştan, memlekete hayır gelmez zaten.. Kimi ailesini kimi geleceğini bahane ediyor.. Gitmek isteyen her kişiye sormak isterim.. taktir edilesi her kim varsa, sizin taktirinizi kazanmasına sebep olan, vazgeçmişliği ve ümitsizliği değildi, hani her şey çok güzel olacaktı mk..

Görüş Bildir