Görüş Bildir
Haberler
İkinci Dünya Savaşı Ne Zaman Başladı ve Ne Zaman Bitti? 2. Dünya Savaşı Kaç Yıl Sürdü?

İkinci Dünya Savaşı Ne Zaman Başladı ve Ne Zaman Bitti? 2. Dünya Savaşı Kaç Yıl Sürdü?

Elif Ateş
06.12.2021 - 11:32

Tarihin en büyük savaşı olarak bilinen İkinci Dünya Savaşı, aynı zamanda en kanlı savaşlardan biridir. I. Dünya Savaşı'ndan 25 yıl sonra başladı, dünya güçlerinin birçoğu da bu savaşa katıldı. Bu güçler savaş için tüm ekonomik, askeri, bilimsel olanaklarını seferber etti. İkinci Dünya Savaşı'nda sadece askerler değil, birçok sivil de soykırımlar ve katliamlardan dolayı hayatını kaybetti. Savaştan önce gücün merkezi Avrupa iken, savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri oldu. Peki, II. Dünya Savaşı ne zaman başladı ve ne zaman bitti? İkinci Dünya Savaşı kaç yıl sürdü? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

İkinci Dünya Savaşı'na amaçları doğrultusunda pek çok ülke katıldı. Bu ülkeler kendi aralarında ittifak kurma yoluna gitti. Birleşik Krallık, Fransa, Çin Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri Müttefik devletler bloğunu oluşturdu. Almanya, Japonya, İtalya ve farklı zamanlarda birçok devlette Mihver devletler bloğuna katıldı. Bu savaşın başlamasının en büyük nedeni ise I.Dünya Savaşı'nın sonunda yenilen devletlerin ağır antlaşmalara tabi tutulmasıdır. Ayrıca Almanya ve İtalya gibi devletler de sınırlarını genişletmek istemişlerdir. II. Dünya Savaşı hakkında merak edilenleri sizler için derledik...

İkinci Dünya Savaşı Ne Zaman Başladı ve Ne Zaman Bitti? 2. Dünya Savaşı Kaç Yıl Sürdü?

İkinci Dünya Savaşı Ne Zaman Başladı ve Ne Zaman Bitti? 2. Dünya Savaşı Kaç Yıl Sürdü?

İkinci Dünya Savaşı, 1 Eylül  1939 yılında Almanya'nın Polonya'ya girip işgal etmesi ile başladı. Bu işgale tepki gösteren Fransa ve İngiltere de, Almanya'ya karşı savaş ilan etti. Almanya'nın Polonya'ya girmesinden cesaret bulan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, aynı şekilde işgale başladı. Almanya ülkenin orta kısmında konumlanırken, Sovyetler Birliği ise doğusunu işgal etti. Almanya'nın ittifakı olan İtalya'da 1940 yılında savaşa katıldı. İngiltere ve Almanya arasında aynı yıl içinde birkaç süren karşılıklı hava saldırıları oldu. Ancak Almanya bu saldırılarda mağlup oldu.

Savaşın başında kurulan Almanya-Sovyet Paktı, Almanya'nın saldırması ile son buldu. Alman orduları Sovyetler Birliği'nin iç kesimlerine doğru hareket etmeye başladı. O sıralarda ise Mihver kuvvetlerinden olan Japonya, Amerika'nın askeri üstlerinden biri olan Pearl Harbor'ı bombaladı. Bu olaydan sonra Amerika ve Sovyetler Birliği ittifak kurarak savaşta beraber hareket etti.

1942 yılında İngiltere, Almanya'nın ilk kez sanayi tesislerinin bulunduğu şehirlerine hava bombardımanı düzenledi. Bu saldırı 1945 yılına kadar devam etti. Alman ordularının Sovyet Birliği'ne karşı yaptığı işgal sonucunda, Sovyet askerleri bu saldırıyı geri püskürttü.  Alman askerleri ise teslim oldu. 1945 yılında Amerika ve Sovyetler Birliği, Almanya'ya girme kararı aldı. Son Alman saldırı ise Sovyet Birliği'nden geldi. Şehrin başkenti olan ve Hitlerin de bulunduğu yer olan Berlin, Sovyet orduları tarafından kuşatıldı. Hitler'in intihar etmesi ile Almanya teslim oldu. Bundan birkaç ay sonra Amerika Birleşik Devletleri, Japonya'nın şehirlerine atom bombası attı. Böylelikle 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı sona erdi. 1939 ve 1945 yılları arasında süren 2. Dünya Savaşı, 55 milyondan fazla ölümle sonuçlandı.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
4
2
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?