Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İHH, ‘İsrail'le Örtünen Çıplak Kalır’ Sözü İçin Özür Diledi

 > -

Türkiye-İsrail mutabakatının ardından yaptığı açıklamada "İsrail'le örtünen çıplak kalır" ifadelerini kullanan İHH, özür diledi ve bu söz ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kastedilmediğini söyledi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Türkiye-İsrail mutabakatının ardından yaptığı açıklamada kullandığı "İsrail'le örtünen çıplak kalır" sözünün yanlış taraflara çekilerek kullanıldığını belirterek, "oluşan algı ve yanlış anlaşılmadan dolayı" özür diledi.

İHH'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

  • "İsrail'le anlaşma konusunda vakfımızın çekincelerini ifade etmiştik. Özeti; 'İsrail'e güvenilmeyeceği' olan açıklama bazı çevreler tarafından kasten yanlış taraflara çekilmiştir.

  • Çekincelerimizi korumakla birlikte kamuoyunda yanlış anlaşılmalar oluştuğunu gözlemlemekteyiz.

  • Açıklamanın sonunda 'İsrail'le örtünen çıplak kalır' atasözünün yanlış taraflara çekilerek kullanıldığını gördük.

  • Bu söz asla Sayın Cumhurbaşkanımız kastedilerek söylenmemiştir. Bunu kasten öyleymiş gibi göstermek kötü niyet izhârıdır, bundan beriyiz.

  • Bu sözden dolayı oluşan algı ve yanlış anlaşılmadan dolayı kamuoyundan özür diliyoruz."

İHH, İsrail ile varılan mutabakatın ardından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

"Umarız ki İsrailli katillerin affedileceği anlamına gelecek olan böyle bir mutabakat TBMM tarafından onaylanmaz. Mavi Marmara İslam dünyasında ve ezilen tüm halklara umut olmuştur. İnsanlığın ortak vicdanı haline gelmiş olan bu umudu canlı tutmak mesuliyetimizdir. Sözümüzü bir Filistin deyişiyle bitiriyoruz; İsrail’le örtünen çıplak kalır." ifadelerini kullanmıştı.

Yıldırım Açıkladı: İşte İsrail ile Varılan Mutabakatın Detayları - onedio.com
Yıldırım Açıkladı: İşte İsrail ile Varılan Mutabakatın Detayları - onedio.com

Erdoğan tepki göstermişti: 'İnsani yardım götürmek için günün başbakanına mı sordunuz?'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmasında isim vermeden İHH'yı eleştirmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türkiye'den böyle bir insani yardım götürmek için günün başbakanına mı sordunuz? Biz zaten gerekli yardımları yaptık, yapıyoruz. Ama gövde gösterisi olsun diye değil, edebi adabı içinde yaptık, yapıyoruz."

İHH ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FilistinİsrailRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisionedio
Görüş Bildir