İdlib Saldırısından Önce Türkiye'de Yaşanan ve Tartışılan Bazı Önemli Gündem Konularını Hatırlayalım!

777PAYLAŞIM

İdlib saldırısından önce bakalım neler konuşuyorduk?

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/...

27 Şubat günü İdlib'de Türk askerlerine yönelik hava saldırısı düzenlenmiş, 36 asker şehit olmuştu. Bu saldırının ve şehit haberlerinin ardından da Türkiye, mültecilere sınır kapılarını açmıştı.

1 hafta boyunca hepimiz bu gündemleri, siyasilerin açıklamalarını ve TV kanallarındaki söylemleri takip ettik, takip etmeye de devam edeceğiz. Peki bu gündemden önce biz neleri konuşuyorduk? Neler vardı hayatımızda da kısa süreliğine pas geçtik?

Edirne'den Sınıra Yürüyüş Başladı: Türkiye, Tüm Mültecilere Avrupa Kapılarını Açtı - onedio.com
Edirne'den Sınıra Yürüyüş Başladı: Türkiye, Tüm Mültecilere Avrupa Kapılarını Açtı - onedio.com

1. Mesela, Beraat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergahından arazi aldığına dair iddialar vardı. Bu iddiaların ardından yapılan haberlere de erişim engeli getirilmişti.

2. İşsizlik de gündem konumuzdu. TÜİK’in verilerine göre 15-34 yaş arası işsiz gençlerin sayısı 2 milyon 562 bine dayanmıştı. Üniversite mezunu işsizlerin sayısı 856 bini bulmuş, 980 bin üniversite mezunu da iş aramaktan vazgeçtiği için işsiz sayılmıyordu.

3. AKP'li Burhan Kuzu’nun da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olduğu dönemde İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti’nin tahliyesi için birçok kez hâkimleri aradığını konuşmuştuk.

Burhan Kuzu'nun 'Tanımam' Dediği Uyuşturucu Baronunun Tahliyesi İçin Hâkim ve Savcıları Aradığı İddia Edildi - onedio.com
Burhan Kuzu'nun 'Tanımam' Dediği Uyuşturucu Baronunun Tahliyesi İçin Hâkim ve Savcıları Aradığı İddia Edildi - onedio.com

4. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek hakkında FETÖ’ye yardım ve terörizmi finanse etmekten suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Melih Gökçek Hakkında FETÖ'den Suç Duyurusunda Bulundu - onedio.com
Ankara Büyükşehir Belediyesi Melih Gökçek Hakkında FETÖ'den Suç Duyurusunda Bulundu - onedio.com

5. Her ne kadar Türkiye'nin ekonomisi şahlanıyor açıklamaları yapılsa da 2013’te 12.5 bin dolar olan gelir, bugün 9.1 bin dolar. Böylece Türkiye; Lübnan, Kazakistan ve Bulgaristan’ın bile gerisinde. Yani bunları da gündemimize almış, tartışmıştık.

6. Türkiye'nin artık depremle yüzleşmek zorunda olduğunu, bunun için birçok depreme hazırlanılması ve buna bütçe ayırılması gerektiği de konuşulmuştu.

7. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), aldığı kararla toplu taşıma ücretlerine yüzde 35 oranında zam yapmış, vatandaş da tepki göstermişti.

8. Ve intiharlar... İş bulamadığı için, geçim sıkıntısı yaşadığı için birçok insan da yaşamına son vermişti...

Buna Kim Dur Diyecek? Matematik Öğretmeni İnan Avşar, Çok Mücadele Ettiğini Söylediği Videosunun Ardından İntihar Etti - onedio.com
Buna Kim Dur Diyecek? Matematik Öğretmeni İnan Avşar, Çok Mücadele Ettiğini Söylediği Videosunun Ardından İntihar Etti - onedio.com

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
liho13728475

insan hangi birine kızacağına şaşırıyor

ibrahim-kocak8

12.5 milyar dolardan 9 milyara geriledik yaziyosun şuan dolar 1 tl olsa farkindaysan gelirinde 70 milyar dolar oluyor 2013 den 2020 ye kadar bu ülkenin ne yasadigini nerelerden vurulmaya calisildigini dolar üzerinden nasıl baskılama politikası uygulanıp ülkeye yaptırımlar uygulanilmaya çalışıp iç kargaşaya sebebiyet doğurmak isteyenleri unutarak mı yaziyorsun bunu ? senin düşmanların basiyor dolayı ey vatandaş neyi sorgulamadan geri kaldigimuzi yaziyorsun bi 2013 deki dolara göre hesap et bakalım ilerlemis miyiz gerilemismiyiz sihada dünyanın en iyi 2. sini basardigimizi bile tüm avrupa gazeteleri yazıyor görüp ben değil , rusyanin karizmasını ciziyorsun hava savunmalari ucagini bile görmüyor bir şeyi oturup yazarken 2 3 defa araştırıp yazalım laf olsun diye değil lütfen.

altug-papakci

hangi gazeteler o ya bi yollasana linkini :D

gunesliler

Haberi yanlış okudun bence. Kişi başı milli gelir bahseddilen kardeş. diyor ki: "12.5 bin dolar olan gelir, bugün 9.1 bin dolar." sen o rakamları nereden çıkardın ? :S (bu arada ülkenin boka battığı gerçeği elbette değişmiyor)

hikarub

Zaten ne zaman büyük bir dış politika olayı olsa altında bir gündem değiştirme çabası olması düşüncesi geliyo insanın aklına... Bu öyledir degildir bilemem ama bu şüpheyi aklımdan çıkaramıyorum son senelerde

merve-seden-baytan1

hepsi unutuldu

Görüş Bildir