Görüş Bildir
Haberler
İdlib'den Kaçış Devam Ediyor: Türkiye Sınırına Gelen Suriyeli Sayısı 120 Bine Ulaştı

İdlib'den Kaçış Devam Ediyor: Türkiye Sınırına Gelen Suriyeli Sayısı 120 Bine Ulaştı

Batuhan
24.12.2019 - 11:00

Esad rejiminin son günlerde İdlib’in güneydoğusuna saldırılarını artırması nedeniyle evlerini terk eden yaklaşık 120 bin Suriyeli, eşyalarını da taşıdıkları uzun araç konvoylarıyla Türkiye sınırına yakın bölgelere ve terörden arındırılan Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı bölgelerine göç ediyor. Yerleşecek mekan bulamayan çok sayıda sivil, sınıra yakın yerlerdeki tarım arazilerine çadır kurmaya başladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

DHA'da yer alan habere göre, İç savaştan önce 1, 5 milyon Suriyelinin yaşadığı İdlib kentinin nüfusu, Esad rejiminin saldırılarıyla muhalif güçlerin topraklarını kaybetmesi üzerine oluşan iç göçle 4 milyona ulaştı.

Evlerini terk etmek zorunda kalan sivillerin sayısı artıyor

Evlerini terk etmek zorunda kalan sivillerin sayısı artıyor

Kentin güneydoğusundaki Maaret El Numan ve Serakip ilçelerine savaş uçaklarıyla yapılan bombardıman nedeniyle her gün onlarca sivil hayatını kaybederken, yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre evlerini terk etmek zorunda kalan sivillerin sayısı 120 bini aştı.

SMO VE UKC'den seferberlik desteği

SMO VE UKC'den seferberlik desteği

Geçici hükümete bağlı kuvvetlerin Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) eklenmesiyle ortaya çıkan ve Zeytin Dalı ile Fırat Kalkanı bölgelerinde hakimiyetini sürdüren Suriye Milli Ordusu (SMO), İdlib'e destek gönderme kararı aldı. İdlib'deki ılımlı muhalifleri temsil eden Ulusal Kurtuluş Cephesi de (UKC) tüm savaşçılarını direnmek için İdlib''in güneyine davet etti.

Boş arazilere çadır kurmaya başladılar

Boş arazilere çadır kurmaya başladılar

Canlarını kurtarmak için yaşadıkları topraklardan ayrılarak Türkiye sınırına yakın yerlere göç eden Suriyeliler, uzun araç konvoyları oluşturdu. Araçlarına yükledikleri eşyaları ve hayvanlarıyla birlikte yaşam savaşına koyulan sivillerin büyük bir çoğunluğu Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı Harekatıyla terörden arındırılan bölgeye göç ederken, bazıları da Türkiye sınırına yakın arazilerde çadır kurmaya başladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Çocuklarımızın suçu nedir?"

"Çocuklarımızın suçu nedir?"

Bombardıman nedeniyle Halep kırsalında yaşadıkları köyü ailesiyle birlikte terk eden ve bir yakınının kamyonetiyle terörden arındırılan Afrin’e doğru hareket eden Ahmad Bekru, füzeler nedeniyle evlerinin yıkıldığını belirterek, “Çocuklarımızı bombalardan kaçırdık. Çocuklarımızın suçu nedir? Müslümanlar olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz. Bizler sana güveniyoruz. Savaşı durdursunlar. Birleşmiş Milletler’den de aynı şeyi talep ediyoruz. Esad ve Putin savaşı durdursun. Bizler artık güvenli bir yerde oturmak, güvenli şekilde yaşamak istiyoruz. Acılardan ve savaştan artık yorulduk, bıktık. Ne olur sesimizi duysunlar” diye konuştu.

"Uçak saldırıları nedeniyle başka çaremiz yok"

"Uçak saldırıları nedeniyle başka çaremiz yok"

Eşi, çocukları ve torunlarından oluşan 11 kişilik aile grubuyla birlikte, saldırı altındaki Maaret El Numan’dan kaçan Mustaf Abu Dahil ise şunları söyledi:

Rusya, İran ve Esad rejimi uçaklarla köyümüze saldırı düzenledi ve biz kaçmak zorunda kaldık. Saldırılar çok şiddetliydi, ölebilirdik. Bu nedenle kuzeye geldik. Sırf bizim ilçemizden 100 binin üzerinde insan geldi. İdlib’in kuzeyi güvenli ama kalacak yer yok. Boş bulduğumuz bir yere branda, ip, battaniyelerle derme çatma çadır kuruyoruz. Uçak saldırıları nedeniyle başka çaremiz yok. Ailemizin can güvenliği yok. Hava burada soğuk ama yapabileceğimiz başka bir şey yok. Halimizi gören, çaresizliğimizi duyanlardan yardım bekliyoruz.”

Erdoğan da geçtiğimiz günlerde Türkiye sınırına yapılan göç hakkında bilgi vermişti

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
181
108
26
24
6
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
uzaklardan

Sınır denen şey harita üzerinde kenar süsü değildir. Zaten ekonomik sorunlarla ülkemiz boğuşuyor. Ülkemize giren sığınmacılara senden, benden para keserek ya... Devamını Gör

zena

Yakında bize ülkede yer yok çıkın gidin diyecekler..

kyle-reese

Eyvah eyvah!sakın almayın bunları orada sınırda çadırkent kurun,yeter artık,Türkiye dingonun ahrına döndü,doğru düzgün bir vize uygulaması nasıl olmaz bir ül... Devamını Gör