İçişleri Bakanlığı'nın Uyuşturucu ile Mücadelede Yeni Projesi: Narkotik Anne

 > 
10PAYLAŞIM

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimi günlerde ‘En iyi narkotik polis: Anne’ projesini hayata geçireceklerini söylemişti. Projenin detayları bugün ortaya çıktı. Projeye göre, her ilde valilikler aracılığıyla anne grupları oluşturulacak ve illerin ‘anne’ temsilcileri olacak. Annelere, panellerde ve online olarak eğitimler verilecek. Böylece aileler bilinçlenecek ve çocuğunun farkına varmış olacak.

Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun’un aktardığına göre, 81 şehri kapsayacak proje sayesinde anneler artık daha bilinçli hâle gelecek. Bunun için öncelikli olarak personel yetiştirilecek. Annelerin bilinçlenmesini sağlamak için psikologlar, psikiyatristler ve sosyal hizmet uzmanları devreye girecek.

Ekonomik düzeyi düşük aileler tespit edilecek

Görevliler, gerekli eğitimleri aldıktan sonra ailelerle irtibata geçecek. Daha sonra, her ilde valilikler aracılığıyla bir 'anne' temsilci oluşturulacak. Valilikler, belediyeler ve muhtarlar, bulundukları şehirlerde ekonomik düzeyi düşük ve uyuşturucu kullanmaya meyilli çocukların olduğu aileleri tespit edecek. Ardından annelerle iletişim kurulacak. Talep etmeleri durumunda bu annelere, eğitim verilecek ve çocuğundaki problemi nasıl çözeceği konusunda yol gösterilecek.

Anneler irtibat halinde olacak

Annelere, koronavirüs salgını sürecinde online eğitim sunulacak. Pandeminin ardından eğitimler yüz yüze olacak. Bu mücadelede, şehirlere göre çözüm önerileri getirilecek. Valiliklerin madde bağımlılığıyla mücadelede yaptığı çalışmaların yetersiz kalması durumunda yeni projeler hayata geçirilecek. Yine, bilinçlendirilen anneler, Türkiye geneli diğer annelerle de irtibat hâlinde olacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir