İBB Hakkında Suç Duyurusu: 'Fatih'in Tablosunun Alınmasındaki Sebep Ortaya Konulmadı'

 > 
46PAYLAŞIM

İstanbul Suriçi Derneği, İBB’nin satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi hakkında eserin kim tarafından yapıldığının belirsiz olduğunu, belediyenin tabloyu alım şeklinin hizmet alım yöntemine aykırı olduğunu ve kamuya ait ilamlı borçları ödemeyen belediyenin tablo almasının suç olduğunu ileri sürerek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Sabah'tan Atakan Irmak'ın haberine göre, İstanbul Adliyesi'ne gelen İstanbul Suriçi Derneği Başkanı Recep Delikaya ve Avukatı Hacı Orhan, İBB'nin satın aldığı tablo hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

'Kamuyu zarara uğratmak, görevi kötüye kullanmak'

İstanbul Suriçi Derneği tarafından savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin 'Kamuyu Zarara Uğratmak', 'Görevi Kötüye Kullanmak', 'İhale Mevzuatına Aykırı' davranmak suçları kapsamında soruşturulması talep edildi.

Savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul Suriçi Derneği İstanbul'da 1956 yılında Fena İtiyatlarla Mücadele Derneği olarak faaliyetine başlamış ve daha sonra da resmi kuruluşunu yaparak İstanbul için çalışmalarını yapmıştır. Özellikle İstanbul'un menfaatlerini korumak ve gözetlemek için hizmet veren derneğimiz İBB'nin satın almış olduğu sahte tablo ile görev ve sorumluluklarının dışına çıkarak mevzuatın gösterdiği yollar izlenmemiştir. Kamu kurumları mal ve hizmet edinilirken Devlet İhale Kanununa tabidirler. Bunun için de Kamu İhale Kurumunda gösterilen şekillerde alımların yapılması gerekiyor. Tablonun alınmasındaki sebep ise ortaya konulmamıştır. İBB 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununa tabi olmasına rağmen kanunun 7. Maddesine riayet etmemiştir."

İBB, Bellini'nin, Fatih Sultan Mehmet'i resmettiği çalışmasını 6,5 milyon TL'ye almıştı👇

İstanbul'a Geliyor: İBB, Fatih Sultan Mehmet Portresini 6,5 Milyon TL'ye Satın Aldı - onedio.com
İstanbul'a Geliyor: İBB, Fatih Sultan Mehmet Portresini 6,5 Milyon TL'ye Satın Aldı - onedio.com

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Londra'da müzayede ile satışa sunulan Venedikli Ressam Gentile Bellini'nin atölyesinden çıktığı söylenen Fatih Sultan Mehmet'in portresini 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) satın almıştı. Tablonun alınmasının ardından bazı tarihçiler ve siyasiler Fatih Sultan Mehmet'in resmedildiği tablonun orijinal olup olmadığı yönünde tartışmaya başlamıştı.

Satın almanın ardından sosyal medyada 'israf' eleştirileri gelmişti

Sosyal Medya İkiye Bölündü: İBB'nin Fatih'in Portresini Almasına Kim, Ne Dedi? - onedio.com
Sosyal Medya İkiye Bölündü: İBB'nin Fatih'in Portresini Almasına Kim, Ne Dedi? - onedio.com

İBB sözcüsü de israf eleştirilerine sert bir şekilde cevap vermişti

İBB Sözcüsü Ongun'dan Fatih'in Portresi Açıklaması: 'Diziye 10 Milyon Dolarlık Sponsorluk İsraf Olmuyor mu?' - onedio.com
İBB Sözcüsü Ongun'dan Fatih'in Portresi Açıklaması: 'Diziye 10 Milyon Dolarlık Sponsorluk İsraf Olmuyor mu?' - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir