İBB Sözcüsü Ongun'dan Fatih'in Portresi Açıklaması: 'Diziye 10 Milyon Dolarlık Sponsorluk İsraf Olmuyor mu?'

 > 
491PAYLAŞIM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, bir televizyon programına katılarak İBB'nin aldığı Fatih Sultan Mehmet'in tablosu hakkındaki eleştirilere cevap verdi. İstanbul'a ait eseri İstanbul'a getirdiklerini söyleyen Ongun, İBB'nin 2016 yılında Kut-ul Amere dizisine sponsor olduğunu hatırlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Semiha Şahin’in moderatörlüğündeki CNN Türk Masası’na bağlanarak ‘Fatih Sultan Mehmet portresi’ polemiğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ongun, canlı yayına bağlanarak "İsraf mı değil mi derken, şunu söylemek isterim. Söz konusu tablo 1480 yılında yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in yaşarken yapılmış 3 tablosundan bir tanesidir. Bu 3 tablodan bir tanesi de kayıptır nerede olduğu bilinmemektedir. Biz de İBB olarak bu önemli eseri anavatana İstanbul’a getirdik" ifadelerini kullandı.

"Türkiye’ye getiriyoruz neden israf oluyor?"

Tablonun alınmasının ardından başlayan 'israf' eleştirilerine ise Ongun şu ifadelerle cevap verdi:

"2016 yılında Kut-ul Amere dizisi için  dolar 2,5 TL iken 22.5 milyon liralık bir sponsor yapmış İBB iştirakleri . O günün parasıyla 10 milyon dolar, bugünün parasıyla 65 trilyon lira. O gün israf olmuyor da onun onda biriyle biz dünya eserini Türkiye’ye getiriyoruz neden israf oluyor? Hastane yoluna İBB’nin harcadığı para 580 milyon lira Bugün Ulaştırma Bakanlığı’nın o yolu yapmak için harcadığı para 10 milyon yok."

"Tartışmaları boş buluyorum"

Ongun açıklamasın devamında şu ifadeleri kullandı:

"İBB olarak biz 10 gün evvel başkanımızın talimatıyla, biz de kamuoyuna açık olmayan şekilde işlerimizi yürüttük ve değerli İstabul’umuza kazandırdık. İstanbul’a ait olması gereken bir eseri İstanbul’a kazandırdık. İyi bir şey yaptığımız düşünüyoruz. Müzayede pek çok kişiyle yarıştık ama kazandık. Biz şu anda bu eseri nasıl koruruz nasıl koruyacağız gibi planları yapıyoruz. Bu tablo üzerinden yola çıkarak Ekrem İmamoğlu onu yapmadı gibi tartışmaları boş buluyorum. Eğer birisi “Zulüm 1453’te başlamıştır” demişse bizim onunla hiçbir işimiz yok. Siz ne kadar karşıysanız biz de o kadar karşıyız. Kim derse ki ”Zulüm 1453’te başladı” biz de en az o kadar karşısındayız." ifadelerini kullandı."

İBB, Bellini'nin, Fatih Sultan Mehmet'i resmettiği çalışmasını 6,5 milyon TL'ye almıştı👇

İstanbul'a Geliyor: İBB, Fatih Sultan Mehmet Portresini 6,5 Milyon TL'ye Satın Aldı - onedio.com
İstanbul'a Geliyor: İBB, Fatih Sultan Mehmet Portresini 6,5 Milyon TL'ye Satın Aldı - onedio.com

Satın almanın ardından sosyal medyada 'israf' eleştirileri gelmişti

Sosyal Medya İkiye Bölündü: İBB'nin Fatih'in Portresini Almasına Kim, Ne Dedi? - onedio.com
Sosyal Medya İkiye Bölündü: İBB'nin Fatih'in Portresini Almasına Kim, Ne Dedi? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir