Hulusi Akar Kuvvet Komutanlarıyla Görüştü: Askerlik Süresi Kısalıyor

-

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın başkanlığında yeni askerlik sistemine ilişkin bir toplantı yapıldı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları katıldı. Bir süredir üzerinde çalışılan taslakta sona gelindiği aktarıldı. 

AA'nın aktardığına göre, Milli Savunma Bakanlığı'nda, Bakan Hulusi Akar'ın başkanlığında yapılan toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra kuvvet komutanları, bakan yardımcıları ve diğer yetkililer katıldı.

Çalışmalarda sona gelindi

Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi ayrıntılı bir şekilde görüşüldü.

Askerlik sistemine yönelik, Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile yaptığı çalışmalarda sona yaklaşıldığı belirtildi.

Öte yandan CNN Türk muhabiri Kenan Şener de, kritik toplantıyı ve detayları canlı yayında aktardı. Hürriyet'in verdiği bilgiye göre,Şener şunları kaydetti:

"Öneriler ilk kez masaya yatırıldı"

"Askerlik kısalıyor' demek yanlış olmaz ama bir tarih vermek yanlış olabilir. Henüz ne düzeyde kısalacağı, acemiliğin ya da usta döneminin ne kadar kısalacağı belli değil. Askerlik kısalacak bunu net olarak söyleyebiliriz. Bugün ilk kez Milli Savunma Bakanlığı'nda yeni askerlik sistemine ilişkin, içinde askerliğin kısalmasının da olduğu önemli konular ilk kez komuta kademesi tarafından bu konu masaya yatırıldı. Daha önce Milli Savunma Bakanlığı yeni askerlik sistemi üzerine uzman düzeyinde çalışma yürütüyor, belirli önerileri getiriyordu. Bugün o öneriler ilk kez masaya yatırıldı. Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarının da olduğu bir toplantıda bu konular ele alındı. Konuların başında da askerliğin kısalması da var."

"Belli meslek gruplarından olanlar ve olmayanlar için de kısalma söz konusu"

Bakan Akar'ın daha önceki açıklamalarında yeni askerlik sistemi üzerine işaretler verdiğini hatırlatan Şener, şöyle devam etti:

"Hulusi Akar, daha önce katıldığı programda 'Belirli meslek gruplarına yönelik onların askerliklerini hem kariyerlerinden geri kalmayacakları şekilde hem de kısa sürede yapabilecekleri yönünde bir düzenleme yapabiliriz' demişti. Hatta 'Öğretmen, hakim, doktor, akademisyen, sporcular için bazı esneklikler getirilebilir' diye belirtmişti. Meslek grupları için de olmayanlar için de temel askerlik hizmetinin kısalması söz konusu olabilecek. 

Edindiğimiz bilgilere göre, 3 aylık temel askerlik döneminin ardından bazı durumlara göre 12 aylık uzun dönem askerliğin 3 aylık temel eğitimden sonra daha kısa bir periyotta tamamlanmasının  üzerinde duruluyor. Yine Üniversite mezunları için şuan 6 aylık bir süre içerisinde uygulanıyor. Bu sürenin de meslek grupları dikkate alınarak azaltılması  gündemde. Ne zaman belli olur? Henüz çok erken."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir