Görüş Bildir
Haberler
Hükümete Yakın Araştırma Şirketi: 'AKP'nin Kemik Kitlesi Kırıldı'

Hükümete Yakın Araştırma Şirketi: 'AKP'nin Kemik Kitlesi Kırıldı'

AKP'ye yakın ORC Araştırma, erken seçim gündemiyle yaptığı son anketin sonuçlarını açıkladı. AKP’nin kemik kitlesinin kırıldığına dikkat çekilen sonuçlara göre yurttaşların yüzde 59.9’u, son seçimde Erdoğan’a oy verenlerin ise yaklaşık yüzde 40’ı erken seçim istiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ORC Araştırma, erken seçim gündemli 'Siyasi Gündem Araştırması'nın sonuçlarını Twitter hesabından paylaştı. 

1-5 Eylül tarihleri arasında 41 ilde 4 bin 180 kişiyle yapılan anket sonuçlarına göre yurttaşların yüzde 59.9’u erken seçimin yapılması gerektiğini belirtti. Son seçimde Erdoğan’a oy verenlerin yaklaşık yüzde 40’ının erken seçimin ihtiyaç olduğunu söylemesi dikkati çekti.

ORC Araştırma’nın sonuçlara ilişkin değerlendirmesi şöyle 👇

  • “Erken seçime ihtiyaç olduğunu düşünenler %60 gibi yüksek bir oranda olsa da, hükümeti başarısız bulanlar bu oranın çok daha üstünde görülmektedir. Bunun yanı sıra erken seçim olmasına karşı olanların içinde ciddi sayıda muhalif seçmen bulunmaktadır.

  • Bu seçmenler “zaten kötü olan ekonomiyi daha kötü hale getirir” endişesi ile erken seçime karşı çıkmaktadır.

  • Son cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy veren seçmenlerin ise yüzde 40’a yakını erken seçimin ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.

  • Bu durumun başlıca sebepleri ekonomi, hukuk ve mülteci sorunudur.

  • Kapanmalarının olduğu dönemde “kriz her yerde var, kapanmalardan sonra her şey normale döner” düşüncesi hakimken, sonrasında ekonomik sıkıntıların bitmemesi Ak Parti’nin kemik kitlesini kırdığı gözlemlenmiştir.

  • Özellikle Afgan göçünün önce inkar edilmesi de aynı kitlede kırılmalara neden olmuştur. Hukuk ve demokrasi konusundaki geriye gidiş algısı ise Ak Parti kitlesini kırmaktan çok, oylarını yeniden yükseltebileceğine dair inancın zayıflamasına neden olmaktadır.

  • “Artık toparlanamaz” söylemi, Ak Parti için her şeyden daha tehlikelidir. Bu durum Ak Parti içinden çıkan partilere yönelimi artıracaktır. Temmuz/Ağustos aylarındaki düşüş ivmesinin sürmesi halinde, Ak Parti’nin 1. Parti konumunun ciddi risk altında olacağını söyleyebiliriz.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
96
59
33
9
6
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ateist derviş

Kolay kolay bırakmazlar. İki bomba, bir iki operasyon bir bakmışsın ülkenin yarısı vatan haini :)

Nurettin Bayar

Bir ağlama videosuna bakar, bir de CHP içinde ne idüğü belirsiz birisi çıkıp ezana veya kurana saldırı mahiyetinde açıklama yaptı mı, ver babam %52 iktidar.

mertens

Öncedendi o şimdi halk aç o o zamanlar bu kadar hayat pahalılığı yoktu millet vatan millet sakarya edebiyatına oyu ampüle basıyordu ama şimdi karın aç olunca... Devamını Gör

Halil Değerli

Reis'in seçmeni geri zekalıdır... .... Tekrar Reis'e verirler.... .... 🤪😡😠