Görüş Bildir
Haberler
Hukuki Süreç Başlatıldı: Melih Gökçek Ankara'da Çok Sayıda Otoparkı Eşinin Vakfına Kiralamış

etiket Hukuki Süreç Başlatıldı: Melih Gökçek Ankara'da Çok Sayıda Otoparkı Eşinin Vakfına Kiralamış

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın belediye meclisi toplantısında gündeme getirdiği, “Melih Gökçek’in SOS Vakfı’na kiraladığı otopark ve mal teminlerinin” belgeleri ortaya çıktı. Belgelere göre, Melih Gökçek Ankara’nın işlek yerlerindeki otoparkları ve bazı işletmeleri, eşi Nevin Gökçek’in onursal başkanlığını yaptığı Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı’na (SOS Vakfı) düşük fiyatlarla uzun süreliğine kiraya vermiş.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhuriyet gazetesinden Sena Yaşar'ın haberine göre, belgelerde, eski Refah Partisi milletvekili Hüsamettin Korkutata ve ailesinin şirketlerinin yanı sıra; Gökçek’in eşi Nevin Gökçek’in onursal başkanlığını yaptığı SOS Vakfı’na da kira bedeli oldukça yüksek olan onlarca ticari işletme ve otoparkın düşük fiyatlarla kiralandığı görülüyor.

Haberde yer alan belgelere göre, vakfa kiralanan otopark ve işletmelerin listesi ve kira bedelleri şöyle:

Haberde yer alan belgelere göre, vakfa kiralanan otopark ve işletmelerin listesi ve kira bedelleri şöyle:
  • Mavi Göl’ün içinde bulunan bin 628 araç kapasiteli otopark, KDV hariç aylık 10 bin 927 TL’ye, 10 yıllığına kiralandı. Ankara Büyükşehir Belediye'sinde (ABB) incelemelerde bulunan müfettişler otoparkın aylık ortalama gelirinin 1 milyon TL’nin üzerinde olmasına karşın, yıllık kirasının oldukça düşük tutulduğuna dikkat çekti.

  • 50. Yıl Parkı’nın içinde bulunan 551 araç kapasiteli otopark, araç başı fiyat 0,55 TL’den hesap edilerek, KDV dahil yıllık 72. 732 TL’ye 25 yıllığına kiralandı. Geliri yüksek olan otoparkın aylık kira bedeli ise 6 bin 61 TL’ye denk geliyor.

  • Sıhhıye’de bulunan 944 araç kapasiteli Yenişehir çok katlı otoparkı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından KDV dahil aylık 56 bin 899 TL’ye 10 yıllığına kiralandı.

  • Hacıbayram Caddesi’nde Belediye Çarşısı içindeki 3 adet dükkan, aylık 2 bin 303’er TL’ye, 10 yıllığına kiralandı.

  • Hacıbayram Hükümet Caddesi’ndeki 220 metrekarelik kafe, aylık 14 bin TL’ye, 10 yıllığına kiralandı.

  • Çamlıdere’de bulunan 2 katlı Ankara evi, aylık 583 TL’ye, 10 yıllığına kiralandı.

  • Kocatepe Katlı otoparkı üstündeki çarşıda, 3 adet ticari işletme, aylık bin 966 TL’ye 10 yıllığına kiralandı.

  • Dikmen Vadisi Reşit Nuri Sokak’taki bina, yıllık 8 bin 428 TL’ye 1 yıllığına kiralandı. Kira süresinin 2017’de dolmasına karşın müfettişleri binanın tahliye edilmediğini tespit etti.

Belediye vakfa, vakıf markete kiralamış

Belediye vakfa, vakıf markete kiralamış
İçeriğin Devamı Aşağıda

Öte yandan, Kocatepe Cami kapalı otoparkının üzerindeki ticari işletmelerden biri, yıllık 292 bin TL’ye SOS Vakfı’na kiralanırken; vakfın, bu işletmeyi aylık 65 bin TL’ye bir süpermarkete kiraladığı bilgisine de ulaşıldı.

2012’de kamu yararına çalışan vakıf statüsü aldı

2012’de kamu yararına çalışan vakıf statüsü aldı

SOS Vakfı, 2012’de Bakanlar Kurulu kararıyla “kamu yararına çalışan vakıf statüsü” kazandırılarak vergi yükünden de muaf tutuldu. Vakfın vergi yükünün de olmaması, otopark ve ticari işletmelerinde yüksek kârlar elde etmesini sağladı. Vakfın yönetiminde, Nevin Gökçek’in yanı sıra, Gökçek döneminin Kent Estetiği Daire Başkanı Ömer Öksüz ve Genel Sekreter Yardımcısı Hatice Akgül de yer alıyor. Akgül’ün bazı kira sözleşmelerinde imzası da bulunuyor.

Belediye devir için çalışıyor

Belediye devir için çalışıyor

Uzun süreliğine kiralanan otopark ve ticari işletmeler, Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni yönetimince hala SOS Vakfı’ndan devralınamadı. Belediye, yerlerin devri için hukuki süreç başlattı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
691
163
60
30
26
17
10
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Otoparklar taşınmazlar hangi işlerin sosuydu. Sürrealist Melih parsel parsel Ankara'ya çökmüş. Üç beş tane belediye kaybettiler dünyanın pisliği çıktı arkala... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

En 50 yıl geriye gitti ülke kardeşim...

Özlem Ozlm

mansur bey cumhurbaskani adayi olsa icim huzurla ona oy veririmz💜

Kerem Güneş

nasıl yüzsüz olunur ayaklı numunesi