Hukuk Mücadelesi Yıllar Sürdü: Anne ve Babası Öldükten 4 Yıl Sonra Dünyaya Gelen Bebek

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Çin'de Shen Jie ve Liu Xi, çiftinin ölümlerinden 4 yıl sonra çocukları dünyaya geldi. Uzun süredir çocuk sahibi olma hayali kuran çift, kazadan önce embriyolarını dondurmuştu. Çocuklarının bu hayalini gerçekleştirmek ve torun sahibi olmak isteyen Shen Jie ve Liu Xi çiftinin aileleri uzun süren hukuk mücadelesinin ardından taşıyıcı anne yöntemiyle torunlarına kavuştu.

Tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftin dondurulmuş embriyoları kazadan sonra da saklandı.

2013 yılında geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatlarını kaybeden çiftin ailesi, dondurulmuş embriyoların kullanılabilmesi için yasal mücadeleye başladı. Çin'de daha önce benzeri bir durum yaşanmaması ve taşıyıcı anneliğin yasak olması yasal mücadelenin uzamasına neden oldu.

Mahkeme, embriyoların kullanım hakkının ölen çiftin 4 ebeveyninde olduğu hükmüne vardı.

Ancak mahkeme Nanjing Hastanesi'nde sıvı bir nitrojen tank içinde, eksi 196 derecede muhafaza edilen embriyoların ancak başka bir hastanede muhafaza edilebilmesi şartıyla Nanjing'den çıkarılmasına karar verildi.

Embriyoların sahibinin kim olduğuyla ilgili yasal belirsizlikler nedeniyle Çin'deki tıp merkezleri embriyoları kabul etmedi.

Aile, ticari taşıyıcı anneliğin yasal olduğu ülkelerden Laos'a gitti. Termos boyutlarındaki sıvı nitrojeni hiçbir hava yolunun taşımayı kabul etmemesi üzerine embriyolar kara yoluyla Laos'a ulaştırıldı.

Embriyo Laos'ta taşıyıcı annenin rahmine yerleştirildi ve Aralık 2017'de bir erkek bebek dünyaya geldi

Aile, torunlarının adını tatlı anlamına gelen 'Tiantian' koydu.

Tiantian adlı bebeğin hangi ülke vatandaşı olacağı ise ayrı bir sorun oldu. Embriyo Laos'ta yerleştirilse de doğum, taşıyıcı annenin turist vizesiyle gittiği Çin'de oldu.

Bebeğin biyolojik ebeveynleri hayatta olmadığı için büyük anneleri ve büyük babaları DNA testleri için kan verdi ve bebeğin kendi torunları olduğunu, anne ve babasının da Çin vatandaşı olduklarını kanıtladı.

'Gözleri tıpkı kızıma benziyor'

Büyükanne Hu Xinxian, gazetecilere yaptığı açıklamada torunu Tiantian'ın genel olarak babasına benzediğini ancak gözlerinin kızının gözlerine benzediğini söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir