Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dink Davalarını Birleştirme Talebi Reddedildi

 > 
13PAYLAŞIM

Hrant Dink cinayeti ana davasıyla birleştirilme kararı verilerek dosyaya gönderilen cinayete ilişkin 26 sanıklı yeni dava dosyası, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade edildi.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ana davayla birleştirilmesine karar verilerek mahkemelerine gönderilen 26 sanıklı yeni Hrant Dink cinayeti davasına ilişkin kararını açıkladı. 

Mahkeme heyeti, aralarında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgun Çakar ve eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 26 sanıklı Hrant Dink cinayetine ilişkin yeni davayla ilgili, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 16. maddesine göre uyuşma (muvafakat) istenmediği gerekçesiyle dosyayı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iade etti.

"Terör davasına bakmıyoruz"

Ramazan Akyürek

Mahkeme heyetinin iade yazısında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314. maddesinde belirtilen "terör örgütü" suçlarına bakma yetkisi olmadığı halde, davadaki suçlamaların "terör örgütü kurma ve yönetme" suçlarını kapsadığına dikkat çekildi. 

Dava uyuşmazlık mahkemesine gidebilir 

Mahkemeler arasındaki uyuşmazlık nedeniyle yeni dava dosyasının, görülmesi gereken yerin belirlenmesi için CMK'nın 16. maddesi gereğince uyuşmazlık mahkemesine (Yargıtay) gönderilebileceği belirtildi. 

"Bağlantılı suçlarda yetki" başlıklı CMK'nın 16. maddesinde, "Her biri değişik mahkemelerin yetkisi içinde bulunan bağlantılı ceza davaları, yetkili mahkemelerden herhangi birisinde birleştirilerek görülebilir. Bağlantılı ceza davalarının değişik mahkemelerde bakılmasına başlanmış olursa, cumhuriyet savcılarının istemlerine uygun olmak koşuluyla, mahkemeler arasında oluşacak uyuşma üzerine, bu davaların hepsi veya bir kısmı bu mahkemelerin birinde birleştirilebilir. Uyuşulmazsa, cumhuriyet savcısı veya sanığın istemi üzerine ortak yüksek görevli mahkeme, birleştirmeye gerek olup olmadığına ve gerek varsa hangi mahkemede birleştirileceğine karar verir. Birleştirilmiş olan davaların ayrılması da bu suretle olur" hükümleri yer alıyor. 

  • AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir