Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Holokost Anıtı'nda Çekilip Toplama Kamplarına Montajlanmış Tüyler Ürpertici 11 Fotoğraf!

2.2bPAYLAŞIM

Öncelikle Holokost, Nazi Soykırımı ya da Yahudi Soykırımı olarak bilinen; Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi'nin yönettiği Nazi Almanyası döneminde, işgal edilen sınırlar içerisindeki yaklaşık altı milyon Yahudi’nin (kaynaklara göre bu ölü sayısı değişir) sistemli bir şekilde öldürüldükleri soykırımdır. Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı veya Holokost Anıtı olarak da bilinen Almanya’nın başkenti Berlin’de Holokost’da hayatlarını kaybetmiş Yahudilere adanmış bir anıt mezardır.

19.000 m² büyüklüğündeki yapı 2,711 anıt mezardan oluşmasına rağmen insanlar burada zıplarken, patenle kayarken, bisiklet sürerken hatta yoga yaparken yani kısacası eğlenceli anlarının fotoğrafını paylaştıkları için yetkililer Holokost Anıtı'nın  bir anıt mezar olduğuna dikkat çekmek istemiş ve Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesaplarında paylaşılan bu fotoğrafları toplama kampları ile montajlamışlar. Ortaya çıkan fotoğraflar gerçekten etkileyici.

1. ABD kökenli Peter Eisenman tarafından tasarlanmıştır.

Peter Eisenman bu yapının insanların kafası karıştırmak ve rahatsız etmek amacıyla tasarlandığını belirtmiştir.

2. Her biri 2.38 metre uzunluğunda, 0.95 metre genişliğinde ve 0.2 ile 4.8 metre arası değişen yüksekliğe sahip bu stel kütlelerin üzerinde Yahudi medeni kanunu, tören kuralları ve efsanelerini kapsayan dini metinlerden oluşan Talmud’un birer sayfası yer almaktadır

3. Bir zamanlar Hitler yönetimin ve Nazilerin büyük zafer planları yaptıkları binaların bulunduğu yerde yer alıyor.

4. Yıllarca süren toplumsal sorumluluk ve hatıra tartışmalarından sonra nihayet 2005 yılında açılabilmiştir.

5. Anıt mezarlar içinde herhangi bir ceset bulundurmamasına rağmen, soğuk ve ayrıntısız yapısından dolayı tüylerinizi ürpertiyor.

6. Holokost Anıtı, kimseyi tarihi anlamaya zorlamıyorken, sadece tarihle yüzleşilmesi için fırsat tanıyor.

Soykırımla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyenler anıtın altındaki bölümden fazlasıyla acı verici bu bilgilere ulaşabilir.

7. Bazı söylentilere göre bu taş bloklar üst üste konulduğunda soykırımda ölen Yahudilerden oluşan ceset dağları kadar oluyorlarmış.

8. Günde yaklaşık olarak 10,000 kişi tarafından ziyaret ediliyor.

9. Sıkça sorulan sorulardan bazıları;

"Holokost Anıtı'nda neler yapmamıza izin veriliyor ve neler yapmamalıyız?"
Tarihsel olaylar ile Holokost anıtı karşılaştırılmamalıdır. 6 milyon insanın ölümünü işaret eden bir anıtta nasıl davranacağınız size kalmıştır.

10. "Bu hareket Holokost kurbanlarına karşı saygısızca değil mi?"

Evet, Anıt Mezarına gelmiş bazı insanların davranışı son derece saygısızca olabiliyor. Biz de buna dikkat çekmek istiyoruz.

11. "Diyelim ki bir fotoğraf paylaştım ve sonrasında pişman olup kaldırmak istedim. Silmeniz mümkün oluyor mu?"

Elbette. undouche.me@yolocaust.de  mail adresine durumu bildirdiğinizde kaldırabiliyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rabia-arslan14

Ulan ben böyle katliamlara çok üzülüyorum.En sevmediğim millete dahi bir şey olsa canım acıyor.Çünkü biliyorum ki olan yine iyi insana olmuştur.

deli-sabit

Osmanlı 1492 de İspanya zulmünden kaçan yüzlerce Yahudi'ye kucak açmıştır. Sefarad Yahudileri denen bu topluluk, bugünkü Suriyeli mültecilerin aksine, Osmanlı'ya daima minnettar kalmış, canla başla çalışıp ekonomiyi kalkındırmışlardır. Kısacası, hoşgörü. İsrail'in şu an yaptıkları, Nazi soykırımını haklı çıkarmaz.

onur-terzi2

Umarım 2. Holokostta yakında gelir bu ülke yahudi arap ve ruslardan temizlenmedikçe rahat bulamaz kimse zırlamasın Führer Adolf Hitler gerekeni yaptı ama maalesef almanyaya yaradı

three88

İnsan mısın ?

onur-terzi2

değilim sorunun varmı?

yazanhayalet

#2 de zaten fotonun altındaki açıklamaya uygun hale getirmişler. Saygısızlık, başka bir şey değil. Biz Çanakkale'de gezerken, karşı tarafın mezarlığından geçerken saygısızlık yapmamaya çalışıyoruz. Gitmişler orada biri zıplıyor, biri takla atıyor biri bilmem ne...

caro_usel

şu fotoğrafları görüp de hala Yahudi soykırımını savunanlar insan değildir!!!hiçbir insanın sadece o evde değil bu evde o ailede değil bu ailede doğduğu için sahip oldukları özellikler sebebiyle öldürülmesi meşrulaştırılamaz!!!

piyetro-yurdana-88

Vay be. Acaba Hitler bunu nasıl düşünemedi.

Görüş Bildir