Hollanda'dan Hz. Muhammed Yarışmasına Açıklama: 'Wilders Provokatör ama Düşünce Özgürlüğüne Saygılıyız'

 > 
53PAYLAŞIM

Hollanda hükümeti, Meclis'te Hz. Muhammed karikatür yarışması düzenleyecek olan ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders ile ilgili açıklama yaptı. İslam dünyasında yükselen tepkinin ardından gelen açıklamada, karikatür yarışmasının kendi inisiyatifleri dışında gerçekleştiği belirtildi. Hükümet yarışma için "tatsız", Wilders için de "provokatör" tanımlaması yaptı ancak düşünce özgürlüğüne saygı gereği yasaklanamayacağını vurguladı.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Hollanda hükümeti Cuma günü yapılan bakanlar kurulu toplantısında, Muhammed Peygamber karikatür yarışması nedeniyle Pakistan başta olmak üzere, İslam ülkelerinde yükselen tepkileri ele aldı.

Kabine, İslam ülkelerine, karikatür yarışmasının hükümetin inisiyatifinde gerçekleşmediği ısrarla belirtme kararı aldı.

"Biz yarışmaya karışamayız"

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok

Dışişleri Bakanı Stef Blok, Hollanda'dan açıklama isteyen Pakistan ve diğer İslam ülkelerine, şu mesajı iletecek:

"Yarışmayı düzenleyen kişi bir parlamento üyesi ama hükümet üyesi değil. Hollanda düşünce özgürlüğü açısından geniş sınırları olan bir ülke. Hükümetimiz, her türlü inanca saygı gösterilmesinden yanadır."

Bakan Blok'a göre Muhammed Peygamber karikatür yarışması "çok tatsız" ve asla kendisinin böyle bir tercihi olmayacak.Ancak bunun, Wilders'in kişisel değerlendirmesi olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, "Bu yarışma hükümetin inisiyatifinde değil, buna karışamayız" dedi.

Blok, İslam ülkelerinde yaşayan ya da çalışan Hollanda vatandaşlarının, karikatür yarışması nedeniyle güvenliklerinin tehlikeye atılmaması gerektiğini vurguladı.

"İnançlı insanlar küçük darbelere karşı dayanıklı olmalı"

Hollanda Başbakanı Rutte

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yarışmayı düzenleyen ana muhalefet partisi lideri Wilders'i, "ifade özgürlüğünün sınırlarını zorlamayı seven provokatif bir siyasetçi" diye tanımladı.

Muhammed Peygamber karikatür yarışmasının hangi olumlu amaca hizmet edeceğini anlayamadığını söyleyen Rutte, "Ama herkesin kendi medeniyetine göre bir iç disipline sahip. Değerlendirmesi ona kalmış" diye konuştu.

Hollanda Başbakanı'na göre, inançlı insanların da çok çabuk hakarete uğradığını düşünmemesi gerekiyor. Kendisini dindar biri olduğuna işaret eden Rutte, şunları söyledi:

"Ben Hıristiyanım ve inancım her gün gülünç duruma düşürülüyor. İnançlı insanlar küçük darbelere karşı dayanıklı olmalı. Bu Müslümanlar için de geçerli."

PVV lideri Wilders ise, "provokatör" suçlamasına tepki göstererek, "ben sadece özgürlüğümüzle oynatmak istemediğimizi göstermek istiyorum" dedi.

Aşırı sağcı lider, Başbakan Rutte ve hükümet için de, "Korkak İslam sevicileri tarafından yönetiliyoruz. Bu inanılmaz" ifadesini kullandı.

Wilders, parlamento binasında sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilecek karikatür yarışması ve sergisinin tarihini henüz açıklamadı.

Şu ana kadar 200 karikatürün gönderildiği yarışmanın, Hıristiyanların en önemli kutsal bayramı Noel öncesi gerçekleştirilmesi bekleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir