Görüş Bildir
Haberler
Hollanda'da Ev Sahiplerine Kira Sınırlaması Getiriliyor

Hollanda'da Ev Sahiplerine Kira Sınırlaması Getiriliyor

Hollanda'da hükümet, orta gelirlileri korumak için kiralık ev fiyatlarına müdahaleye hazırlanıyor. Yeni plana göre ev sahipleri evlerini hükümetin belirlediği değerin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeni plana göre evler, büyüklük, oda sayısı gibi belirli özelliklere göre puanlamaya tabi tutulacak ve sosyal konutlar haricinde serbest piyasada kiralanan evler için en fazla 1000 ile 1250 euro arasında bir kira bedeli saptanacak.

Kirası 763 euroya kadar olan ve belediyeler tarafından alt gelir gruplarına kiralanan sosyal konutlar gibi serbest piyasadaki evler için de puanlama sistemi getirilecek.

'Sert ama gerekli müdahale'

'Sert ama gerekli müdahale'

Toplu Konut ve Mekânsal Planlama Bakanı Hugo de Jonge'a göre, bu sistemle kiralık mülklerin yaklaşık yüzde 90'ı korunacak ve ev sahiplerinin artık kendi istediği doğrultuda kira miktarını belirlemesine izin verilmeyecek.

Hollandalı bakan bunun 'sert ama gerekli bir müdahale' olduğunu düşünüyor. Çünkü de Jonge'a göre, konut sıkıntısı nedeniyle kiracılar çok fazla suistimal ediliyor. Bu da insanların geçimini etkiliyor.

Hükümet, önümüzdeki aylarda bu konuda meclise bir bir yasal düzenleme sunacak. Yeni düzenleme kapsamında belediyeler, belirli kent ya da bölgelerde kiralık konutlar için koşullar koyabilecek.

Ev sahiplerinin puanlama sistemine uyup uymadığı ya da evini fahiş fiyattan kiralayıp kiralamadığı belediyeler tarafından denetlenecek.

Hak örgütleri memnun

Hak örgütleri memnun

Hollanda'da kiracı haklarını savunan örgütlere göre, hükümetin yüksek ev kiralarına müdahalesi çok gerekli bir adım.

Hollanda Ulusal Kiracılar Derneği'nden kamu yayıncısı NOS'a yapılan açıklamada, düzenleme ile bir evin kalitesiyle hiç ilgisi olmayan fahiş fiyatlara karşı daha fazla kiracının korunacağını vurgulandı.

BBC Türkçe

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
91
25
3
2
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
1.Harald

olması gereken .. ama nerede. bende 1700 tl ödüyorum. dün ev sahibi aradı 4000 tl istiyor :) sen çıkarsan 5000'e vereceğim diyor. hadi çöz çözebilirsen. tabi... Devamını Gör

Özlem Aydaş

Eğer bir gereği yoksa sizi çıkarması için ceza alabilir diye biliyorum. Israr ederse onu dava edeceğinizi söyleyin.

fark

Bizde de acilen gerekli böyle bir şey. Sert müdahale mi evet sert. Ama bizimki alıştı canı sıkılınca piyasaya müdahale etmeye, hem daha ne kadar kötü olabili... Devamını Gör

fark

Ama şu da var denetimi lazım bizde o yok. Satışta bile herkes biliyor ki 500e satılan ev 300e satıldı gösteriliyor tapu harcı az çıksın diye.

İnşallah işe yarar. Çok kötü durumdayız burda, ben 1000€ veriyom. Tayyipin hasretini çekiyoz ama kurulu düzenimiz var