Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hipnoz ve İllüzyon ile Çocukları Hedef Alan Tehlikeli Bir Oyun: Mavi Bebek

44PAYLAŞIM

Mavi Balina ve Momo oyunlarından sonra çocukları hedef alan ve tehlikeli oyun olan 'Mavi Bebek' oyununu birlikte inceleyelim.

Mavi Bebek oyunu yurt dışında Blue Baby olarak bilinen, Jonathan Galindo adlı kişi tarafından yapılan bir oyundur. Araştırmacılar oyunun tipik hipnoz ve illüzyon olduğunu ve çocukların bir süre sonra sürece bağımlı olduğunu dile getiriyor.

Sosyal medyada gündem olmasıyla uzmanların dikkat edilmesi gerekiyor açıklaması gecikmedi; ''Tiktok, Facebook, Messenger ve Instagram üzerinden sizlere görevler sunan bu oyun çok hızlı yayılıyor."

Momo ve Mavi Balina oyunlarının birçok kişinin ölümüne neden olduğunu biliyoruz.

Momo ve Mavi Balina oyunları için gizli ağlar gerekiyordu. Ancak Mavi Bebek oyununda Facebook, Instagram gibi herkesin çok fazla kullandığı bu uygulamalardan talimat mesajları gönderdiği biliniyor.

Peki bu oyun nasıl oynanıyor?

Oyunu anlayan bazı çocukların anlattıklarına göre oyun bir efsane üzerine kurulu. Efsaneye göre, banyonun ışığını kapatıp ayna karşısında elinizde bebek varmış gibi sallıyorsunuz.

Bunu 14-15 kez tekrar ettiğinizde kolunuz ağırlaşacağı için elinizde bir bebek hissetmeye başlıyorsunuz.

Elinizdeki görünmez bebek bir süre sonra tırnaklarını kolunuza batırıyor. Eğer bebeği atıp kaçmazsanız annesi ‘bebeği bırak’ diye sesleniyor.

Eğer bırakmaz ve devam edilirse kişi, delirme veya hayatını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor.

Bu kötü sonuçların tamamen korku seansına bağlı olarak meydana geldiği söyleniyor.

Sosyal medya uzmanı Prof. Dr. Levent Eraslan, internette 'Mavi Bebek' uygulamasının diğer oyunlardan farklı olarak çok hızlı yayıldığını söyledi.

Prof. Dr. Eraslan, "'Mavi Bebek' çok da yeni değil. Daha önceden var olan; fakat ülke gündemine yeni giren bir uygulama. Özellikle sosyal medya üzerinden insan beynini ‘amigdala’ adı verilen kaygı ve korku bağlamına vurgu yaparak, ses, görüntü ve multimedya gibi destekleyici vurgularla etkiliyor" dedi.

Sosyal medya günümüzde böylesi kademeli tehlikeli oyunları dolaşıma sokmakta çok hızlı bir mecra konumunda. 'Mavi Balina', 'Mavi Bebek' gibi dijital illüzyon temelli oyunlara karşı anne ve babalar dikkat etmeli.

Ayrıca böylesi oyunlarda arkadaş faktörü çok ön planda. Arkadaş grupları birbirini meydan okumalara davet etmektedir. Bu yüzden çocuklar farkına varmadan kendilerini gösterme, önde olma, onanma, rekabet duygularıyla beraber kademeli tehlikeli oyunların da eline düşmektedir" diyerek uyarılarda bulundu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
irem-ceysu

Hiç bir güç beni karanlıkta ayna karşısına geçmeye zorlayamaz amk geçenin beyninden şüphe ederim

_kprnibrhim

sosyal medyaya erişim engeli getirmek için karalama değilmi bu yaa yemin ederi algı operasyonu kokuyor mis gibi eğer buna inanan varsa hemen aynanın karşısında bebek sallaya bilir

ordekkac

Bilmiyorum bir çocuğun bunu yapmaya cesaret edebilmesi biraz zor değil mi? Ben bile karanlıkta banyonun ortasında elimde bir bebek varmış gibi sallamam herhalde

Gizli Kullanıcı

Bu sanki interneti zararlı göstermek için kurgulanmış gibi. Zamanlaması çok manidar. Yok bebek tutarmış gibi yapıyormuşsun da bilemem ne beyinde korku bağlamı yapıyormuş. O zaman cinli bilmem neli filmleri yasaklayın mesela ? Dedelerin babaannelerin uydurup çoluk çocuğu korkuttuğu; gece sakız çiğnemek ölü eti çiğnemek gibidir, gece tırnak kesme ve ıslık çalma şeytanı çağırırsın, ayna önünden geçme cinler var içinde... Bunlar bence daha korkunç ve travma yaratıcı şeyler. Hadi buna da çözüm getirin. Bu haber sırf internete kısıtlama getirmek için su yüzüne çıkmadıysa bir şey bilmiyorum. Yeni bir şey değil diye kendileri söylüyor ve sana kendini öldür et diyen de yok. Saçma sapan şeyi büyütürler şimdi...

rendan34

Hep mavi üzerinden gidiliyor. Taklitçi olmayın özgün olun biraz. Turuncu bebek felan yapın.

Görüş Bildir