Hiçbir Zaman İyi Bir Çalışma Arkadaşı Olamayacak İnsanların 15 Sinir Bozucu Özelliği

356PAYLAŞIM

Hepimiz çalışma arkadaşlarımızı anamızdan babamızdan çok görüyoruz. Günde 8 saat desek yılda 2000 saat filan yapıyor. Birlikte bu kadar zaman geçirdiğimiz kişilerle insan elbette belli bazı müştereklerde buluşabilmek; en azından ofisin yazılı olmayan kuralları konusunda anlaşabilmek istiyor; ama işte, hayaller, hayatlar...

Bazı insanlar, dünyaya adeta size ofisi çekilmez kılmaya ant içmiş gibi geliyorlar. Bu tiplerin 15 özelliğini sizin için listeledik.

1. Minnetini ifade ederse pullarının döküleceğini zanneder.

İçten bir teşekküre niçin erinirler anlamak mümkün değil. Gün boyunca yan yana, omuz omuza çalışırsınız ama minnet nedir bilmez.

2. E-posta ve telefonlara bir türlü hızlıca cevap vermez.

Elbette herkes bir iş günü boyunca dalgınlıklar ve aşırı yoğun anlar yaşayabiliyor. Ancak ekipten gelen e-postaları ve telefonları öncelikli saymak nasıl bu kadar zor; anlayamazsınız. Bu sayede hiçbir işi de hızlıca çözebilmeniz mümkün olmaz. Size sizi "sallamıyor" hissettirmesi de cabası.

3. Dedikoducudur.

Elde Türk kahvesi herkesi çekiştirir. Bugün dedikodusunu yaptığı insanla yarın bir bakarsın gül gibi geçinir.

4. Tevazu nedir bilmez.

Mütevazı olmak ona göre değildir. Çevresine iddialı mesajlar vermekten ya da onlara tepeden bakmaktan çekinmez.

5. Her şeyi kendi keyfine göre ayarlar, değiştirir.

Kahve makinesinin ayarlarıyla oynar, kimseye sormadan klimayı kökler, ortak kullanıma ayrılan her şeyi kendi masasına götürür geri koymaz; ya da eşyaların yerlerini değiştirir.

6. Ekibe yeni katılanlara yok muamelesi yapar.

Yeni gelen elemana arkadaşça ve yol gösterici bir tavır takındığını, destek olduğunu göremezsiniz; ilgilenmez bile.

7. Kaynaklarını paylaştığını kesinlikle göremezsiniz.

Eşyalarını, çalışırken faydalandığı yerleri, raporlarını, hiçbir şeyini size de sunmayı kendiliğinden teklif etmez. Veya sizde olmayan bir becerisi hakkında size de bir şeyler öğretmeyi aklının ucundan geçirmez.

8. İnsanların kişisel zamanlarına saygı duymaz.

İşler ne kadar yoğun olsa da herkesin bir özel hayatı olduğunu asla düşünmez. Alakasız saatlerde işle ilgili şeyler için arar, mail atar; dönüş ister.

9. Atıştırmalıklarını bile ikram etme nezaketinde bulunmaz!

İblis yaa...

10. İş yükünüzü azıcık paylaşayım demez.

Örneğin kişisel bir sorun, hastalık ya da benzeri problemler yüzünden çalışacak durumda olmayan iş arkadaşınızın iş yükünün azıcık bir kısmını da ben alayım dediğini duyamazsınız.

11. İş çıkışı ekipten kimseyle sosyalleşmez.

Tamam, bu tabii gayet kabul edilebilir bir tercih; ama yine de onun da o ekibin bir parçası olduğunu, ekibe aidiyet hissettiğini ve ekibi dışarıda vakit geçirmeye değer bulduğunu görmek istersiniz.

12. İyi bir dinleyici değildir.

Sadece bir dinleyici olmadığı gibi, “aktif” bir dinleyici de değildir. Biri sorunlarından bahsettiğinde ilgisiz ve ifadesiz görünür, sorular sorarak durumu irdelemeye yardım etmez.

13. Yerli yersiz gerginlik yaratır.

Ya ekibin hedefleriyle tutarlı hedefleri yoktur, ya da düpedüz geçimsizdir işte. Huysuzlanır, söylenir, mızmızlanır, ses yükseltir, tersler. Ağzının ortasına çarpasınız gelir.

14. Karşıtlıkları tespit edip bunları çözüme kavuşturmak için işbirliği yapmaz.

Stratejileri müzakere etmez, anlaşma yolu aramaz, öneride bulunmaz ve geliştirilmesi için katkı yapmaz.

15. Ve de hiçbir işi zamanında bitirmez.

Bitti veya bitmedi diye kimseyi de bilgilendirmez. Bu ömür törpüsü arkadaştan, her ofiste en az 1 tane bulunur. Demirbaştır mübarek...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen-of-the-alaska

dayak isterler

andy

Miranda Priestly i yedirtmeyiz.

fgw

#9 bu maddeyi ben de yapıyorum ama kusura bakmayın sizin o atıştırmalık deyip geçtiğiniz şeyler bende kanıma yarım litre dopamin enjekte etmişim hissiyatı uyandırıyor, yemek yoksa ben de yokum; yemeğime el sürenin de elini keserim -_- iyi günler.

azkaraca

aynen kimse benden çingene gibi yemeğimi otlanmaya kalkmasın en kızdığım gıcık olduğum şeydir.

Görüş Bildir