Hiçbir Şeye Zaman Bulamayanlar Toplanın! Bir Günü En Verimli Şekilde Geçirmenin Reçetesini Veriyoruz

-

Zaman akıp gidiyor, 1 saniyeyi dahi geriye alamıyoruz (en azından şu anki teknolojimiz buna elvermiyor). “Neden zamanımızı iyi ve verimli bir şekilde değerlendirmeyelim ki?” diye sorduk, sizlerin de sorabileceğini düşündük ve sizler için bir (1) günü en güzel şekilde değerlendirebilmenin yollarını araştırdık.

Buyrunuz.

Gün boyu enerjik kalabilmenin ilk koşulu sabah sporu.

Bir takım araştırmalar kahvaltı öncesinde yapılan sporun kilo kaybına ve enerji seviyesinin artmasına sebep olduğunu gösteriyor. Kastedilen spor ise herkes tarafından rahatça yapılabilen, gündelik hareketler. 30-40 dakikalık bir yürüyüş bile sizi gün boyu zinde tutmak için yeterli.

Sabah spor yaparken hızınızı alamayıp kendinizi ve kalbinizi yormayın.

Çünkü sabah sporu derken dolu dolu bir spor aktivitesini kastetmedik. Sabah uyandıktan sonra yapacağınız ağır spor, yorgun bir gün geçirmenize sebep olabilir, ayrıca kalbiniz için de zararlı olabilir!

Günün en stresli hissettiğiniz anında içeceğiniz sade bir kahveyle kontrolü elinize alabilirsiniz.

Stres anlarında böbrek üstü bezler tarafından salgılanan kortizol, özellikle sabah 08:00-09:00 saatleri arasında zirvede olur. Özellikle bu saatler arasında içeceğiniz bir kahve vücudunuzun enerjisini olumlu yönde etkileyecektir.

Çalışmalarınıza biyolojik olarak verimli olduğunuz saatlerde yoğunlaşın.

Günün içinde bedensel ve zihinsel verim alabileceğiniz zamanlar  “Biological Prime Time” olarak biliniyor. Bu zaman zarfında yapacağınız herhangi bir işten verim almamanız mümkün değil.

Kendi verimlilik zamanınızı hesaplamanız için en kolay yol saatlik enerji seviyelerinizin günlüklerini tutmak!

Bunu yaparken bir süreliğine beslenmenizden kafeini, alkolü çıkartın; daha az şekerli gıdalarla beslenmeye ve alarmsız uyanmaya çalışın.

Görüşmelerinizi öğleden önce gerçekleştirerek görüşmelerinizin kalitesini arttırabilirsiniz.

Öğleden önce gerçekleşen görüşmelerde veya yazışmalarda karşı taraf muhtemelen elektronik postalarını kontrol edebilecek, sizin talepleriniz için hazır olacak ve sizi aceleye getirmeyecektir.

Öğlene doğru vereceğiniz bir mola ile giderek azalan zihinsel kaynakları yenileme fırsatı oluşturabilirsiniz.

Bunun için yaygın olarak tavsiye edilen saat ise yaklaşık 11:00.

Öğleden sonra gerçekleştireceğiniz 15-20 dakikalık bir şekerleme ile vücudunuzu tazeleyebilir, performansınızı arttırabilir, düşünme ve problem çözme yeteneğinizi hızlandırabilirsiniz!

Gün içerisinde, birisi sabaha karşı 03:00 sıralarında, diğeri ise öğleden sonra 14:00- 15:00 saatleri arasında olmak üzere, 2 kere vücut ısımız düşer. Öğle yemeğinden sonra bastırdığını düşündüğümüz bu uykulu olma halinde gerçekleştireceğimiz 15-20 dakikalık bir uyuma eylemi insan vücudu için çok yararlıdır.

Unutmayınız: Kaliteli uyku, insan vücuduna uzun süre uyumaktan çok daha faydalıdır.

Toplu buluşmalarınızı salı günülerinin öğleden sonralarına ayarlamayı deneyin!

Bir çalışma salı günleri saat 15:00’ın toplu buluşmalar için en uygun zaman olduğunu bulmuş. Bahsi geçen zaman içinde herkesin buluşma için hazır olması muhtemel.

Günün sonuna yaklaşırken yapabileceğiniz yaratıcı etkinlikler edinin!

Bilim insanları beynimizin gün içinde edindiği gereksiz bilgileri filtre etmeye ihtiyaç duyduğunu söylerler. Bunu gerçekleştirmenin en verimli yolu ise işinizden sonra yapacağınız yaratıcı bir şeyler!

Hayatınızda yapacağınız küçük/büyük değişimlerle zamanın her anını verimli kullanabilmeniz dileğiyle!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ebru-bektasoglu

Bunların yanı sıra, günlük yaşantımızda zaman ayırdıklarımızı da gözden geçirmemiz gerekiyor. İnsanlar, eşyalar, kıyafetler ve daha bir sürü şey. Zaman, en değerli kavram. Kime hediye ettiğimize dikkat etmemiz gerekiyor ki zamanı verimli kullanalım. Bize kendimizi kötü hissettiren insanlardan, üzerimize üzerimize gelen, temizliği ve bakımıyla bizi yoran eşyalardan, dolabımızdan taşan ve fazlalık oluşturan kıyafetlerimizden arınmamız gerektiğini düşünüyorum. Kısacası; hayatın her alanında minimalizm, uzun vadede bize fayda sağlayacaktır. 💙 Konuyla ilgili yazmış olduğum ''Zamanı Etkili Kullanmanın Yolları'' başlıklı blog yazımı okumak isterseniz linkini sizinle paylaşıyorum: Keyifli okumalar diliyorum. 😇🙏

gorkemlibisevda

Run Forrest Run.

kavinsky

Günümüz kölelerine sikindirik hayatlarını yaşama kılavuzundan püf noktalar.

dnz-krg

kapitalizmin dayattığı günü verimli geçirme kavramı sadece işten arta kalan vakitte yaşama manasına geliyor. bizi esir aldıklarını anladığınız gün zaten tembellik hakkınızı kullanacaksınız. sabah 6'da kalkıp koşma lüksüne sadece kapitalistler haizdir. maalesef yine kandırıyorlar.

anlakblt

6:20de uyanıp 6:30da yola çıkıyorum gerçekten güne mükemmel bir koşuyla başlayamadığım için affedin 😊

Görüş Bildir