Hiçbir Şey Göründüğü Gibi Değildir! Fi Dizisinin Muhteşem Sezon Finaline Dair...

11bPAYLAŞIM

Bu yılın dizi çılgınlıklarından biri kuşkusuz Fi dizisiydi!

Yayınlanmaya başladığı günden itibaren kemik bir kitle kazandı, sahneleriyle olay oldu ve epey konuşuldu. Geçtiğimiz gün yayınlanan sezon finali bölümüyle Fi bu sezonu kapattı.

Bu muhteşem sezon finaline şöyle bir yakından bakalım...

🔥🔥🔥🔥🔥 Baştan uyaralım, bu içerik spoiler içerir!🔥🔥🔥🔥🔥

Artık öğrenmemiz gereken bir şey varsa o da hiç kimse ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı! Duru karakterinin görünenin aksine daha farklı ve kompleks bir karakter olduğunu söylemiştik.

Duru hırslı kişiliğiyle, görünenin altına yatan hesapçılığı ve intikam duygusuyla ilk karşımıza çıktığı kadar saf bir karakter değil. Hatta dizinin bölümden bölüme en gelişen ve kendini ortaya koymaya başlayan karakteri olduğunu söyleyebiliriz. 

Kaybetmeye tahammülü yok, başarmak zorunda!

Can Manay'ı artık az çok biliyoruz. Böyle adamların bütün planları tükense de muhakkak son bir numaraları olur ve o noktada işlerini asla şansa bırakmazlar!

Can Manay tehlikeli ve manipülatif! Ama onu da tetikleyen etmenler, elini kolunu bağlayan durumlar oluyor. Çünkü insan olmanın getirisidir bu lakin onun gibi insanlar en çok bu noktada ayrılır ve kendini gösterir. 

Bütün planları tükenip kaybetmeye başladığını hissettiğinde, ki bilirsiniz kaybetmek onun için bir seçenek, bir ihtimal bile değildir, her zaman son bir numaraları vardır. İşlerini asla şansa bırakmazlar. 

Sezon finali Can Manay'ın artık son kartını oynadığı bölüm!

Bir insanı en çok aynı yaraya sahip olan anlar. Ortak acıların birleştirici gücü vardır; saramasa da iyileştirmeye çalışır. Can, Eti ve sezon finalinde öğrendiğimiz üzere Bilge gibi...

Ortak acılar saramasa da iyileştirmeye çalışır. Zira en çok kendi iyileşmek ister. İnsan bazen kendi iyileşmek için kendindekinin yaranın aynısından olan kişiye dokunur. 

Bu sezon boyunca Can Manay'ın iyileştirici güçlerinden birinin Eti olduğunu gördük. Her ne kadar tam olarak bilmesek de Can ve Eti'nin ortak bir acısı olduğu aşikârdı. Sezon finalinde tam olarak öğreniyoruz ki Eti çocukken babası tarafından cinsel istismara uğramış. Her ne kadar Can Manay'ın anne ve babasıyla ilgili tam olarak bilmediğimiz bazı boşluklar olsa da Can'ın kendi ağzıyla söylediği Eti'nin yarasının onun iyileştirici gücü olduğuydu. 

Son olarak karşımıza Bilge'nin annesinin intiharı çıktı. Aile konusunda yaraları olan üç kişi. İyileşmek için birbirlerini muhtaç; belki sonraki sezon daha kenetli bir aile gibi olacaklar.

Geçmiş her zaman bir omuz mesafesinde; belki de en çok Sadık Murat Kolhan için! Artık 'kazanmaya' başladığını sandığı an asıl kaybettiği an oluyor.

Geçmişte yapılanlar gelecekte kimi zaman az kimi zaman çok ama her zaman bizimledir. Geçmişi yok edemezsiniz. Sadık Murat Kolhan da edemiyor. Özge'ye attığı adımların en çok başarılı olduğunu düşündüğü an onun en büyük kaybı oluyor. Kırık zemin üzerine yenisini inşa etmek mümkün olmaz çünkü. 

Yine de biliyoruz ki, o da dizinin bir şeylerin peşini kolayca bırakmayacak karakterlerinden. Gelecek sezon Özge'yle arasındaki durum Özge açısından daha tehlikeli bir hal alacak gibi.

Lakin daha kötüsü varsa o da tam da inanacak gücü bulduğun an büyük bir yanılgının içine düştüğünü fark etmek! Tıpkı Özge gibi...

Özge Fi'nin arada kalmış karakterlerinden. Sıkıştığı yer dar geliyor, çıkmak istiyor. Çıkmak için öncelikle birine tutunmaya ihtiyacı var. Sadık Murat Kolhan ise artık kesinlikle tutunulacak kişi değil.

Fi'de Can kadar üzerine düşülmesi gereken bir erkeklik figürü varsa o da Deniz! Hayattaki başka bir seçeneği kabul etmeyip yalnızca kendi çarpık doğrusu uğruna yıkım getirenler...

Her zaman tek bir tarafı görmek çözüm olmazken doğru bilinenler belki de her zaman doğru değildir. 

Deniz, kendi sözde doğruları ve idealleri uğruna sezon boyunca çevresindeki insanların bireyliğini, iyi ve kötü yanlarıyla bir kişilikleri olduğunu yok saydı. Kendi çarpık doğruları uğruna yıkım getirmekten geri durmadı. Ancak böyle adamlar bu uğurda en çok kendini yıkıp, kendini kaybetmeye mahkûm eder; sezon finalinde gördüğümüz gibi!

Başka bir hayatı uzaktan izliyorsan son kartını hangi noktada oynamak gerektiğini çok iyi bilirsin!

Ve artık kaybetmek gibi bir seçenek yoktur...

Yalnızca tek bir şey kalmıştır geriye; ava giderken avlanma ihtimalinin de olduğu gerçeği!

Sezon boyunca ava gidenin Can Manay olduğunu gördük, düşündük. Fakat Duru'nun baskın karakteri kendini ortaya çıkardıkça dengeler biraz değişmeye başladı. Bilhassa sezon finalinin son sahnesinde gördüğümüz geri dönüş akıllara bazı soru işaretleri yerleştirdi. Duru'nun güçlüden taraf olmayı seçtiği zaten bir gerçek. 

Peki ya, baştan beri onun da Can Manay üzerinde kurduğu bir planı varsa?

Fi, sezon finaliyle hiçbir şey göründüğü gibi değil; kimse yalnızca iyi veya kötü değildir derken biraz da tartıyı oynatıp dengeleri değiştirdi.

Buyrunuz bu da sezon finalindeki o etkileyici "İnsan İnsan" adlı parça! Gelecek sezon görüşmek üzere... 💋

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Reklam olayını FAZLACA ABARTMALARINI göz ardı edersek (karakterlerden birinin atı ETİ, e oha yani :D ) asla izlemeyeceğim diyip 2 günde tüm bölümlerini izlediğim ilk ve tek Türk dizisi. Özge karakterini tüm kadınları temsil edercesine sırtlanmış Berrak Tüzünataç. Filmdeki en sevdiğim karakterdir... Durunun gökselin üzerine şişeyi fırlatıp ortalığı dağıttığı sahneye bayıldım! Bilge daha çok konuşmalı. SMK abimiz o göbeği eritmeli :D Ne diyeyim... Bir an önce Eylül gelmeli...

metehan-efe-kayir

Etinin adı kitaptada öyle.Daha çok kitaptan esinlenilmiş.Özellikle karakterlerde

Gizli Kullanıcı

Ciddi değildim :D

metehan-efe-kayir

hcshhsahcs

london

FIrazzers

sadeyeswaitingforyou

Lan var ya Eti Can'ın evine gittiğinde anlamıştım bu Can'ın son bir bokluk daha yapacağını. O değil de beni çok üzen SMK oldu , sen gel ben senin eski karını falan sorgulamam adam çok tatlı ya

alienca

vay be yeni izledim olay bir sezon finaliydi şu sadığa da üzülüyorum ya kıyamam özge de yalan oldu

1913

Hayattaki başka bir seçeneği kabul etmeyip yalnızca kendi çarpık doğrusu uğruna yıkım getirenler...? Bir yorum ancak bu kadar subjektif olur:)

Görüş Bildir