Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz Gerçekleriyle Genelevler Hakkında 14 Şaşırtıcı Bilgi

887PAYLAŞIM

Seks işçiliği, "Dünyanın varoluşundan beri yapılan en eski mesleklerden biridir" cümlesinin yüzeyselliği kadar basit ifade edilebilen bir şey değil. Çoğu kişinin pornografik bir merakla ilgilendiği genelevler, aslında hiç tahmin etmediğimiz gerçekleri de barındırıyor. Buyrun birlikte bu dünyaya dair aslında pek bilmediğimiz bir yolculuğa çıkalım...

1. Ülkemizdeki ilk genelev Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1884 yılında resmi bir talimatname ile açılmıştır.

1812 yılında baş gösteren veba ve salgın hastalıkların nedeni olarak genelevler ve meyhaneler gösterilmiş. Yasa dışı açılan bu genelevler daha sonra devlet tarafından yıkılmış ancak yeniden açılması engellenememiş. Osmanlı da 1884 yılında bu işletmeleri bir talimatnameye bağlı olarak devlet kontrolüne almış.

2. Genelevler ülkemizde hala daha devletin denetimi altındadır ve ruhsatlı işletmelerdir. Çalışan kadınlar ise işçi statüsündedir.

Devlet, çalışan kadınların sağlık kontrolünü düzenli olarak gerçekleştirmekle yükümlüdür. Her türlü hijyen ve sağlık malzemesi de yine devlet tarafından temin edilmektedir.

3. Bu işletmelerin girişinde denetimi sağlayan polisler yer alıyor. 18 yaşından küçükler, alkollü olanlar, yanında fotoğraf makinesi ve benzeri cihazlar bulunduranlar içeri alınmıyor.

Evlerin yanında bulunan emanetçiler, içeri alınmayan cihazları geçici olarak bekletip daha sonra sahiplerine iade ederler.

4. Genelev işletebilmek için yasalar, 40 yaşın üzerinde ve (evliyse) eşinin rızası olduğunu gösteren bir belgenin şartını koşar.

5. Genelev işletmecisi denilince akla gelen ilk isim olan Matild Manukyan, 38 evin sahibi olarak yatırımlarını gayrimenkule çevirmiş bir vergi rekortmeni.

Manukyan, 6 kere çeşitli vergi rekortmenliği ödüllerini almış bir işletmeci. İlk olarak Karaköy'de bulunan bir genelevin ortaklığını alıp, daha sonra 38 evin sahibi olmuş. Buradan kazandığı paralar ile gayrimenkul yatırımlarına yönelen Manukyan'ın öldüğünde 50 dairesi, 50 dükkanı, 4 hanı, 4 yazlığı, 38 genelevi, 40 binası, 2 fabrikası ve 5 oteli vardı. Kiracıları arasında Şişli Belediyesi ile Şişli Adliyesi de yer alıyordu.

6. 2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye genelinde 3000 kadın genelevde çalışıyor ancak bu sayı, evlerin kapanmasıyla yarı yarıya azalmış.

Bu da evlerde çalışan kadınların sokakta çalışmak zorunda kalması anlamına geliyor. Genelevlerde çalışmak için başvurusu bekleyen kadınların sayısı ise 40 bin civarında. Çalışan kadınların yaş ortalaması ise 43.

7. Sokakta seks işçiliği yapmak zorunda kalan kadınların bir kısmı, güvenli olduğu gerekçesiyle genelevlerde çalışmayı tercih ediyor ancak bu o kadar kolay bir geçiş değil.

Bunun için mahkeme kararı ile izin almak gerekiyor. Bu izin de yaklaşık 1 ile 3 yıl arasında çıkıyor. Hal böyle olunca bu süreç içerisinde kadınlar, herhangi bir güvenliği olmadan sokakta çalışmak zorunda kalıyor.

8. Burada çalışan kadınlar için işverenlerin oldukça katı kurallar var: Müşteriyle kapı önünde konuşmak, pencereden bakmak, ölüm kalım meselesi olmadıkça izin kullanmak bile yasak.

Bir hapishaneden daha ağır kuralların olduğu yerler genelevler. Pek kimsenin umrunda olmasa da, çalışan kadınlar için durum bu ve bundan daha vahim.

9. Son yıllarda genelevde çalışan kadınların eğitim profili oldukça yüksek. Üniversite mezunundan öğretmenine, mühendisine kadar birçok eğitimli kadın profili de yine bu evlerde çalışmak zorunda kalmış.

Örnek vermek gerekirse Kastamonu genelevini işleten S.İ, çalışan 2014 yılında kadınların en az lise mezunu olduğunu belirtmiş.

Kaynak

10. Çalışan kadınlar, yaşları ilerlese bile yaş sınırını doldurmadan emekli olamıyorlar. Bu sebepten çoğu, ilerleyen yaşlarına rağmen hala çalışmak durumunda kalıyor.

11. Bu evler, çalışan kadınların tek yaşam alanı değil. Onların kendilerine ait hayatları, okuttukları çocukları ve saklamak zorunda kaldıkları meslekleri var.

Çoğunun çocuğu, annelerinin mesleğini bilmiyor. Toplumun yarattığı baskı ve değer yargılarının, evlatlarının üzerinde travma yaratması en büyük endişeleri.

12. İçlerinde gidecek yeri olmadığı için misafir edileni, evin büyüğü gibi davranılanı bile var. Örneğin 86 yaşındaki bu kadın.

Onun adı Prenses. 25 yıl boyunca memleketin çeşitli yerlerindeki genelevlerinde çalışmış. Şimdi ise evi gibi olan Kastamonu genelevinde sadece barınıyor.

Kaynak

13. Bir seks işçisinin hayatını seks işçisi olarak yaşamak zorunda kalmasının sebebi, kendisi hariç herkestir.

"Zorunda kalmak" bu sözün ne demek istediğini yeterince açıklıyor.

14. "Erkek genelevi açılsın" kampanyasına bir haftada 2 bin erkek başvurdu.

Şefkat-Der'in "Kadınlar köle gibi çalışıyor. O halde erkek genelevi de açılsın" çağrısı, ülkemizdeki erkekler tarafından ilgiyle karşılanmış ve 1 hafta içerisinde 2 binin üzerinde başvuru talebi almış. Gelen talepteki açıklamaların gerçekçesi ise işsizlik.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
safak-erdogan1

gönderileri okumadım bile sadece editörün cinsiyetini merak ettim.

feyk

butun buyuk problemlerin ana nedeni her daim ekonomiktir. kadinlarin egitimini kisitla, calisma alanlarini kisitla, ondan sonra geriye kalacak tek gecim kaynagini hayatta kalmak icin yapanlara orospu de yaftala. yasamak icin alternatifi olan insan neden kendine o yaftayi yapistirtsin.

gameover

O halde gelişmiş ülkelerde ki genel evlerde çalışmakta olan kadınların sorunu ne? Belki de kolay yoldan para kazanma arzusu olma ihtimali hiçmi yok? Aç kalsa dahi bu işi yapamayacak olan kadınlar olduğu kadar, çok para kazanmak isteyen kadınlarda var, öncelikle bunu kabul etmek lazım ve bu işte çok büyük paraların döndüğünü bilmeyende yoktur sanırım.

feyk

dunyada adil gelir dagilimin oldugu kac tane ulke var? bati ulkeleri zengin olabilir ama ordada hersey gunluk gulistanlik degil. aradaki fark dramin ve ezilmisligin boyutlari

_oishii_

o da gelişmiş ülkedekilerin sorunu, biz gelişmediğimiz için bu soruyu sormaya hakkımız yok şu an @gameover

r2d2

Bir ülkenin gelişmiş olması, dünyanın en büyük şirketlerine sahip olması o ülkenin içinde fakir olmayacağı anlamına gelmez. Bazı ülkeler fakirlerini çok iyi saklar... Ayrıca kapitalizmin olduğu yerde fakir muhakkak olacaktır. Zira kapitalizm yoksul insanların sırtında yükselir.. Bu sebeple "O halde gelişmiş ülkelerde ki genel evlerde çalışmakta olan kadınların sorunu ne? Belki de kolay yoldan para kazanma arzusu olma ihtimali hiçmi yok?" gibi yazmadan önce araştırma yapılmasını tavsiye ederim.

bluessy

Döngel Kerhanesi...

bluessy

Güzel ülkemin müslümanlık oranına bakmak değil de öğrenciye verilen kredinin faiziyle alınması genelevlerin devlet kontrolünde olması açıklıyor anayasada din yazmamasının nedenini.

Gizli Kullanıcı

Devrik cumleyi devirmissin be reis. Simdi neden muslumanlik oranina bakalim bu 1. Ikincisi de devlet kontrolunde olmasa az gelismis ulkelerdeki gibi bu is ya merdiven alti yapilicak ya hayvanlara tecavuz edicekler ya kadinlara cocuklara. Sonra zina yapti diye recm edecekler. Devlet kontrolunde olmadigi zaman insanlarin hastalik kapma ihtimali daha da artacak. Cozum? Dur sen soylemeden ben soyleyim. Helal olarak 4 kadınla evlilik. Boylece zinanin da onune gecilmis olur. Tisikkirler

bluessy

Anayasada din yazıp yazmaması benim umrumda değil benim bahsettiğim her şeyin kılıfına uydurulmasının nedeni. Sözde müslüman bir toplum olduğumuz için sözümona bir laiklik var elimizde aynı tataftan bakıyoruz ama nasıl bu kadat farklı gördün anlayamadım doğrusu. Kimseyi savunmuyorum savunanı sorguya teşvik ediyorum. Kaldı ki şimdi yapılmıyor mu merdiven altı hayvanlara tecavüz. Hükümetin kadını yüceltmesine karşın buna göz yummasını müslümanım diyenin dinine ters düşmesini yadırgıyorum. Tosokkorlor

Gizli Kullanıcı

Anladım. Ne bilim kanka tevfik fikretin hanı yağması gibi cümle kurmuşsun. Onların uyduruk dinine uygun aslında genelevler. anayasada yazsa da yazmasa da bi şey değişmez diye düşünüyorum. Muta nikahı eğreti gelinlik vs gibi kurumlar oluşturup arap ülkelerindeki gibi helal zina yaparlar bu sefer de. Her türlü genelev olur bu dünyada engellenemez. Adamlar bakire fantazisi yapicam diye sevişmeden evleniyor sonra kadınları ayy ışığı kapat ayy yorganin altında olsun melekler görür diye diye haftada bi gün zor veriyor. Yani sonuç olarak genelevleri kapatalım da bu adamlar bizi mi şeyapsın

corpse-bride

unıde turızmcı arkadasım ıyıkı buralar var yoksa ne manyak cınsel isteklerı olan ınsanlar var buralar olmasa ona buna salca olmaya kalkar derdı demırelın dedıgı gıbı kapatalımda mıllet bızımı seyetsın hesabı

Görüş Bildir