Görüş Bildir
Haberler
‘Hiç Star Wars İzlemedim, Merak Ediyorum, Neresinden Başlayacağım?’ Diyenler İçin Kolay Star Wars Rehberi

‘Hiç Star Wars İzlemedim, Merak Ediyorum, Neresinden Başlayacağım?’ Diyenler İçin Kolay Star Wars Rehberi

Ahmet Kavruk
20.12.2017 - 18:20

Star Wars serisinin en yeni filmi Son Jedi sinemalardayken, bu evreni merak edip bir türlü nereden başlayacağını bilemeyenler için ve “filmler yetmedi, bana başka şeyler lazım!” diyen hayranlar için bir rehber hazırladık. Seride 'Orjinal', 'Prequel' ve 'Yeni' olmak üzere üç tane üçleme bulunuyor. Çıkış tarihlerine göre 4,5,6,1,2,3,7,8 şeklinde ilerleseler de; buradaki sıraya göre izlerseniz hikayeyi kronolojik olarak takip edebilirsiniz. Ama bir uyarımız var; serinin 4,5 ve 6 olarak geçen filmleri bundan 40 yıl önce yapıldı. Görüntü ve efektlerin kalitesi haliyle ona göre olacaktır. Lütfen bu durumun bilincinde olarak izleyin, hikayenin en güzel kısımlarını kaçırmayın.

Not: Disney, LucasArts’ı satın aldıktan sonra basılan bütün “genişletilmiş evren” materyalini külliyat dışı saydı. Şu anda külliyat dahilindeki kitapların büyük çoğunluğunun Türkçe baskısı yok. Olanları listeye ekledik ve geri kalanları İngilizce tüketmek isteyenler için de listenin sonunda bir kıyağımız var.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Star Wars Bölüm 1: Gizli Tehlike

1. Star Wars Bölüm 1: Gizli Tehlike

İki Jedi bambaşka bir görev üzerindeyken, Anakin adında potansiyeli çok güçlü bir çocukla karşılaşırlar. Onu geride bırakmak istemedikleri için köle tüccarlarının ellerinden kurtarıp yanlarına alarak yollarına devam etmeye karar verirler. Bu filmde onların başına gelenleri izlerken, bir yandan da galakside yaşanan büyük bir komplonun başlarına tanıklık ediyoruz. Küçük çocuk deyip geçmeyin ayrıca, Anakin ileride galaksinin en önemli insanlarından birisi haline gelecek.

2. Star Wars Bölüm 2: Klonların Saldırısı

2. Star Wars Bölüm 2: Klonların Saldırısı

İlk filmden 10 yıl sonrasında geçen Klonların Saldırısında, Anakin artık 19 yaşında. Galakside büyük bir savaş patlak verince, Anakin ve ustası Obi-Wan'a bir prensesi koruma görevi verilir. Evren hakkında daha fazla şey öğrendiğimiz bu filmde işler iyice kızışıyor. Bir yandan bu dev savaşı takip ederken, bir yandan da galaksinin politik düzenine iyice kaptırıyoruz.

3. Star Wars: Klon Savaşları Animasyon Dizisi

3. Star Wars: Klon Savaşları Animasyon Dizisi

Bu seri, 2. ve 3. filmler arasında geçen ve Klon Savaşlarını uzun uzadıya işleyen bir animasyon dizisi. Bölümleri kronolojik sırayla gitmiyor, o yüzden ilk başlarda alışmak biraz zor olabilir fakat canınızı sıkmayın; hepsi kendi içinde bağımsız hikayeler anlatıyor.

4. Kitap- Star Wars: Karanlık Mürit

4. Kitap- Star Wars: Karanlık Mürit

Klon Savaşları animasyonu için yazılmış fakat bölüm haline dönüştürülmemiş senaryoların derlenmesiyle oluşturulmuş bu kitap, animasyon serisinin gözdelerinden Asajj Ventress ve Quinlan Vos'un başından geçenleri konu alıyor.

5. Star Wars Bölüm 3: Sith'in İntikamı

5. Star Wars Bölüm 3: Sith'in İntikamı

Klon Savaşları neredeyse bitmek üzere; kahramanımız Anakin ve ustası Obi-Wan düşmanın son komutanını takip ediyorlar. Bir yandan bu komutanı yakalayıp elindeki tutsağı kurtarmaya çalışırken, bir yandan da savaşın getirdiği politik sorunlarla uğraşmak zorundalar. Anakin, ona hak ettiği değeri göstermediklerini düşünen Jedi ustalarına gün geçtikçe daha da sinirleniyor. Bu öfkenin sonu hiç iyi değil.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Rebels Animasyon Dizisi

6. Rebels Animasyon Dizisi

3. ve 4. filmler arasında geçen ve bir grup asinin maceralarını anlatan, oldukça eğlenceli ve heyecanlı bir animasyon dizisi. Aynı zamanda da çaktırmadan size evrenle ilgili bir sürü şeyi öğretmeyi başarıyor. Özellikle bazı bölümler çok çocukça gelebilir ama merak etmeyin, o kadar eğlenceli ki ne olduğunu anlamadan bitiveriyor.

7. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

7. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

İmparatorluğun yarattığı, 3. Filmin sonunda karşımıza çıkan devasa silah 'Ölüm Yıldızı'nın planlarını çalan ekibin hikayesini anlatan bu filmde, yepyeni karakterler eşliğinde heyecanlı bir serüven sizi bekliyor. Ana hikayeden kopuk olsa da, adından da anlaşılacağı üzere tam Bir Star Wars Hikayesi!

8. Star Wars Bölüm 4: Yeni Bir Umut

8. Star Wars Bölüm 4: Yeni Bir Umut

Orjinal üçlemenin ilk ayağı olan bu filmde Rogue One'da çalınan planların eski dostumuz Obi-Wan'a ulaşması gerekiyor. Ama Obi-Wan artık yaşlı bir adam ve bu iş için başka bir kurtarıcıya ihtiyaç var. Bu sayede yeni baş karakterimiz Luke Skywalker ile tanışıyoruz; ve tabiki galaksinin en karizmatik kaçakçısı Han Solo!

9. Star Wars Bölüm 5: İmparator

9. Star Wars Bölüm 5: İmparator

İmparatorluk gittikçe güçleniyor ve asiler neredeyse tükenmek üzere. Prenses Leia ve Han Solo takip altında. İmparator, umutların tükenmek üzere olduğu anları anlatan; belki de serinin en güzel filmi. Bu film sinema tarihinde sayısız filme esin kaynağı olmuş, tam bir başyapıt.

10. Kitap- Star Wars: Hareketli Hedef

10. Kitap- Star Wars: Hareketli Hedef

Prenses Leia Organa, bir grup asiyi İmparatorluğa karşı imkansız denebilecek bir göreve sürüklüyor. 5. ve 6. film arasında geçen olayları konu alan bu hikaye, aradaki boşluğu doldurmanıza yardımcı olacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Star Wars Bölüm 6: Jedi'ın Dönüşü

11. Star Wars Bölüm 6: Jedi'ın Dönüşü

İmparatorluk her zamankinden güçlü; asiler artık son savaşlarını veriyor. Han Solo'yu kurtarmaya giden Luke ve arkadaşları, İmparatorluğun öncekinden de devasa bir Ölüm Yıldızı'nı tamamlamasına engel olmak zorunda. Jedi'ın Dönüşü kendisinden önceki 5 filmin finali niteliğinde.

12. Kitap- Kayıp Yıldızlar

12. Kitap- Kayıp Yıldızlar

Bu kitap 4. filmin başlarına tekabül eden bir zamanda başlayıp, 6. filmin sonlarına uzanan bütün süreci kapsıyor. Küçükken İmparatorluk pilotu olma hayalleriyle büyüyen ve sonradan kendilerini savaşta karşı karşıya bulan iki yakın arkadaşın öyküsünü anlatan roman oldukça sürükleyici!

13. Kitap- Star Wars: Kan Bağı

13. Kitap- Star Wars: Kan Bağı

Bu hikaye, Orjinal ve Yeni üçlemeler arasında; 7. filmden bir kaç yıl öncesinde yaşanan olayları ve Direniş'in nasıl kurulduğunu Leia'nın gözünden anlatıyor. İki üçlemeyi birbirine bağlamanıza oldukça yardımcı olacak.

14. Star Wars: Bölüm 7 - Güç Uyanıyor

14. Star Wars: Bölüm 7 - Güç Uyanıyor

Yepyeni karakterlerin hikayelerini anlatan üçlemenin bu ilk filminde tek bir amaç var; kayıp Luke Skywalker'ın nerede olduğunu gösteren haritayı ele geçirmek! Nereden geldiği belli olmayan İlk Düzen adlı örgütün terör estirdiği galakside, baş karakterlerimiz Rey ve Finn kendilerini bir savaşın ortasında buluyor.

15. Star Wars Bölüm 8: Son Jedi

15. Star Wars Bölüm 8: Son Jedi

Bu yazı itibariyle sinemalarda olan Son Jedi, serinin en yeni filmi. Güç Uyanıyor'un bıraktığı yerden devam eden filmde baş karakterlerimiz Rey ve Finn'in başından geçenleri izlemeye devam ediyoruz. Günümüz teknolojisinin de yardımıyla inanılmaz bir görsel şölen sizi bekliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Şu anda külliyata dahil edilen eserlerin sıralı listesi

Şu anda külliyata dahil edilen eserlerin sıralı listesi
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
264
84
30
23
19
14
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
MD

dünyada herkes star wars izliyormuşta bir ben sevmiyormuşum hissi var üstümde

Gökdeniz Güner

kanka ben yeni nesilim ama çıktığından beri bütün dünya izliyor. Ben hayranıyım ama benim coçukluğum star wars la geçtiği için biraz fazla seviyorum. bütün s... Devamını Gör

Mehmet Uğur

bikaç filmini izledim. anladığım kadarıyla konu uzayda geçiyor

Corc ya da jorj

Nxjxjxjxjxjz Ben hiç izlemedim ama bunu ben de düşünmüştüm. İsimden olsa gerek 😂

Engin Erol

Hiçbir Star Wars fanı şöyle gerzekçe bir sıralama vermez. Bu farklı bir seri. Öyle tarih sırasıyla izlenmez. Asıl olan 4-5-6-1-2-3-7-8'dir. 4-5-6 asıl filmle... Devamını Gör