Herkesten Duyuyoruz! Bitcoin’in En Küçük Birimi Olan Satoshi Nedir? Ne İşe Yarar?

0PAYLAŞIM

Her yerde duymaya başladığımız, Bitcoin'in en küçük birimi olan 'Satoshi' ile ilgili bilinenleri derledik. İyi okumalar!

Not: Bu içerik bilgilendirme ve eğlence amaçlı üretilmiştir. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

'Satoshi' ne anlama geliyor?

'Satoshi', Bitcoin'in en küçük birimi; başka bir deyişle Bitcoin'in 'kuruş'u da diyebiliriz. 1 Satoshi, Bitcoin'in yüz milyonda birlik birimine denk düşüyor.

'Satoshi', adını Bitcoin'in yaratıcısından alıyor.

www.newsweek.com

Satoshi, anlaşılacağı üzere adını Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto'dan alıyor. Bir ya da birkaç kişinin kullandığı bir takma isim olduğu düşünülen Satoshi Nakamoto'nun gerçekte kim olduğuyla alakalı çok sayıda iddia var. Nakamoto'nun son olarak Aralık 2010 tarihinde çevrimiçi olduğu, o tarihten beri hakkında herhangi bir ize ulaşılamadığı söyleniyor.

'Satoshi' terimi, Bitcoin birimlerinin daha kolay adlandırılmasını sağlıyor.

thenextweb.com

Bitcoin, tıpkı fiat para birimleri gibi birimlere ayrılabiliyor. Küçük birimlere ayrılınca, meblağı okumak ve anlamak kolaylaşıyor. 1 Bitcoin, 1000 'millibitcoin'e; 1 milyon 'microbitcoin'e ve 100 milyon 'Satoshi'ye denk düşüyor.

Satoshi, dijital paranın gönderimini kolaylaştırmaya yarıyor.

en.wikipedia.org

Nispeten küçük miktarda Bitcoin'in transfer edilmesini veya ödenmesini gerektiren durumlarda, Satoshi yardımımıza yetişiyor. Tıpkı kuruş veya 'cent'te olduğu gibi, bu sayede para birimini anlamamız kolaylaşıyor. Örneğin birine 0,0000001 Bitcoin göndermeniz gerektiğinde, sıfırlarla ve virgüllerle uğraşmanıza gerek kalmıyor; 1000 Satoshi (veya 'Sat') olarak nitelendirmeniz yeterli oluyor.

Bitcoin'in aksine, Satoshi'nin bir sembolü bulunmuyor.

thenextweb.com

Bitcoin'in sembolü olan "฿", artık neredeyse tüm bilgisayar ve akıllı telefon klavyeleri tarafından tanınıyor. Bizzat Nakamoto'nun icat ettiği sembol, Bitcoin meraklıları arasında yaygın olarak kullanılıyor. Ancak Satoshi şu an için benzer bir sembole sahip değil.

Bitcoin fiyatları yükselmeye devam ettikçe Satoshi de değerlenecek.

thenextweb.com

Bitcoin'in fiyatları şimdiye kadarki gibi artmaya devam ettikçe, Satoshi de değerlenecek. Bu durumun da zaman içinde Satoshi'den de küçük birimlerin ortaya çıkmasına neden olacağı düşünülüyor.

Ancak gündelik işlerde Bitcoin kullanabilmek için biraz daha zamana ihtiyacımız olabilir.

thenextweb.com

Satoshi de Bitcoin'e paralel olarak yükselmekte olduğu için, yerine geçecek daha küçük birimlere de ihtiyaç doğacak. Gündelik alışverişlerin (market ve gıda alışverişi gibi) kripto paralarla yapılabilmesi ve teknolojinin anlaşılmasının kolaylaşması için yeni birimlere ihtiyaç duyulduğu düşünülüyor. Ancak Bitcoin ile ilgili her konuda olduğu gibi, bu konunun çözülmesi de biraz vakit alacak gibi görünüyor.

Siz de Türk Lirası ile Bitcoin, Ethereum, Ripple, ChainLink, Tether ve birçok farklı kripto para alım satım işlemlerinizi Narkasa aracılığı ile yapabilirsiniz!

Narkasa ile kolayca Bitcoin alıp satmak için tıkla!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adammama

Burada asıl merak edilen şey şu. Bitcoin in karşılığı olan somut birim ne? yani sınırlı sayıda ki bitcoin bittiği zaman -yakşaık 2045 falan olması lazım- ne olacak? Dünya altın gümüş gibi somut karşılığı olmayan paralara mı evrilecek veya bu paraların sınırı ve değeri nasıl belirlenecek? ve ya dijital olarak silinirse ne olacak?

dincer-kok

kanka 21 milyon adet bitcoin olacak. Şuanki madencilik ile 2045'e denk geliyor. Altın somut birşey ama değerini biz koyuyoruz. . Dijital olarak silinmesi imkansız, zaten madencilik dediğimiz olay o. Benden sana transfer edilen kripto para, tüm kullanıcıların pc'sinde loglanıyor aslında. Güvenirliliği oradan geliyor. Altın, elmas konusunda haklısın değerli madenler ama 1000 yıl önce para dediğin şey deniz kabuğuydu. Kağıt paranın çıkışı ( banknot olarak geçer, bankanın senin değerli madenin karşılığında oluşturduğu kağıt parçası ) , değerli madenlerin taşınmasının güçlüğü ve hırsızlara karşı alınan bir önemdi. Sonuç olarak ortada olmayan bir şey, aslında bir yazılım. Devletlerin bu kadar istememe sebebi kendi kasalarında olacak olan paranın ortalıkta olmaması. Belki ileride sadece bu şekilde maaş alacağız, ödeme yapacağız. çok uzattım hadi by :)

Görüş Bildir