Herkesin Bilmesi Lazım: 13 Maddede Vajinismus ile İlgili Ne Var Ne Yok Öğreniyoruz!

69PAYLAŞIM

Birçok kadını oldukça olumsuz etkileyen bir hastalık vajinismus. 

Ancak bu hastalık hakkında çok da fazla bir bilgiye sahip değiliz. 

Gelin bu hastalık hakkında bilmemiz gerekenlere birlikte bakalım...

1. Vajinismus, kadınlarda görülen bir cinsel işlev problemidir ve başarılı bir vajinal ilişki kurma yeteneğini olumsuz olarak etkileyen bir ağrı olarak kendini gösteriyor.

2. Vajinismus sırasında yaşanan ağrı, pelvik kaslarının istemsiz daralmasından kaynaklanıyor; bu durum genel kas spazmına ve solunumun geçici olarak kesilmesine neden oluyor.

3. Vajinismus, sadece cinsel ilişki sırasında meydana gelmiyor; tampon kullanımı ve jinekolojik muayene de vajinismusa sahip kadınlar için bir engel oluşturuyor.

4. Vajinismus her yaştan kadını etkileyebiliyor. En çok tedavi görülen cinsel ağrı bozuluklarından biri.

Tedavi gördükten sonra ise nadiren tekrarlar.

5. Vajinismusun belirtileri kişiden kişiye göre değişebiliyor. Ancak bu belirtiler vajinismusun tanısını kolaylaştırıyor:

  • İlişki sırasında yanma, batma veya ağrılı ilişki olarak tanımlanan disparoni bulgusu

  • Penetrasyonun zor veya imkansız olması

  • Cinsel ilişki girişiminde genel spazm veya nefes kesilmesi.

  • Bilinen bir nedene sahip veya olmayan uzun süreli cinsel ağrı çekmek

  • Tampon yerleştirilirken ağrı hissetmek

  • Jinekolojik muayene sırasında ağrı olması

6. Vajinismus, duygusal faktörler, tıbbi faktörler ya da her ikisinin bir kombinasyonu olarak ortaya çıkabiliyor.

7. Herhangi bir fiziksel engel yokken anksiyete yaşıyorsanız; partneriniz size yaklaşımıyla ilgili sorunlarınız varsa; geçmiş dönemde travmatik cinsel tecrübeleriniz olduysa vajinismus yaşamanız daha olası.

Performans ve suçluluk anksiyetesi, yetiştirilme tarzı da vajinusmusun psikolojik tetikleyicilerinin birkaçı.

8. Bunun yanında bazı ilaçların yan etkileri, yetersiz ön sevişme, doğum, bazı enfeksiyon hastalıkları fiziksel olarak vajinismusa zemin hazırlayabiliyor.

Ayrıca menopoz, pelvik cerrahi, azalan vajinal ıslanma da tetikleyiciler arasında.

9. Vajinismus, cinsel olarak uyarılmanızı engellemez ancak semptomlar insanları cinsel ilişki konusunda endişeye itebiliyor; kişi kendini cinsel ilişkiden veya vajinal penetrasyondan kaçınmak zorunda hissedebiliyor.

10. Her kadını etkileyebilecek çeşitli vajinismus türleri var. Bunlara değinecek olursak:

  • Primer vajinismusda kişi, hiçbir şekilde cinsel ilişkiye giremez; bunun yanında tampon kullanımı ve jinekolojik muayeneden de faydalanamaz.

  • Sekonder vajinismusda ise kişi daha önceden cinsel ilişkiye giriyor olsa bile bazı genital travmalar sonrasında ilişkiye girememeye başlamıştır.

11. Birçok kişi - hem erkekler hem de kadınlar - vajinismustan doğrudan ya da dolaylı olarak etkileniyor.

12. Vajinismusun teşhisi karmaşık bir süreci içerebilir; jinekologlar, fizik tedavi uzmanları, seks terapistleri, psikologlar ve danışmanlar da dahil olmak üzere bir veya daha fazla uzman içerebiliyor.

Fiziksel değerlendirme sırasında tıbbi öykü ve pelvik muayene yapılıyor.

13. Vajinismus, bireyin hatası olan bir durum değil. Çoğu vakada uzman yardımı ile bu cinsel işlev bozukluğu başarıyla çözülebiliyor.

Seks, hayatınızda her zaman iyi hissedeceğiniz birkaç şeyden biri. Acının normal olmadığını kabullenin ve alanında uzman bir sağlık doktoruyla görüşün.

Geçmiş olsun...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

konusu gelmisken efsaneyi anmamak olmaz. televizyon programinda konuk doktor vajinusmusu anlatiyor, bu sirada olanca safligiyla seda sayan soruyor: "kadinlarda gorulur mu?"

orhan-temiz

Tabi bu tecrübemi sahte bir hesaptan yapıyorum öncelikle belirtmek isterim. 6 yıllık evliliğim bu lanet olası şey yüzünden kabusa dönüştü,bu problem yüzünden dayak yiyip susuyordum ve en sonunda boşandım kendimi eksik ve yetersiz hissediyordum terapi vs. İşe yaramadı .kötü bir süreç yaşadım. Çok çok korkunç bir şey bu.ayrılalı yaklaşık 3 yıl oldu ve şuan dünyanın en nazik en kibar insanı ile evliyim ve en önemlisi ben vajinimus değilmişim eski eşim de insan değilmiş ! Sorunu yaşayanlara tavsiyem Size asker arkadaşı gibi değil kadın gibi davranan eşler seçmenizi tavsiye ederim . Tamamen psikolojik . Yani anlatamıyorum ya 😊 umarım bu sorunu yaşayanlar en kısa sürede atlatır.

ufukdiyoki

Çözülmesi gereken bir sorun olduğunu kabul edip doktora gidin.

Görüş Bildir