Her Taşın Altından Bambaşka Şeyler Çıkan Suudi Arabistan Kraliyet Ailesinin Sırlarla Dolu Yaşamı

563PAYLAŞIM

Yine sırlar ve skandalların cirit attığı bir kraliyet ailesi...

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi, 100 milyarlarca dolarlık servetleri ve sürekli gündem olmaları ile meşhur.

Son derece kalabalık olan kraliyet ailesi, öyle İngiltere Kraliyet Ailesi gibi çekirdek aile tadında değil. Suudi prenslerin sayısı bile 7000'i geçiyor!

Elinizi attığınız her yerde bir prens bulabileceğiniz kraliyet ailesinde her bir prensin söz hakkı var. Yani yönetim işleri neye göre şekilleniyor pek belli değil.

Her bir kraliyet üyesi sarayda ya da lüks villalarda yaşıyor. Üstelik şu an kral olan Selman bin Abdülaziz el-Suud'un 38 çocuğunun hepsi Amerika ya da Avrupa'da eğitim gördü.

Suudi Kral, aynı zamanda ülkenin başbakanı ve bakanlar kurumu başkanı.

Yani yasama, yürütme ve yargının tümü Suudi Arabistan kralında! Kral isterse tek bir sözü ile istediğini idam ettirebilir.

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi elinde bu kadar fazla yetki bulundurmasına rağmen hizmetlerini çok farklı şekillerde gerçekleştiriyor.

Mesela ülkede film izlemek günah sayılıyor. Krallıkta şu an tek bir sinema açık ve yalnızca erkekler ile 9 yaşın altındaki kız çocuklarına serbest.

Bunun yanı sıra kadınların pazar ve marketlerde salatalık, havuç ve patlıcan gibi sebzelere dokunması yasak. Sebebi ise cinselliği çağrıştırması...

Suudi erkekler, kendilerine 4 kadın alabiliyor. Eğer bir kadın tecavüze ya da saldırıya uğradığına dair herhangi bir delil gösteremezse kırbaç cezası alıyor.

Kraliyet ailesi, halkı için bu kuralları koymuş olsa da kraliyet üyeleri tüm bunlardan bağımsız yaşar.

Kraliyet ailesi üyeleri çoğunlukla Avrupa ve Amerika'da vakit geçiriyor ve oralarda pek çok şirkete sahip. Yani kendi yönettikleri krallıkta pek de vakit geçirmiyorlar.

Tatil ihtiyaçlarından asla kısmayan kraliyet ailesi, en az 1000 kişilik ekip ile beraber tatil yapıyor ve tabii en az 100 milyon dolar harcıyor.

Favori tatil noktaları ise Türkiye!

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesinin oldukça kalabalık olduğundan bahsetmiştik. Bu durum peşinde pek çok kavga ve fikir ayrılıklarını da getiriyor.

Özellikle sıradaki kralın kim olacağına dair çok ciddi hesaplaşmalar yaşanıyor. Buna örnek olarak halkın dini baskı altında sömürüldüğünü öne süren ve reform yapmak isteyen Prens Turki bin Bandar, kendisi gibi düşünen diğer prensler ile bir anda ortadan kaybolması verilebilir.

Halkın durumu pek iç açıcı olmasa da Suudi prenslerin serveti göz dolduruyor.

Mesela Prens El Velid bin Talal, tam 32 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin isimleri arasında. Talal'ın dünyanın pek çok ünlü firmasında hisseleri mevcut.

Özetlemek gerekirse Suudi Arabistan'da tüm kurallar yalnızca halk için geçerli.

Prens ve prenseslerin özgür bir biçimde yaşadığı bu krallıkta halk ne yazık ki yoksulluk içinde...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

En Ünlü İsimlerin Bile Kraliyet Ailesiyle Aynı Ortamda Bulunurken Mutlaka Uyması Gereken 17 Kural - onedio.com
En Ünlü İsimlerin Bile Kraliyet Ailesiyle Aynı Ortamda Bulunurken Mutlaka Uyması Gereken 17 Kural - onedio.com
Giysileri Bile Konuşuyor! Kraliyet Ailesi Üyelerinin Kıyafet Seçimlerinin Arkasında Yatan Gizli Mesajlar - onedio.com
Giysileri Bile Konuşuyor! Kraliyet Ailesi Üyelerinin Kıyafet Seçimlerinin Arkasında Yatan Gizli Mesajlar - onedio.com
Kraliyet Ailesi İçin Çalışacak Dadıların Neler Öğrenmek Zorunda Olduğunu Merak Ediyor musunuz? - onedio.com
Kraliyet Ailesi İçin Çalışacak Dadıların Neler Öğrenmek Zorunda Olduğunu Merak Ediyor musunuz? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mari4

Arabistanı başlarının üstünde tutanlar alın size o çok sevdiğiniz arabistan! halka o yasak bu yasak, kadınlar meyve sebzelere bile dokunamıyor ama kraliyet ailesi her boku yapabiliyor!

bahariye

tam bir rezalet bok çukuru gibi bir ülke

feyk

mutlak kraliyetlerin, tek adam rejimlerinin her yerde getirdigi sonuc budur, gelir adaletsizligi ve o adaletsizligi korumak icin konulmus sayisiz yasak ve kisitlama. adaletsizlik yasak ve kisitlamada kacinilmaz olarak bir toplumun geri kalmasina neden olur. ozgurlugun adaletin olmadigi yerde ne yeni bir yatirim yapilabilir nede yeni fikirler yeserip yeni is alanlari yaratabilir. suudi arabistanin ve korfez ulkelerinin zenginligi yaniltmasin toplumsal gelismislik olarak ortacagin bile gerisindeler. petrolun yarattigi ruya alemi sona erdiginde mutlak monarsinin yarattigi enkaz altinda ezilecekler.

feyk

suudi ailesi artik bir aile olmayi gecmis basli baslina sosyal sinif haline gelmisler. simdilik petrolden gelen buyuk para tum adaletsizligine ragmen herkese yetiyor, huzuru sagliyor. ama elektrikli araclar artikca, gelismis ekonomiler karbon notr enerjilere gecis yaptikca petrol tukenmese bile eski degerinde olmayacak. degisim simdiden basladi, bir kac on yil icinde etkilerini gostermeye baslar, o zaman arabistan cografyasinin suriyeye iraka donecegini gormek zor degil.

makishima-shougo

Bu yüzden başka şeylere yatırım yapıyorlar

ahmet-attonu

bunu sen biliyon da onlar bilmiyor adamlar 2000 yılından sonra geleceğin fonu adın altına bir fon yaptılar her yıl 70 il 100 milyar dolar gider bu fona ve tabi türizim ve silah sanayı ayrıca petrola yakın bir gelir sağlıyor birde 500 dolara bir aila rahat rahat yaşarken 2500 dolar kazanıyorsa herhangi işle uğraşırsan gelirin sana yetenin 5 misli ve işsiz tek kişi yoksa hatta ülkede 2 milyon ithel eleman varsa

ercan-gundogdu

aile ve ülke yönetiminde tek ağız !!!... ne kadar'da reyizzz dimi .

Görüş Bildir