Her Gece Çocuklarıyla Birlikte Uyuyan ve 3 Yaşındaki Oğlunu Emzirmeye Devam Eden Anne

266PAYLAŞIM

Anita Leerink, Hollanda'da yaşayan sıradan bir anne aslında. Ama onu farklı kılan şey, hala her gece çocuklarıyla sarılıp, tüm aile aynı yatakta beraber uyumaları. Peki, merak ettiğiniz soruya geçelim, "Anita bunu neden yapıyor?" Tüm ayrıntılar The Sun'dan derlediğimiz içerikte. Buyurun...

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/670991...

"Doğal Ebeveynlik" düşüncesini savunanlar, her iki anneden birinin, her gece bütün aile beraber uyuduğunu söyledi.

Dünya çapında "Attachment Parenting" olarak geçen ve Türkiye'de Doğal Ebeveynlik adı altında bilinen ebeveynlik hali, tüm Dünya'da savunulan ve psikolojik delillere dayandırılan, ebeveyn ve çocuk arasında sağlıklı bir iletişim kurmayı amaçlamış bir düşüncedir.    

Anita ise, Hollanda'da yaşayan ve bu düşünceyi savunan bir anne. Kady adında 5 yaşında bir kızı ve 3 yaşında hala emzirdiği bir oğlu var. Onlar üzgün olduğunda onları sarıp sarmalayıp öyle uyuyor onlarla. Daha doğrusu her gece onlarla uyuyor...

Bir şirkette ekip lideri olarak çalışan Anita ve kocası Sido 12 yıldır birlikteler.

5 yaşındaki kızları Kady doğar doğmaz, Anita onunla "Doğal Ebeveynlik" tarzında bir ilişki kuracağını ve aralarında çok güçlü bir bağ olacağını biliyormuş. Doğal Ebeveynlik de, bebeğin anne babayla birlikte uyuması, mümkün olduğunca uzun emzirme, hassaslık ve pozitif disiplini içeriyor. Tüm bunların amacı ebeveynlerin çocuklarıyla olan bağlarını ve duygularını güçlendirmek ayrıca daha rahat bir empati kurmalarını kolaylaştırmak.

Anita: "Doğal Ebeveynlik, anne-baba ve çocuk arasındaki güçlü bağları oluşturmak ve onları en doğru şekilde yetiştirmekle alakalı." diyor.

"Bizim derdimiz, çocuklarımıza nezaket, saygı ve ağırbaşlılık ile muamele etmek ve başkalarına nasıl davranmalarını istiyorsak onlara öyle davranmak aslında. 
Bence çocuklarımla aramda gerçekten çok güçlü bir bağ var çünkü onlara birer birey olarak saygı duyuyorum, onlara kendi hayatları içinde bir yetki veriyorum ve gerçekten onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak için onları dinliyorum.

Kocam ve ben mümkün olduğu kadar az çalışmayı tercih ettik böylece herhangi bir dadı ya da bakıcıya ihtiyaç duymuyoruz. Kocamın tam zamanlı bir işi var, bense hafta içi iki akşam ve hafta sonu bir gün çalışıyorum."

Anita 3 yaşındaki oğlunu hala ara sıra emziriyor.

"Doğal Ebeveynlik'de beslenme de dahil olmak üzere bazı unsurlar var, mümkün olduğunca çocuklarınızı emzirmek de bu unsurlardan biri. Oğlumu ara sıra hala emziriyorum çünkü onu doyurmak için bu en uygun yol. Onların bana sessizce verdiği ipuçlarını takip etmeye çalışıyorum, ihtiyaçları karşılandığında zaten kendileri durabilirler."

Anita küçük çocuklarına "her zaman anaç bir dokunuş" verdiğini söylüyor.

Ve şöyle ekliyor: "Onları gün içinde hep kucağımda bir şal yardımıyla taşırdım ama artık daha büyükler ve bunu yapmakta zorlanıyorum, zaten artık ihtiyaçları da kalmadı. Ama eğer hasta olurlarsa bunu yine yaparım. Özellikle duygularını nasıl kontrol edeceklerini, ayarlayacaklarını bilmedikleri zamanlar, kızgın ya da incinmiş olurlarsa... Hem fiziksel hem duygusal olarak güvende hissetmelerini istediğim için onlarla birlikte uyuyorum. Çocukların gündüzleri olduğu gibi, geceleri de güvende hissetmeye ihtiyaçları var."

Anita ve Sido, ebeveynlik tarzlarının, onları daha da güçlü bir aile haline getirdiğini söylüyor.

"Her gece bütün aile birlikte uyuyoruz, çocuklarımdan ayrı bir gece bile geçirmedim. Onların ayrı odaları da var, bazen orada uyuyakalıyorlar ve onlar uyuyana kadar yanlarında oluyoruz ama gece ortalarında her zaman kalkıp yanımıza geliyorlar. 

Pozitif disiplin gereği, herhangi bir davranışlarına tepki vermek yerine onlarla iletişime geçerek çözümler üretiyorum."

"Doğal Ebeveynlik düşüncesinden vazgeçmek isteyeceğimi hiç sanmıyorum."

"Kady neredeyse doğduğundan beri onunla birlikte uyuyoruz, bu sayede küçükken emmeye geçişi daha kolay oluyordu. Birlikte yattığımız için de, emmek istediğinde onun sinyallerini daha kolay alabiliyordum, bunu fark ettiğim için birlikte uyumaktan hiç vazgeçmedim."

"Herhangi bir şeye ihtiyaçları olduğunda bunun sinyallerini çok daha hızlı bir şekilde alabiliyoruz ve güvende olduklarını biliyoruz."

"İnsanlar bana çocukları yatağımdan asla çıkarmayacağımı, onları mahvedeceğimi ve kendi işimi zorlaştırdığımı söylediler. Ama Kady doğduğunda sanki içimdeki anne de onunla birlikte doğdu. Çocuk sahibi olmadan önce ebeveynlik hakkında hiçbir şey düşünmemiştim, Kady beni gerçek bir anneye dönüştürdü. 

Diğer insanların yaptıkları şeyleri takip etmekten ziyade olabileceğim en iyi anne olmak istedim, çünkü bu çocuklarımın istediği şey."

"Evet doğal ebeveynlik bize çok uyuyor, ama ben de herkes gibi, mümkün olan ve elimden gelen en iyi anne olmaya çalışıyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vemrv

Böyle kendinize bağımlı çocuklar yetiştirin okula gidemesin okul kötü,öğretmeni sevemesin öğretmen kötü,kardeşini sevemesin,evlensin eşini sevemesin.Sen ölünce de kalsın yapayalnız.Bence bu tür anneler egoistler net!!!!

bademlicikolatta

bu anneler bence egoist. kendilerine muhtaç bir çocuk olsun, kendilerine bağımlı olsun,hep ona ihtiyaç duysun isteğini doğal görmeleri de bu egodan bence. doğallık kısmı yarattıkları kılıf. bana game of thronestaki lysa tully ve oğlunu hatırlatıyor bu tip haberler.

mandarinin-kayip-karakteri.

Anladığım kadarıyla anne babaya bağımlı kişilikte çocuklar yetiştirmenin kesin yollarından biri doğal ebeveynlikmiş.

Gizli Kullanıcı

Yalak gibi

penguen-geri-dondu

ama çene yapısı bozulur 3 yaşında ki çocuk emzirilmez ki

Görüş Bildir