Hepimizin Kullandığı Fakat Aslında Hiçbir İşe Yaramayan 26 Gündelik Çözüm

162PAYLAŞIM

İnsan alışkanlıklarını bilimin araştırmaları nicedir ki bozar gider al aşağı eder. Çok işe yarar diye sürekli yaptığımız alışkanlık haline gelmiş bir çok şeyin aslında pek de öyle olmadığını Cracked'den örneklerle sizler için derledik.

Kaynak: http://www.cracked.com/photoplasty_1604_...

1. Hayvan davranışı uzmanlarına göre havladığı zaman köpeğinize bağırmak onun daha da fazla havlamasına sebep oluyor çünkü onu onayladığınızı sanıyor.

2. Araştırmalara göre bir kişinin tek başına ürettiği çözüm kalabalık bir 'beyin fırtınası'ndan çok daha etkili oluyor. Yani o beyin fırtınası toplantıları sandığınız kadar sıkıcı ve gereksiz.

3. Saçlarınızı her gün şampuanlamak gereksiz olduğu kadar zararlı da olabilir.

Eğer çok yağlı veya çok ince telli saçlarınız yoksa her gün şampuanlayarak saçınızın doğal yağına zarar vermiş oluyorsunuz. Şampuanın içindeki kimyasallar aslında saçın doğal yapısı için oldukça sağlıksız.

4. Enerji içeceklerinin çoğu taurin maddesinin etken içerik olduğunu yazarlar. Fakat bu içeceklerin içindeki taurin miktarının vücuda herhangi bir etkisinin olduğunu kanıtlayacak tıbbi bir tespit yok.

Yani esas etken içerik bol bol kafeinden başka bir şey değil.

5. Çoğu durumda el temizleme jelleri aslında su ve sabunla yıkamaktan çok daha az bakteri öldürür. Alkolsüz el antiseptiği jelleri düzenli kullanmak bakterilerin bunlara karşı bir direnç geliştirmesine sebep olur.

Her mikropta etkili olmasa bile, en azından yayılmalarını önleyebilir fakat onları öldürmez.

6. Bisiklet kaskı takmak sürücülerin araçlarını bisiklet kullanıcılarına daha yakından sürmelerine ve böylece olası kazalara sebep oluyor.

İlginç bir bilgi isterseniz eğer, geniş geniş bisiklet sürebilmek için arkadan bir kadına benzemeniz yeterli. Çünkü sürücüler kadın olduklarını düşündükleri bisikletçilere daha çok yer vererek sollama yapıyorlar.

7. Tuvalet atılan temizleme tabletleri aslında düşünüldüğü kadar çok hijyen sağlamamanın yanında, uzun vadede daha çok leke bırakabiliyor ve gider borularına zarar verebiliyor.

8. Amerika Pediyadristler Birliği'ne göre bebek beşiği kenar koruma yastıkları asla kullanılmamalı çünkü bebekler için bir boğulma riski oluyorlar ve bebeğe ekstra koruma için hiç bir faydaları yok.

9. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirme çabalarınızda dikkatli olun çünkü plastik şişeleri tekrar tekrar kullanmak bakteri yayılmasına sebep olabilir.

Onun yerine ürünleri satın alırken üzerinde bulunan geri dönüşüm logolarına dikkat etmeniz daha yararlı olacaktır.

10. Yumurtaları dolapta saklamadan önce yıkamak dışlarında bulunan doğal koruma örtüsünü ortadan kaldıracaktır. Bu sebeple yumurta daha çabuk bozulabilir veya salmonella gibi bakterilere karşı korunmasız kalır.

11. Kümes hayvanlarının etilerini pişirmeden önce yıkamak mutfak gereçlerine, yüzeylerine ve diğer yiyeceklere de bakteri bulaşmasına sebep olur.

Eti yıkamak yerine 75 derecenin üzerindeki bir sıcaklığa gelene kadar pişirmeniz yeterlidir.

12. Tarım pestisitleri ve zirai ilaçlar yüzünden organik alış veriş mi yapıyorsunuz?

Şöyle ki, organik tarım kapsamında sentetik olmayan zirai ilaçlara izin veriliyor. Bunların içinde abamectin, pireotu ve rotenon(kök zehiri) gibi maddeler de bulunyor ve bu maddeler aslında glifosat ve diğer pestisitlerden çok daha toksik.

13. Burnu sümkürerek temizlemeye çalışmak aslında mukusun sinüslerinize daha çok yapışmasına sebep olarak enfeksiyonlara açık hale getirir.

Aslında burnu hafifçe ıslattıktan sonra her bir burun deliğini tek tek temizlemek önerilir.

14. Terinizi silmek sizi daha çok terletebilir! Terlemek vücudun dışarıya sıcaklık atma yöntemidir ve ter buharlaştıkça vücut serinler.

Yani eğer teriniz kurumadan silmeye kalkarsanız serinlemek yerine daha çok ter üretirsiniz.

15. Sinirlenme hissini bastırmak sağlıksız olduğu gibi siniri tamamen dışa vurmanın da bu duyguyu azaltmadığı kanıtlanmıştır.

İşe yaradığı kanıtlanmış iki davranış ise; dikkatinizi dağıtmak ve siniriniz geçene kadar beklemek.

16. Gece boyunca az ya da çok terlediğimiz için yatak toplamak aslında pek sağlıklı değil. Yatağı dağınık bırakarak gün boyu havalanmasını sağlamak çok daha sağlıklı bir çözüm.

17. Alarmların erteleme seçeneğini çoğu insan kullanıp daha çok uyuduğunu zannetse de aslında sonuç çok da işe yarar değil. Erteleme seçeneği uyku ataletini yükselttiği için yataktan kalkınca olan kötü hissiyatı arttırıyor.

Uyanma işi ne kadar çok bölünürse kişi kendini o kadar uyku sersemi hissediyor.

18. Araçlar için özel tasarlanmış bu güneşlik aslında aracın camını açmaktan daha fazla bir etki etmiyor ve içerinin ısısını yalnızca 2.5 - 4.7 derece arası düşürüyor.

19. Yaşlanma karşıtı cilt kremlerinin cildi gerçekten gençleştirdiğine dair hiç bir somut kanıt bulunmuyor. Bu kremler sıradan cilt kremleri gibi cildi nemlendirmekten başka bir şey yapmıyor.

Yalnızca üzerinde yaşlanma karşıtı yazıyor diye diğerlerinden daha pahalıya satılıyorlar.

20. Oda spreyleri kötü kokuları gideriyor fakat aynı zamanda ortamın havasını toksik hale getiriyor.

Çoğu oda spreyinin içinde üreme bozukluklarına ve düşük sprem sayılarına sebep olduğu bilenen ftalat adlı madde bulunuyor.

21. Spor öncesi esneme yapmanın 104 araştırmaya göre kişinin kas gücünü %5.5 oranında düşürebildiği saptanmış.

Onun yerine daha hafif egzersizlerle ısınma yapıp sporun sonunda esneme yapmak hem vücudun iyileşmesine hem de ağrılardan kurtulmaya yarıyor.

22. Çoğu aile çocuklarının fazla hareketli olmalarının önüne geçmek amaçlı şeker alımlarını sınırlandırıyorlar. Fakat şekerin çocuk davranışı üzerine her hangi bir etkisi olduğu kanıtlanmış değil.

Şeker yemenin sağlıklı beslenme üzerinde tabi ki etkisi var fakat hiperaktiviteyi önleme üzerinde kesinlikle yok.

23. Daha iyi maaş alma veya daha iyi bir evde oturma pahasına işyerinden uzak yaşayan insanların subjektif refah seviyelerinin daha düşük olduğu araştırmalar tarafından kanıtlandı.

Bilim insanları buna 'işe gidiş-geliş paradoksu' adını veriyorlar.

24. Klozet örtüleri bizi rahat hissettirmekten başka hiç bir işe yaramıyor aslında. Tuvalette buluna e-coli gibi bakterilerden derimiz bizi gayet iyi bir şekilde koruyabiliyor.

25. Soğuk günlerde aracınızı ısıtmak için motoru çalıştırıp beklemek aslında motorun sağlığına hiç de iyi gelmiyor. Ayrıca motor çalıştıktan sonra direkt harekete geçerseniz aracınız çok daha hızlı ısınıyor.

26. Nintendo oyun kartuşuna üflemek geçici bir çözüm sağlasa da aslında üflerken içine kaçan nem paslanmaya sebep olabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jarofselflove

15. kesinlikle doğru

yucel-karaca

ya en sondaki bilgiyi vermek için sizce de biraz geç kalmadınız mı acaba ? bi 15 sene falan

katilice

16 anneme gelsin. Artık her gün kızmaz yatağını topla diye.

jane-doe

O 4.7 derecelik serinlik Adana'da ne kadar kıymetli biliyor musun

zelax

#24 bakteriden değil başkasının götü degiyor abi

thpwrfra

Dahada ziyadesi adamlar ayakta işiyor ve sıçrıyor öyle kuruyor. Yemişim bakterisini düşüncesi bile midemi bulandırdı.

Görüş Bildir