Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hep Merak Ediyordunuz Bulduk: İşte Karşınızda Bu Niye Böyle Dediğiniz 22 Evrimsel Avantaj!

7.2bPAYLAŞIM

Şöyle bir düşündüğünüzde vücudumuz harika parçalardan oluşuyor. Mesela ölmeden yellenebilme kabiliyeti gerçekten muazzam bir şeydir. 

Gerçekten bunun gibi birçok açıklanması güç kabiliyeti açıklamaya çalışan bir arkadaş çıkmış ve sizlere bu güzel içeriği oluşturmuş. 

Cracked’de yer alan bu ilginç galeriyi biz de sizlere sunuyoruz 😇

Kaynak: http://www.cracked.com/photoplasty_2022_...

22. İnsanlar niçin alerji olurlar?

Çünkü bağışıklık sistemimiz vücuttaki mikroplara karşı aşırı tepki veriyor. İlk insanların vahşi bağışıklık sistemine kadar uzayan bu durumun nedeni zararsız bir mikrop ile başlarken şimdi bu mikroplar aşırı evrimleşerek ölümcül hastalıklara yol açmakta.

21. Koltuk altı ve kasıklarımızda neden kıllar var?

Çünkü kasık ve koltuk altı kılları sizin müstakbel eşinizi bulmanız için çevreye feromon saçar.

20. Suda çok kalan parmaklar neden buruşur?

Çünkü buruşan parmaklar tıpkı bir teker lastiği gibi sizin yaş şeyleri daha iyi kavramınızı sağlar. Kuru şeyler üzerinde ise bu parmakların kayma riski var  😊

19. Niye gıdıklarız?

Sebebi vücudumuzun en zayıf noktalarını korumayı öğretmektir. 

Vücudumuzun en zayıf bölgeleri olan kaburga ve boynumuz aynı zamanda saldırıya da en açık alanlardır. Primatlar çocuklarına kendi kendilerini korumalarını öğretmek için gıdıklıyorlardı.

18. Tahtaya sürtülen tırnakların çıkardığı ses neden bizi deli eder?

Bazı bilim adamlarının bu konuda önerisi şu; makak maymunları da bir tehlike olduğunda bu ses gibi bağırdıkları için ve biz de buna benzer sesler ile tehlikeyi bildirdiğimiz için beynimiz endişe sinyalleri yolluyor.

17. Yemek seçen arkadaşlarınız mı var?

Büyük ihtimal bizim hayatımızı kurtardılar. 

Çünkü bu arkadaşların genleri ortalama bir insandan daha hassas tat alıcılara sahip. İlk insanların yiyecekleri ucundan tatarken zehirli olup olmadığını bu sayede anlayabiliyordu.

16. Yirmilik dişler neden ağzımıza sığmaz?

Çünkü ilk insanlar çiğ yiyecekleri iyi çiğneyebilmek için şimdikinden
daha büyük ağızlıydılar. Zamanla hazır ve yumuşak yiyecekler yemeye
başladığımız için ağız yapımız da buna göre şekillendi.

15. Obsesif kompulsif bozukluk nereden geliyor?

Gene ilk insanlara dönecek olursak, bu durum (bazılarımızın aşırı endişesi)  “bunu yemek gerçekten sağlıklı mı?” , “o ses de neydi?” gibi sorular sordururken günlük pratiklerle toplumu dikkatli olmaya yöneltmiş olabilir.

14. Sabah bulantısı neden önemlidir?

İşte hayatımızı kurtarmış bir olay daha. 

Özellikle hamile kadınların ilk 3 aylık dönemlerindeki aşırı bulantı (ceninin en zayıf olduğu zaman) vücudumuzda kusmayı tetikleyen yiyeceklerin (kırmızı, yumurta, tavuk, balık) olduğunu ve bu yiyeceklerde parazit bulunduğunu bize anlatır.

13. Özellikle diğer türlerle karşılaştırdığımızda insan bebekleri niye acizdir?

Çünkü vücutlarına oranla çok büyük bir yük taşıyorlar.
Kafataslarını.

12. Ortada gülünecek bir şey yok iken insanlar neden gülerler?

Bilim adamlarının önerisine göre primatlar her şey yolunda ise veya komik bir şey varsa ortada gülerlermiş. Bu her şey yolunda gülüşü günümüzde “tamam tehlike geçti; temel ihtiyaçlar karşılandı; herkes rahatlayabilir” gülüşü olarak kalmış.

11. Gözünüzün köşesindeki küçük pembe damla sizce nedir?

İşin aslı şu imiş; bu damla üçüncü göz kapağınızdan geriye kalan kısmı. 

Göz kırpma zarı olarak da bilinen bu kısım aslında kuşlarda, sürüngenlerde, amfibiyanlarda, balıklarda ve az miktarda memelide bulunur.
Bizimkiler ise bu kadar gelişebilmiş.

10. Niçin mevsimsel etkili bozukluk çekiyoruz?

Bilim adamları bunun daha sağlıklı bebeklere yol açtığını düşünüyorlar. 

Bazı araştırmacılara göre mevsimsel oluşan bipolar bozukluk tarih öncesi insanların daha iyi üremesine yardım etti. Mesela yaz geldiğinde manik
bozukluk geçiren insanlar hamile kalmak için uygun bir zaman olduğunu
bilirlerdi. Çünkü kışın daha az hareket edecek olan kadın çocuğunu yetiştirmeye odaklanabilecekti.

9. Diğer canlılara göre neden bu kadar kılsızız?

Bilim adamları bunun parazit kaynaklı olduğunu düşünüyorlar.

Şöyle ki; hayvanların postları aşırı derece zararlı parazit bulundurabiliyorlar. Biz insanların bağışıklık sistemi de çok güçlü olmadığı için aşırı kıl oluşmayan bir vücuda sahip olmuşuz. Zaten insanlar da kendilerine başka hayvanlardan kürk yapabiliyorlardı. 

Ve bu nedenlerle kılsız vücut daha sağlıklı bir bedene işaret ederken diğer yandan cazip eş bulmaya da yarıyordu.

8. Neden yiyecekler boğazımızda kalır?

Konuşabiliyoruz da ondan. 

Ses tellerimiz diğer canlılara göre daha iyi geliştiği için konuşuruz. Diğer yandan yemek borumuzun da gırtlağımızın hemen yanında yer alması yüzünden bazı yiyecekler yolunu şaşırabiliyorlar.

7. Tüylerimiz neden diken diken olur hiç merak ettiniz mi?

Bu olay kürk gibi kıllarımız olduğu zamanlardan kalma. 

Açıklaması ise şu; kıl köklerimiz ince kaslarla kesiştiğinde tüylerimiz kalkar. Bu durum bizi yırtıcılara karşı daha tehlikeli gösterir ve soğuktan da korunmamızı sağlardı.

6. Kulaklarımızı neden ve nasıl oynatırız?

Aslında bu yetenek hayvanlara özgü olmakla birlikte ilk primatlar gruplar halinde yaşamaya başladıklarında bu yetenekleri de zayıflamış. Çünkü grup halinde yaşam, yalnız yaşayan yırtıcı hayvanların sesin ve tehlikenin geldiği yöne doğru bu otomatik hareketini gereksiz kılmış.

5. Neden kızarırız?

Yüzün kızarması aslında bastırmada ve yanlış bir şey yaptığımız zaman olan sözsüz bir vücut sinyali.

4. Otizmin insanlığı nasıl yaşattığını merak ediyor musunuz?

Çünkü ilk otistik insanlar sert çocuklardı. Cidden bu açıklama da bilimsel. 

Diğer normal insanlar sosyalleşmek ve avlanmakla falan meşgulken bu arkadaşlar tek tabanca takılır, iz sürer, bölgeyi tarar idi.

Bildiğiniz rambo idiler ya.

3. Testisler niye bu kadar açıkta?

Kadınlar tekmelesin diye mi? Yoo. Çünkü spermler en iyi dışarıda yaşarlar. 

Tabi bir de, dimdik duran bir adama saldıran olursa bir kum torbası gibi sarkan testis torbaları ile birlikte uzun bir sopayla yere sermek için.

2. Ve geldik Top 22 listemizin iki numarasına! Apandis işe yaramıyorsa hala niye var?

Çünkü hala baba yarısıdır 😋 

Çünkü ilk insanlar çok fazla ot kökü yedi. Apandis aslında kör bağırsağın bir eklentisi ve bu daha çok otçul hayvanlarda bulunur. Ve bu organ parçamız bu aşırı yenen selüloz sindirmek için vardı. Ve hala var. Shit.

1. Ve kazanannnn… Hiperaktivite genetik bir durum mudur?

Evet öyledir ve bu biz göçebe insanların hayatta kalmasına yardım etti. Oradan oraya atlayan akıl ilk insanlarımızın hayatta kalmak için gerekli olan birçok şeyde hızlı düşünmesini sağladı.

Son maddeye kadar sizi getirebildiğimize gerçekten çok sevindik. Umarım sizleri aydınlatabilmişizdir :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berkay-cagdas2

"kaynak: götüm" bir post. saçmalık. kaç senelik yazı ama yine de dayanamadım.

kamilkarabiber

Yahu ortalık yine evrimcilerle dincilerin savaş alanına dönmüş! Şimdi her iki tarafa da lafım evrim vardır ve o evrimi Allah yaptırmış olamaz mı? Yani dinsel açıdan Allah bu kadar kudretli ise evrimi de istediği gibi yapar ve bunu da durup bize bilimsel olarak açıklayacak ta hali yoktur. Adem Havva falan filan oldu bitti. Dinsel açıdan bence evrimin hiçbir sakıncası yoktur. Kuran, İncil vs. Allahın kitablarının hepsi o dönem için yazılmıştır. 1400 yıl önce Kuran da bilimsel açıklamamı olacaktı. O dönem ki insanların kültürüne ve anlama kabiliyetine göre yazılmıltır...

umut-efe

Bilimcilerle Dinciler hep savaşmıştır ve savaşacaktır, bkz. Engizisyon Yargıçlarından birinin sadece birinin adını hatırlamazsın ama Galileo Galilei ismini hatırlarsın :D Bilimcilerle Dincilerin mücadelesi sonunda Bilimcilerin galip çıktığı bir savaştır, bkz. Caminin kilisenin sinegogun tepesine ne var ? Paratoner :D yaaaa

kamilkarabiber

Umut Efe yüzde yüz katılıyorum sana! Yanlış anlama benim kendi aklım bana tanrı yok ya da en azından bu kitaplarda anlatıldığı gibi bir tanrı yok diyor. Benim yukarıda ki yorumum kavga eden iki taraf içindi. Yani dinsel açıdan da tamam Allah, Kuran vs. ye inandın saygım sonsuz ama onlar var diye evrim yoktur demek zorunda değilsin. Bilimsel olan her gerçeği Allah öyle yarattı ve uygun gördü diyerekte dine bağlı kalınabilir demek istiyorum. Tabii bu bütün kutsal kitapların aslında son kullanma tarihinin de çoktan geçtiğini de belirterek. O kitaplar o gün ortaya çıktıkları zaman için yazıldı insanlık onlardan sonra çok değişti ve ilerledi...

mistik-ejder

Evet bencede. Hem bu kitaplarda yazan birçok şey dinle uyuşmuyor. Yağmur neden yağıyor? İçin biz istedik yağdı deniliyor kitapta. Ama orda suyun döngüsü var. Şu hani evlenmeden çocuk yapmak günah ya hani... (adını unuttum daha geçen derste görmüştük neyse) işte madem o günah o zaman Adem ile Havva pıt diye Dünya'ya düştüyse ve çocukları sadece Habil ile Kabil ise o zaman pardonda ya bu Habil ile Kabil bize anlatılmayan kız kardeşleriyle (varsa) ya da anneleri ile üremiş demek oluyor. Yani buda pıt diye Dünya'ya düşmek yerine evrimleştiklerini ve ilk insanların onlar olmadıklarını gösteriyor. Şu an en eski insan fosilleri Kuzey Afrika'da grup halinde bulunmuş durumda... bakınız:

mistik-ejder

Dinle uyuşmuyor demişim o bilimle olacam pardon.

lacetattoo

çok güzel bür galeri editörüm teşekkürler

bbbbb

ıvrım vırsı nıdın şımdıkı mıymınlır ınsın ılmıyır ıvrım yık

ayna-efendi

#21 japonlar bu yüzden kesmiyor işte, #18 daha kötüsü metal bir cisimle cam çizilme sesidir

corpse-bride

japonları o huyunu hıc sevmıyorum ıgrenc ya

feyk

uzakdogulular genel olarak kesmez. cinli bir kiza sormustum bunu, annesinin sadece hayat kadinlari killarini keser diye buna hic kestirmedigini soylemisti. bir nevi namus meselesi yapmislar. gerci vucudlarida batililar kadar killi degil, cok kotu durmuyor.

ayna-efendi

ilginçmiş

Görüş Bildir