Helsinki'de Sokaklar Wi-Fi ile Daha Hızlı

 > 
4PAYLAŞIM

Helsinki'deki internet kullanıcıları hallerinden memnun olmalı. Zira, şehirdeki herkese açık ücretsiz internet hizmetinin hızı evlerdeki internetle yarışıyor.

Yolunuz Finlandiya’ya ve Helsinki’ye düşerse nerede kablosuz internet bulabileceğinize dair bir sıkıntıyla karşılaşmayacaksınız. Çünkü kurulan güçlü iletişim altyapısı sayesinde neredeyse her caddede, üstelik evlerde kullanılandan daha hızlı bir şekilde internete bağlanabiliyorsunuz.

Yapılan testlerde ücretsiz olarak sunulan kablosuz internetin yüksek hızlara çıktığı da kanıtlanmış durumda. Download için ulaşılan hız 24 Mbps ‘e ulaşırken, upload hızları da gayet iyi: 21.80 Mbps…

Diğer yandan, bu avantajdan faydalanmak isteyenlerin herhangi bir kişisel bilgi vermediğini de ekleyelim. Ne e-posta adresi, ne kullanıcı adı ne de kimlik bilgileri talep edilmiyor. Kullanıcılardan istenen yalnızca bu ağın herkese açık bir ağ olması nedeniyle yeterince güvenilir olmadığını bildiklerine dair bir onay.

Ücretsiz sunulan kablosuz internetin maliyeti Helsinki yönetimi tarafından karşılanıyor. Yönetim, bunun için kullanılan veri miktarı doğrultusunda mobil operatörlere belirli bir ücret ödüyor. Aslında bunun ciddi bir maliyet oluşturma olasılığı yüksek. Çünkü Fin kullanıcılar aylık 50 GB ile Avrupa’nın en fazla mobil veri tüketen grubu. İkinci sıradaki Estonya’ya göre yüzde 25 daha fazla veri tüketen Helsinki sakinleri, Avrupa ortalamasının ise 10 kat üzerinde yer alıyor.

TechInside

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir