Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Helal Olsun Size! Küçücük Yaşta Kocaman Fikirleri ve İcatları ile Dünyayı Değiştiren 11 Çocuk

-

Her çocuk meraklıdır... Ama bazı çocuklar merakını ve hevesini çok büyük boyutlara taşımış. Bugün sizin için genç yaşta çalışmaları ve fikirleri ile dünyaya yön vermiş, okudukça helal olsun diyeceğiniz çocukları derledik. Buyurunuz...

1. 1838 ile 1914 yılları arasında yaşayan Margaret Knight, "19. Yüzyılın En Ünlü Kadın Mucidi" olarak anılıyor.

Knight, henüz 12 yaşındayken pamuk fabrikasında tanık olduğu bir kazadan etkilenerek kazaları engellemek amacıyla bir güvenlik cihazı geliştirdi. Knight’ın geliştirdiği cihaz Manchester’da bulunan neredeyse tüm fabrikalar tarafından kabul gördü.

Knight’ın numaralama makinesi, pencere pervazı ve kanadı gibi çok sayıda icadının arasında düz tabanlı kağıt poşetlerin üretilmesinde kullanılan ve kağıdı katlayıp yapıştıran makine de vardır.

2. Dünyanın ilk elektrikli televizyonunu geliştiren ve patentini alan Philo Farnsworth.

Henüz 14 yaşındayken kimya ve fizik derslerinde oldukça başarılı bir öğrenci olan Philo Farnsworth, lisedeki öğretmenine düşündüğü bir fikir üzerine danışıyor. Fikri hakkında daha fazla çalışmaya teşvik edilen Philo Farnsworth 7 yıl sonra dünyanın ilk elektrikli televizyonunu geliştiriyor ve patentini alıyor.

3. Henüz 14 yaşındayken NASA'da "Robonaut" ekibine davet edilen Easton LaChapple.

Easton LaChapple 14 yaşındayken lego parçaları ve balıkçıların kullandığı tellerden yararlanarak robot bir el tasarlıyor. Çocuğun yeteneğini keşfeden NASA'da Easton LaChappelle'ı "Robonaut" ekibine davet ediyor.

4. İcat ettiği alfabe ile birçok görme engellinin hayatını değiştiren Lois Braiille.

1809 yılında Fransa'da doğan Lois Braiille, 3 yaşındayken bir kaza sonucu görme yeteneğini kaybetti. 15 yaşındayken kendi ismini verdiği Braille alfabesiyle görme engelliler için okuma-yazma sistemini geliştirdi. Günümüzde de tüm dünyada kullanılan bu sistemle birçok görme engellinin hayatını değiştirdi

5. Frankenstein ile bilim kurguyu icat eden kız: Mary Shelley.

Ünlü yazar Mary Shelley, 18 yaşındayken yazdığı Frankenstein adlı romanıyla bilim kurgu romanlarının temelini attı. Böylece “bilim kurguyu icat eden genç kız” olarak anılmaya başlandı. Ayrıca kendi döneminin etkili kadın hakları savunucularından biriydi.

6. 14 yaşındayken 213 su roketi fırlatarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Boyan Slat, dünyanın en genç mucitlerinden ve girişimcilerinden biri.

1994 yılında doğan Boyan Slat, dünyanın en genç mucitlerinden ve girişimcilerinden biri. 14 yaşındayken 213 su roketi fırlatarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Slat, okyanusları plastik çöpten arıtmak amacıyla bir proje geliştirdi ve Okyanus Temizliği (The Ocean Cleanup) şirketini kurdu.

Slat’ın projesi, bugüne kadar yapılmış en büyük deniz temizliği kampanyası olma özelliği de taşıyor. Ayrıca Slat, Birleşmiş Milletler’in En Çevreci Ödülü’nü alan en genç insan.

7. Alex Deans, 12 yaşındayken görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir cihaz icat etti.

1997 yılında dünyaya gelen Alex Deans, henüz 12 yaşındayken görme engelliler için bir cihaz icat ediyor. Görme engelli bir kadının caddeyi geçmesine yardım ettiği sırada görme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak hiçbir cihazın olmadığını anlaması, onu bu icat konusunda harekete geçiriyor.

8. Kanada'da okuyan Ann Makosinski'nin icadı ise vücut ısısı ile çalışan bir el feneri...

Kanada'da okuyan bir lise öğrencisi vücut ısısını herhangi bir pil veya kinetik enerji olmadan ışığa dönüştüren bir el feneri icat ediyor. El fenerinin materyalleri için toplamda 26 dolar harcayan Ann Makosinski, bu icadını gelişmekte olan ülkeler için ücretsiz olarak dağıtmayı hedefliyor.

9. 12 yaşında hesap makinesinin atasını icat eden Blaise Pascal, ilerleyen zamanlarda da şırıngayı, olasılık teorisini ve ruleti icat etti.

1642 yılında doğan Pascal muhasebecilik yapan babasının işlerini kolaylaştırmak adına hesap makinesinin atasını ürettiğinde henüz 12 yaşındaydı. Ayakkabı kutusu boyutunda olan makine, el ile döndürülen dişli çarklar sayesinde işlev görüyordu. Pascal, daha sonra şırıngayı, olasılık teorisini ve ruleti icat etti.

10. Jack Andraka ise henüz 16 yaşındayken kanseri ilk aşamasında teşhis edebilen ucuz ve basit bir yöntem keşfetti.

Yakın bir aile dostlarını pankreas kanserinden kaybeden Jack Andraka, kanserin erken evrelerde teşhis edilmesine yardımcı olacak bir yöntem üzerinde çalışıyor ve diğer tüm testlere oranla daha ucuz, daha hızlı ve daha doğru sonuç elde edilen bir sistem keşfediyor.

BONUS: Muz kabuklarından geliştirdiği sistem ile 2013 Bilim Aksiyon ödülü sahibi Elif Bilgin!

Elif Bilgin, 16 yaşındayken uzun deneme sürecinden sonra uzunca bir süre çürümeyen biyo-plastiğin bir formunu geliştirdi. Elektrik yalıtımında kullanılabilecek malzemeyi muz kabuğundan üretmeyi başaran Elif Bilgin, bu icadıyla 2013 Google Bilim Aksiyon ödülünün de sahibi oldu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
amanini-mor-goyun

çaresizlik en büyük ilham kaynağidir..

selehattin

Haberlerde gordugunuz ilkokuldaki genclerin inanilmaz bulusu tarzi haberlerimize inanmiyorum ben. Bunlar neyse de. Matematik sosyal bilgiler gorurken ve teknoloji tasarim dersinde kagit katlarken boyle bulus kimse yapamaz. Hatta bir keresinde denk gelmistim ilgilendigim alanla ilgili bir bulus (!) yaparak bir yarismaya katilan genclere sorular sordum nasil yaptiklarina dair hicbir fikirleri yoktu ve anneleri babalari ya elektrikci ya profesor tiplerdi :) ilkokul ve lise de teknolojik anlamda uygulamali egitime gecmemiz lazim ki bizimde teknolojimiz gelissin dimi :)

ayseagull

Bana da saçma geliyor. Yapsınlarda gördüğü dersler belli aldığı eğitim belli. yada biz çok çok geriydik bro.

walter-sullivan

Eminim daha bu listede olmayan senin benim bilmediğimiz ne buluşlar var...

congolos

Ee bu listede hosaf yok?

eskipilot

Birde bizim NASA'dan INTEL'den ödül alıp, radyasyonu engelleyen kumaş üretip ülkemizi gururlandıran askeri öğrencilerimiz vardı, peki ödül olarak ne yapıldı, müebbet hapis cezası verildi.

Görüş Bildir