Görüş Bildir
Haberler
HDP Mersin İl Binasının Güvenlik Kamerası 17 Gün Önce Hacklenmiş

HDP Mersin İl Binasının Güvenlik Kamerası 17 Gün Önce Hacklenmiş

FreiGeist
20.05.2015 - 12:36 Son Güncelleme: 20.05.2015 - 14:00
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bombalı saldırıya uğrayan HDP Mersin il binasında, güvenlik kameralarının bağlı olduğu bilgisayarın 17 gün önce hacklendiğini ve o günden bu yana kayıt yapmadığını söyledi. 

Habertürk gazetesinden Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Demirtaş “BaşbakanAKP’yi suçlamasınlar’ demiş. Oldu, Saadet Partisi’ni suçlayalım. ‘Sayın Kamalak’tan açıklama bekliyoruz’ diyelim. Saçmalık bu…” dedi.

Mersin il binasının bombalanmasıyla ilgili bazı detaylar da paylaşan Demirtaş'ın verdiği bilgiye bombalı çiçek bir gün önce saat 15.00 civarı gelmiş. İl binasının kapı girişindeki kameraların bağlı olduğu bilgisayar da 17 gün önce gönderilen virüsle hacklenmiş ve kayıt yapmıyormuş.

MHP’nin tutumundan, CHP Mersin adayı Fikri Sağlar’ın da patlama sonrası il başkanlığına gitmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Demirtaş ardından sözü Cumhurbaşkanı’nın mitinglerine ve kendilerine yönelik eleştirisine getiriyor:

“Erdoğan’ın meydanlara çıkmasının bir de yararı oldu. Bütün Türkiye tehlikeyi yakından gördü. HDP’nin inandırıcılığını artırdı. Sarayda sessiz sedasız otursaydı kimse tehlikeyi bu kadar net göremezdi. Konuşması da inandırıcılığını yitirmesine vesile oldu. Bir Cumhurbaşkanı olarak her şeye karıştığını ve karışmaya da devam edeceğini pratikte gösteriyor.”

Demirtaş'ın bazı sorulara yanıtları ise şöyle:

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

■ Cumhurbaşkanı’nın sahaya çıkmasını engellemek için bir girişiminiz var mı?

YSK ve Anayasa Mahkemesi’ne itirazlarımız var. Ama Cumhurbaşkanı’nı denetleyebilecek hiçbir makam yok. Ya kendisi özür dileyecek, ‘Ben hata yaptım, taraf tuttum’ diyecek. Ya da YSK ‘Bir dur’ diyecek. Ama söyleyemiyor. Daha önce oybirliği ile karar veriyorlardı, şimdi oyçokluğu ile karar alıyor. İtirazımız sürecek. Seçimler bittikten sonra şikâyetlerimizi nasıl değerlendireceğimizi tartışacağız, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götüreceğiz. TRT, RTÜK, YSK, bunlar en üst karar organları, ondan sonrası AİHM.

■ Size en çok oy hangi partiden geliyor?

En büyük oy kayışı AKP’den. Ama CHP’lilerden de çok büyük ilgi var. En yüksek sempati CHP’lilerden.

‘RİSK SINIRINDAYIZ’

■ ‘Barajı aştık’ diyebileceğiniz noktaya ulaştınız mı?

Hayır. 12.5-13’ü bulmadan diyemeyiz. Bazı anketlerde 10.5-12 aralığında çıktı. Bu risk aralığıdır halen.

■ Gülen Cemaati destek veriyor mu?

TV yayın dökümleri geliyor. Bakıyorum, bize fazladan yer vermiş hiçbir kanal yok, sadece gazetecilik işini yapmışlar. Gülen veya Doğan Grubu’nu suçlayıp hakaret edeceklerine TRT ve kendi yayın kurumlarının ahlaksızlıklarına baksalar çok daha iyi olur. Çünkü TRT, yasa gereği bunu yapamaz.

‘BİR PUAN ARTARSAK AKP YOK’

■ AK Parti’yi yüzde kaç görüyorsunuz?

Ben tek başına hükümet kuramayacakları noktaya geldiklerini görüyorum. Biraz daha % 1-1.5 puan artarsak AKP kesinlikle hükümet kuramıyor. Bunu gördüğü için provokasyonlar tertipleniyor.

■ Daha önce AK Parti’ye oy vermiş seçmen, size niye oy verecek?

Vaatlerinin hiçbirini yerine getirmediler. Son dönem dini inancı çok çiğ bir şekilde istismar ettiler. Dindar, muhafazakâr kesim bundan rahatsız oldu. HDP’yi vurduğunu söylüyorlar, hayır tam tersine insanlar bu çiğlikten rahatsız oldular. Diyanet İşleri Başkanı dürüst bir insan, ama görevdeyken Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın emirlerini öne alıyor.

Kaynak: Habertürk

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam