Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haymana'daki Lisede İstismar Soruşturması: Müdür Daha Önce 'Cinsel İçerikli Mesajlar' Nedeniyle Ceza Almış

 > -
Abone ol

Haymana, geçtiğimiz hafta sonundan bu yana cinsel istismar iddiaları ile Türkiye'nin gündeminde. Okulun pansiyonunda öğrencilere cinsel taciz ve istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma açılan lise müdürünün 2014 yılında Edirne’de de benzer suçtan kınama cezası aldığı ortaya çıktı. 

Bu iddiayı daha önce Haymana'dan bir veli dile getirmiş, söyledikleri basına şöyle yansımıştı👇

“Burası küçük bir yer. Her şey kısa zamanda duyulur ve yayılır. Yeni yeni duyup öğreniyoruz ki hemşehrimiz diye okula müdür tayin ettirdikleri adam daha önce cinsel tacizden ceza almış. Söyleyin Allah aşkına cinsel tacizden ceza almış birinin, bıraktım okul müdürlüğünü öğretmenlik yapması doğru mudur?"

"Cinsel içerikli ve rahatsız edici mesajlar" üzerine soruşturma

Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, “İlimiz Merkez Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı S.K.’nin üniversiteye hazırlanan eski öğrencisi A.N’ye 10/01/2014 tarihinde cinsel içerikli ve rahatsız edici mesajlar attığı” konulu soruşturma, 21 Şubat 2014’te başlayıp 4 Haziran 2014’te tamamlanmış.

Haberi geçtiğimiz pazar günü Birgün gazetesinin eğitim muhabiri Serbay Mansuroğlu duyurmuştu.

“Hizmet dışında devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte bulunmak” kapsamında kınama cezası

Habere göre raporun sonuç bölümü şöyle: “İlimiz Edirne Merkez Kız Teknik ve Meslek Lisesi müdür yardımcısı S.K.’nin;

A Disiplin yönünden: “Üniversiteye hazırlanan eski öğrencisi A.N’ye 10/01/2014 tarihinde cinsel içerikli ve rahatsız edici mesajlar attığı’’ iddiasının sübuta erdiği, sübuta eren fiilin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/B(d) maddesi “Hizmet dışında devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte bulunmak” kapsamında “KINAMA” cezası ile tecziyesi,

B İdari yönden: Mesajların cinsel içerik çağrıştıran sözler ifade etmesi, konunun toplum vicdanında rahatsız edici oluşu, öğrenci ve veliler arasında söz konusu mesaj içeriklerinin öğrenilmesi ya da duyulması durumunda toplum vicdanında telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği, olayın öğretmenlik mesleğinin toplumdaki güvenirliğini olumsuz yönde etkileyebileceği, ayrıca görev yapılan ilde kalınması durumunda müdür yardımcısı S.K. ve ailesinin süreçte yıpranabileceği/yıpratabileceği, belirtilen gerekçelerle yöneticilik görevinin üzerinden alınması, norm kadro esaslarına uygun olarak il dışında branşına uygun bir okula atamasının yapılması.”

Öte yandan CHP’li Yılmaz iddiaları TBMM gündemine taşıdı ve sordu: "Haymana’daki tacizci müdürü kim koruyor?"

Olayın takipçisi olacaklarını vurgulayan Yılmaz, “Eski görev yerinde hakkında benzer suçtan iddia ve soruşturma olduğu belirtilen bu kişi, herhangi bir yönetim tecrübesi olmadığı halde Haymana’ya tayin edilmesiyle birlikte okul müdürü yapılmıştır. Bu defa hakkında söz konusu olan vahim iddia ve şikayetlere rağmen bu kişinin tutuklanmayıp, serbest bırakılmış olması, idari olarak korunup gözetilen bu şahsın, hukuken de korunduğunu akla getirmektedir. Böyle bir koruyucu güç var mıdır? Varsa kimdir öğrenmek istiyoruz” diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise konuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulması gerektiğini söyledi.

Ne olmuştu?

Okul müdürü hakkında, okulun pansiyonunda öğrencilere cinsel taciz ve istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. Başlatılan soruşturmanın, doğrudan Milli Eğitim Bakanlığı’nca görevlendirilen müfettişler eliyle yürütüldüğü aktarıldı.

İddiaya göre 100 kadar öğrenci BİMER’e başvurarak şikâyette bulundu.

Haymana'daki Lisede Cinsel İstismar İddiası: 100’e Yakın Öğrenci BİMER’e Başvurmuş - onedio.com
Haymana'daki Lisede Cinsel İstismar İddiası: 100’e Yakın Öğrenci BİMER’e Başvurmuş - onedio.com

Olayın basına yansımasının ardından Ankara Valiliği şu açıklamayı yaptı: "Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır"

Haymana Cumhuriyet Savcılığı 20 Ocak’ta soruşturma dosyası açarken idari tahkikat da devam etti.

Öğrencilerin ifadeleri pedagog eşliğinde alındı. Öğrenciler verdikleri ifadede kendilerine istismarda bulunan müdürün olayı başkalarına anlatmamaları için baskı yaptığını söyledi.

Haymana'daki Lisede Cinsel İstismar Soruşturması: 'Korktuğum İçin Hiç Kimseye Anlatmadım' - onedio.com
Haymana'daki Lisede Cinsel İstismar Soruşturması: 'Korktuğum İçin Hiç Kimseye Anlatmadım' - onedio.com

Savcılık tarafından birden fazla çocuğun cinsel istismarı suçlamasıyla mahkemeye sevk edilen S.K. suçlamaları reddetti.

Okul müdürü delil yetersizliğinden adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturmaya ise ilişkin gizlilik kararı verildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir