Hayatınızı Olumsuz Etkileyeceği İçin Asla Kullanmamanız Gereken 12 Pasif-Agresif İfade

-

İşte iş yerinde ve günlük hayatta kullanırken dikkat etmeniz gereken 12 ifade ve aslında ne ifade ettikleri...

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/277...

1. "İyi"

Arkadaşlarımdan biri, bu kelime üzerine odaklanmamı sağladı. Arkadaşımın belirttiğine göre, bir insan eğer "iyiyim" diyorsa, aslında tam tersini kastediyordur. Bu konuda yapılan araştırmalar, pasif-agresif insanların direkt ve duygusal olarak dürüst bir iletişim kurmaktan kaçındıklarını ve öfkelerini dolaylı yoldan ifade etmek için bu ifadeyi kullandıklarını ortaya çıkardı.

2. "Takma kafana ya"

Aslında takmalısın. Araştırmalara göre, bu ifadenin altında yatan anlam "canın cehenneme" şeklinde...

3. "Sen öyle istiyorsan..."

Aslında ilk etapta çok yumuşak başlı bir ifade görünüyor olsa da sakın kanmayın! Eğer birine karşı bu ifadeyi kullanırsanız veya birisi size karşı bu ifadeyi kullanırsa, aslında çekimser olduğunuzu gösterir. Bu ifadeyi kullandığınızda aslında planı ne kadar kabul ediyor gibi görünseniz de,  içten içe hiç de heyecan duymadığınız gibi bunu nasıl ifade edeceğinizi de bilmiyorsunuzdur.

4. "Şimdiden teşekkürler."

En çok korktuğum ve kullanmamak için çaba gösterdiğim ifadelerden biri... İlk başta çok masum bir ifade gibi görünebilir. İş arkadaşlarınıza bu ifadeyi kullandığınızda, yapılmasını beklediğiniz işi yapmak zorunda olduklarını ifade eder. Bu durum ise ikili ilişkilere zarar verir.

5. "Şaşırdım/Kafam karıştı/Merak ediyorum da..."

Bunu gördüğünüzde veya duyduğunuzda bilin ki, dürüstlükten ziyade tartışmanın seyrini değiştirmek için kullanılan bir ifadedir. Jennifer Winter'a göre "Düşüşü yumuşatmak için girişilen bir teşebbüstür."

6. "Ben kızgın değilim."

Eski eşimle, ilişkimde yaşadığım en büyük sorunların sorumlusu biri bu ifadeydi. İş yerinde de aynı şey geçerli elbette. Karşınızdaki insana nasıl hissettiğinizi göstermelisiniz. Ben bu ifadeyi kullandığımda, kendimi dürüst davranıyormuşum gibi hissetmiyorum. Çünkü bu ifade duyguların bastırılışını ifade ediyor. Duygularınızı dışa vurmayı öğrenin.

7. "Neyse."

Bir keresinde arkadaşımla mesajlaşırken bir anlaşmazlık yaşadık. Bana "Neyse" diye bir cevap attığında ise kendimi yerden yere vurmak istedim. Çünkü bu ifade tartışmanın devam etmesini istemediği için kullandığı bir ifadeydi. Bana kızgındı evet, lakin bu ifadeden sonra ben de kızmıştım. "Neyse" ifadesi, sorunların çözümü için doğru bir ifade değil...

8. "Eee?"

Bu kadar az harf içeren bir ifadenin bu kadar ağır bir anlama sahip olması mümkün mü? Evet, mümkün. Karşınızdaki insana "Eee? Mesajıma cevap vermedin?" şeklinde bir mesaj attığınızı düşünün mesela. Belki size geri dönmek için fırsat bulamamış bir arkadaşınızı kışkırtmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz bu ifade ile. Bazen umursamazca, bazen de hesap sorarcasına kullanılan bu ifade birçok ikili ilişkinin bozulmasına sebep oluyor.

9. "Sadece merak ettim."

Birisi size "Merak ediyorum da yarın şehirde isen kardeşimi tren istasyonundan alır mısın?" şeklinde bir mesaj attığında, sizden böyle bir şey isteyemeyeceğini bildiği halde yine de istediği anlamına gelir. Bu ifade genelde utangaç insanlar tarafından kullanılır. Fakat dolaylı yollarla isteklerde bulunmak, sağlıklı bir iletişim kurmanızı engeller.

10. "Şaka şaka"

Pasif-agresifliğin en bilinen göstergesi iğnelemedir. Biri size bu ifadeyi kullanıp sizi üzdüğünde, büyük olasılıkla "şaka yapıyordum." diyerek gerçek duygularını gizlemek isteyecektir. Fakat bunun şaka olmadığını bilin. Özellikle toplum içerisinde eleştiri amaçlı kullanılan bu ifade, gerçek duyguların üstünü kapatmaktan başka bir şey değildir.

11. "Umarım buna değer."

Bu ifade diğerlerine göre daha açık bir ifadedir. Aslında karşınızdaki kişi, konuştuğunuz konu hakkında size bir şeyi yapmamanızı söylemek ister fakat söylese de söylemese de sizin kafanızın dikine gideceğinizi bilir. Bu yüzden bu ifadeyi kullanır. Hatta daha sonrasında sizi o konuyla ilgili konuşmak için cesaretlendirip, yeniden bu cümleyi kurabilir. Mahcup edici bir ifade olması, arkadaşlık ilişkileri açısından pek de olumlu değildir.

12. "Sen ne düşünüyorsun?"

Aslında zararsız bir ifade gibi görünüyor değil mi? Mesela "Yemeğe gitsek diyorum. Sen ne düşünüyorsun?". Fakat bu ifade duruma göre "Şimdi bittin." anlamını da verir. "Son günlerde iş yerinde performansın ortalamanın altında. Ne düşünüyorsun?" şeklinde pasif-agresif bir ifade kullanan patronunuz,  sizin düşüncenizden ziyade kendi düşüncesini umursuyordur. Kullanıldığı yere ve zamana göre bu ifade de ikili ilişkilere zarar verebilir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elcin-

"Neyse" kelimesini çok sık kullanıyorum ama "şaka şaka" denmesinden de nefret ederim :/

gokce-unal2

nedense hepsi çok sık kullandığım hatta tek kullandığım ifadeler

Gizli Kullanıcı

bide hmmmmm var

hasan-saburlu

Aynen: Uzak olunan konuyla ilgili muhabbeti devam ettirme çabası.

cimengozlunuz

Hayatımın neden boktan olduğunun kanıtı

Başlıklar

Facebookonedio
Görüş Bildir