Havalimanı İşçileri Davasında Karar: Tutuklu 30 Kişi Tahliye Edildi

 > -

3. Havalimanı inşaatında insanlık dışı koşullarda çalışmaya karşı düzenledikleri eylemlerin ardından tutuklanan işçilerin ilk duruşması görüldü. Mahkemeden tutuklu işçi ve sendikacılar için tahliye kararı çıktı.

Duruşma öncesi çeşitli sendikalar adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Kani Beko ile CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da destek verdi.

Duruşma yemekhanede yapıldı

"İş ve çalışma hürriyetinin ihlali", "Görevi yaptırmamak için direnme", "Kamu malına zarar verme", "Toplantı ve yürüyüşlere silah benzeri aletlerle katılma" suçlamasıyla dava açılan 31'i tutuklu, 61 işçinin yargılandığı davanın ilk duruşması Gaziosmanpaşa Adliyesi'nde başladı. Fiziki imkanlarının yetersizliği ve sanık sayısının çokluğu gibi gerekçelerle duruşma, adliyenin personel yemekhanesinde görüldü. Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 31 tutuklu işçi ile tutuksuz işçiler hazır bulundu.

İşçileri 51 avukat temsil etti

İşçileri aralarında iki baro başkanının da bulunduğu 51 avukat temsil etti. İçeriye kısıtlı sayıda izleyici alındı. 

Kimlik tespitinin ardından söz alan avukatlar, hatalı ve eksik hazırlandığını iddia ettikleri iddianamenin mahkemece reddedilerek, işçiler hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep etti. İddianamenin değerlendirilerek kabul edildiğini belirterek, usul ve derhal beraat taleplerini reddetti. Duruşmada tutuklu işçiler savunmalarını yaptı. İşçiler kötü yaşam ve çalışma koşullarını, eylemlere neden katıldıklarını anlattı.

Mahkemeye heyeti 31 işçiden 30'u için tahliye kararı verdi. Bir kişinin başka bir davası nedeniyle tutukluluk halinin devam ettiği öğrenildi.

Gelecek duruşma 20 Mart 2019 tarihine ertelendi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir