Hastasıyız! Hayattan Zevk Almayı Bilen Yetenekli Bir Yaşam Gurusu: Ayhan Sicimoğlu

-

"Bir daha dünyaya gelsen kimin yerinde olmak isterdin?" sorusunun en net cevaplarından birisidir onun ismi. Gerçek bir dünya vatandaşı, kültür abidesi ve sosyal ilişkiler uzmanı desek hata yapmış olmayız. Ha bir de on parmağına sığmayan marifetleri var tabi... Hepimizin çok sevdiği o ismi, Ayhan Sicimoğlu'nu gelin birlikte tanıyalım.

Aslında gençlik yıllarından itibaren onun ileride ne kadar çok yönlü bir insan olacağı belliymiş...

Hiç belli etmiyor ama merak eden varsa söyleyelim: Kendisi 1950 doğumlu. Tarsus Amerikan Koleji'ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi'nde ekonomi okudu. Üniversiteden sonra da İngiltere'ye fotoğraf ve film eğitimi almaya gitti. Sonrasında istikameti Roma'ya çevirip moda fotoğrafçılığı yapmaya başladı. Hatta düzgün fiziği sebebiyle bir dönem modellik bile yaptı. Neredeyse bir İtalyan kadar İtalyanlığı taa o döneme dayanıyor yani..

"Peki peki anladık" şarkısında bahsi geçen mükemmel abi olur kendisi. Her şeyin "en güzelini" yapabilmekle ünlüdür.

Üniversite yıllarından tanıştığı Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur ve Galip Boransu ile birlikte "İpucu Beşlisi" adını verdikleri bir grup kurdular. Daha sonra grup dağıldı ama dostlukları bitmedi. MFÖ'nün "Sen neymişsin be abi?" şaşkınlığının Ayhan Sicimoğlu'na yapılan bir şarkı olduğunu Mazhar Alanson o dönem açıklamıştı.

Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars ile kopmalara devam, salsalara selam...

İpucu Beşlisi grubundan sonra müzik çalışmalarına bireysel olarak devam eden Ayhan Sicimoğlu başarılı bir perküsyon sanatçısı. Latin müziği ile ilgili yaptığı araştırmaları bir adım öteye götüren sanatçının Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars isimli bir grubu da var. Çoğu kişi şehrine konsere gelsin diye sabırsızlıkla onun yolunu bekliyor.

Fakat giydiğini yakıştırmasını asla es geçmemeliyiz! O, bağımsız bir moda ikonu adeta!

Bir dönem tekstil işi yaptığından mı yoksa moda dünyasının içinde yer aldığından mı bilinmez, Ayhan Sicimoğlu'nun kendine özgü bir stili var. Giydiğini yakıştırmayı bir kenara bırakın, nereye giderse oraya özgü kıyafetleri tercih etmesi de onun farklılığını gösteriyor.

Siz onu bir de radyoda program yaparken dinleyin...

Joy FM'de kendisi gibi hastaları için Latin Lover isimli bir program da yapan Sicimoğlu'nun radyo muhabbeti de bir harika. Mesela "Evet sevgili dostlar, bu cumartesi akşamında benimle birlikte olduğunuz için teşekkür ederim. Ben sizinle olmayı tercih ettim. Napıcam ki dışarda? Kötü müzik, kötü yemek, her yer ana baba günü...Böyle daha iyi" gibi samimi sohbetler ediyor.

Bitmiyor bitmiyor... Mükemmel bir aşçı ve damak yelpazesi inanılmaz geniş bir gurme. Ayıptır be Ayhan Abi!

Bir kere şunu söyleyelim, kesinlikle çok iyi bir aşçı. Bunu daha önce televizyonda yapmış olduğu yemek programlarından da çok iyi biliyoruz. Yemek onun için insanın karnını doyurmaktan daha ciddiye alınacak bir iş, adeta bir sanat. Dostlarıyla yemek yaparken de ya da bir yerlerde yeni bir şeyler denerken de bu böyle.

Sabit duran bir Ayhan Sicimoğlu düşünülemez. Tabii ki zaptedilmesi mümkün olmayan bir seyyah aynı zamanda!

O kadar çok yeri geziyor ki, neredeyse oturduğunu gören yok. Dünyanın neresine giderse gitsin mutlaka orada bir arkadaş grubu var. Üstelik İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce bildiği için yabancı ülkelerde anlaşma problemi de yaşamıyor.

Tam bir doğa aşığı ve inanılmaz bir çevre savunucusu. Helal sana!

Doğayı ne kadar çok sevdiğini ve bu konudaki hassasiyetini her seferinde dile getiriyor Ayhan Sicimoğlu. Bazen İstanbul'un gökdelenler yüzünden bozulan siluetine gözleri dolarak bakıp "Yazık, çok yazık" diyor, bazen de denize bakarak "Hey yavrum be, maşallah. Şu güzelliğe bakar mısınız?" diyerek aşka geliyor. Öyle uzaktan değil, aktivist olarak doğanın korunmasına da destek veriyor.

Müthiş doğallığı belki de onu sevmemizin en büyük sebebi

Kendi programında ya da konuk olduğu programlarda tarzı hep aynı, hep doğal. Mesela Selimiye Cami'ni gezerken "Ay bu Mimar Sinan beni öldürecek" diyerek hayranlığını çekinmeden dile getirebiliyor. Veyahut balık pazarını gezerken tezgahtaki balıklar için "Bu hayvanlara çok üzülüyorum. Çok güzel hayvanlar ama çok da lezzetliler. Yemesem mi acaba? Kalleşim ben, alçak bir kalleş!" diyerek iç sesini bizimle paylaşıyor.

Tarih araştırmaya bayılıyor da bayılıyor. Tam bir telefon jokeri olarak seçilecek kişi; o kadar bilgili!

Başta İstanbul olmak üzere sevdiği her şeyin mutlaka tarihini araştıran bir meraklı. Eski bir şarkının nasıl yazıldığı ya da okyanustaki bir adada bulunan kilisenin geçmişi gibi her tür bilgi kendisinde mevcut. Adeta yürüyen Ana Britannica.

Bizde enerji biter, onda bitmez. Hayatı, yaşamayı, canlıları, her şeyi ama her şeyi sonsuz bir sevgi ve merakla kucaklıyor...

Maşallah deyip tahtalara vuruyoruz. Kendisi şu an tamı tamına 67 yaşında. Evet doğru, 67. Hiç göstermiyor değil mi? Büyük ihtimalle enerjisini sevdiği şeylerle ilgilenmekten vazgeçmemesi sağlıyor.

Ne diyelim ki be Ayhan Abi?

Söylenecek çok şey var ama senin lafını biz sana söyleyelim: HASTASIYIZ!

Takipçiniz. Götür bizi gittiğin yerlere...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
araknenin-sanat-aski

İdolümdür kendisi. :)

volkan-aysen-turker

seksenli yillarda tekstil fabrikasi vardi. babam sag kolu gibiydi, fabrikaya her gittigimde benimle ilgilenirdi, cocuklarida cok severdi yani :) ne gunlerdi beee..

musaityerdeincekvar

Ankara'daki onediodaşlarıma duyuru olsun Ayhan Sicimoğlu&Latin All Star 22 Eylül'de Ankara Next Level Sahnesinde.

eren-cilingiroglu

Ayhan abi sen turizm bakanı olsan bu ülkenin silueti değişir.

metin-suluhan

kendisiyle havalimanında çalıştığım dönem tanışma fırsatına eriştim.. business class olmasına rağmen sadece bizimle muhabbet edebilmek için uçağa en son binmişti.. mükemmel insan 👌🏽

Görüş Bildir