Hangi Kötü Düşünce Hayatını Yönetiyor?

98PAYLAŞIM

Bakalım aslında kafanda bu kadar da yer etmemesi gereken düşünce neymiş...

1. Öncelikle cinsiyetini öğrenelim bakalım!

Erkek
Kadın

2. Peki yaşın kaç?

3. Zor bir soruyla devam edelim... Başını yastığa koyduğunda rahatça uyuyabiliyor musun?

Hayır.
Evet.
Zaman zaman.

4. En çok hangisinden korkuyorsun?

İşlerin asla yoluna girmemesinden...
Güzel bir geleceğimin olmamasından...
İnsanları hayal kırıklığına uğratmaktan...
Hata yapmaktan...
Kabul görmemekten...

5. Hangisi daha çok kalbini kırar?

Gidecek yollarımın tıkalı olduğunu fark etmek...
Aşağılanmak...
İnsanların benden memnun olmadığını hissetmek...
Geçmişimin peşimi bırakmaması...
Çabalarımın karşılığını alamamak...

6. Geleceğe dair umutların ne durumda?

Kayıplar yaşayacağımı düşünüyorum...
Geçmişimle dolu bir gelecek bekliyorum...
Huzur hissedemeyeceğim...
Bir şeylerin değişeceğini sanmıyorum...
Hangi gelecek?

7. Hangi hissin sırtında sürekli yük olduğunu düşünüyorsun?

Herkesten daha çok çalışmam gerektiği hissi...
Yaptıklarımla her şeyi çoktan mahvettiğim hissi...
Sürekli belli kalıplara uymam gerektiği hissi...
İnsanları gururlandırmam gerektiği hissi...
İnsanların gerisinde kaldığım hissi...

8. Sence ne kadar değerlisin?

Değerimi yaptıklarım belirliyor; kimi zaman azalıyor, kimi zaman artıyor...
İstenilen değere bir türlü ulaşamıyorum.
Değerimi kendi ellerimle yok ettim.
Değerimin diğer insanlara göre az olduğunu düşünüyorum.
Değerli olabileceğim bir noktada değilim.

9. Şu anki durumunu tanımla desek...

Beceriksiz.
Hayal kırıklığı.
Geride kalmış.
Düşkün.
Uyumsuz.

10. Son olarak... Tek bir şeyi değiştirebilseydin, bu ne olurdu?

Şu anki durumum...
Geçmişim...
Gelenekler...
Kendim...
Toplum...

"Yetersizim."

Sen maalesef kendini "Yetersiz" olarak tanımlıyor ve "yetersiz" olduğun düşüncesinden kurtulamıyorsun... Bu durum yeni girdiğin her durumda, her yeni işte, eğitimde karşına çıkıyor ve motivasyonunu yerle bir ediyor. Olduğun yerde asla rahat hissedememene ve kendini her zaman bir "uyumsuz" olarak görmene neden oluyor. Bu durumun seni nasıl tükettiğinin ve belki de tüm potansiyelini çaldığının farkındayız. Sen de farkında olmalı ve aslında herkesin biraz da olsa böyle hissettiğini ve bunun üstesinden gelmek için rol yaptığını anlamak üzerine çalışmanı öneriyoruz. Emin ol, bunlar kafana taktığın kadar büyük sorunlar değil...

"Asla başarılı olamayacağım."

Bu düşünce belki çocukluğundan, belki okul dönemlerinden geliyor fakat başarısızlıktan o kadar korkuyorsun ki, sana verilen görevler, ödevler, işler, her şey ama her şey gözünde büyüyor, uykularını kaçırıyor. Başarısızlıktan çok ama çok fazla korkuyorsun. Bu da kendin olmanı ve özgür yaşamanı engelliyor. Çünkü başarısızlık korkunun ayağındaki prangalardan farkı yok... Etrafına bakarsan herkesin biraz olsun aynı şeylerden korktuğunu fark edeceksin. Sadece belli etmiyorlar... Bunu kontrol altına almayı dene. Emin ol, ne kadar güçlü ve başarılı olduğunu görünce sen bile şaşıracaksın!

11. "Ailem benimle gurur duymuyor."

Belki çok baskıcı, belki çok disiplinli bir ailede büyüdün. Bilemiyoruz. Fakat bir şeyler kafana ailenin seninle gurur duyması gerektiğini kazımış. Şimdiyse tek düşüncen onları gururlandırmak. Belki iyi bir iş bulmak, belki iyi bir eş bulmak, belki yaşlanan anne babana bakmak... Bunlar hepimizin içinde olan korkular. Belki bunları en önemsemiyor gibi görünen insan bile aslında bunların olmamasından korkuyor olabilir. Doğal. Fakat bunun kişiliğini yemesine, bitirmesine izin vermemelisin. Çünkü ailenin gözünde olduğundan fazlasısın. Bir bireysin, bir birey olmalısın... Kendine bu eziyeti yapma. Her şey ayarında güzel.

"Her şey için çok geç."

Sen hayatının olman gereken noktasını çoktan kaçırdığını ve hayallerine, hedeflerine ulaşmak için çok ama çok geç kaldığını düşünüyorsun. Bu durum senin tüm mutluluğunu, tüm huzurunu sömürüyor. Fakat bu hiç de doğru değil. Çünkü herkes kendi zamanında yaşar. Olacak şeyler senin olmaları gerektiğini düşündüğün zamanda değil kendi olmaları gereken zamanda olur. Belki de hiçbir şeye geç kalmamışsındır... Hem kaldıysan da ne olmuş? Bunun seni çevrenden soyutlamasına, yeni hedefler koymana engel olmasına gerek yok ki!

"Hatalarım peşimi bırakmayacak."

Sen geçmişte çok büyük hatalar yapmışsın ya da yaptığını düşünüyorsun. Bu neye göre, ne kadar doğru biz bilemeyiz fakat muhtemelen herkes geçmişini affetmeyi ve önüne bakmayı hak eder... Emin ol üzücü ve hatalarla dolu geçmişlere sahip insanlar bile iyi, mantıklı ve doğru hareketlerle dolu bir gelecek kurabilirler. Fakat bu geçmişte yaşayarak gerçekleşmeyecektir... Hadi biraz canlan.

Bu testler de ilgini çekebilir!

Bu Kişilik Testine Göre Nasıl Ünlü Olacağını Söylüyoruz! - onedio.com
Bu Kişilik Testine Göre Nasıl Ünlü Olacağını Söylüyoruz! - onedio.com
Bu Psikoloji Testine Göre Üniversitede Hangi Bölümde Okumalısın? - onedio.com
Bu Psikoloji Testine Göre Üniversitede Hangi Bölümde Okumalısın? - onedio.com
Her Şey Güzel Olacak mı? - onedio.com
Her Şey Güzel Olacak mı? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kedi-dili

Testi hazırlayan arkadaşa sesleniyorum! Bence bu kadar karamsar olmamalısın, bi silkelen kendine gel, içimi kararttın!

queen_of_the_7_kingdoms

"Yetersizim." Sen maalesef kendini "Yetersiz" olarak tanımlıyor ve "yetersiz" olduğun düşüncesinden kurtulamıyorsun... Bu durum yeni girdiğin her durumda, her yeni işte, eğitimde karşına çıkıyor ve motivasyonunu yerle bir ediyor. Olduğun yerde asla rahat hissedememene ve kendini her zaman bir "uyumsuz" olarak görmene neden oluyor. Bu durumun seni nasıl tükettiğinin ve belki de tüm potansiyelini çaldığının farkındayız. Sen de farkında olmalı ve aslında herkesin biraz da olsa böyle hissettiğini ve bunun üstesinden gelmek için rol yaptığını anlamak üzerine çalışmanı öneriyoruz. Emin ol, bunlar kafana taktığın kadar büyük sorunlar değil...Hangi Kötü Düşünce Hayatını Yönetiyor? diyorsun da iyi bir düşünce yazmamışsın ki...

linda-samuel

Hatalarım peşimi bırakmayacak

orhan-ulusoy

Her şey için çok geç. Biliyorum..

ozzy_oz

"Asla başarılı olamayacağım." Bu düşünce belki çocukluğundan, belki okul dönemlerinden geliyor fakat başarısızlıktan o kadar korkuyorsun ki, sana verilen görevler, ödevler, işler, her şey ama her şey gözünde büyüyor, uykularını kaçırıyor. Başarısızlıktan çok ama çok fazla korkuyorsun. Bu da kendin olmanı ve özgür yaşamanı engelliyor. Çünkü başarısızlık korkunun ayağındaki prangalardan farkı yok... Etrafına bakarsan herkesin biraz olsun aynı şeylerden korktuğunu fark edeceksin. Sadece belli etmiyorlar... Bunu kontrol altına almayı dene. Emin ol, ne kadar güçlü ve başarılı olduğunu görünce sen bile şaşıracaksın!

Görüş Bildir