Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 17. Hafta: Bebeğinizin Saçları, Kaşları ve Kirpikleri Uzuyor!

1PAYLAŞIM

Hamilelikte 17. haftada bebeğinizin baş-popo arası mesafesi ortalama 12-13 cm iken, 140 gram civarında bir kiloya sahip olacaktır. Bebeğiniz sizinle birlikte kilo alır. Göbek bağı günden güne biraz daha kalınlaşır ve kuvvetlenir. 17. haftada yumuşak kıkırdak dokusu, yavaş yavaş kemikleşmeye başlar. Bebeğin cildinde yağ dokusunun oluşmaya başlamasıyla, önceki haftalarda şeffaf bir halde olan cilt zaman içinde yerini normal bir cilt görünüme kavuşturur. Bu haftalarda bebeğinizde artan yağ dokuları, bebek doğduktan sonra vücudunun ısı üretiminde önemli bir rol oynayacaktır.

Hamileliğin 17. haftasında bebeğinizin reflekslerinde gelişmeler yaşanacak.

Bebeğiniz rahminizin içinde olduğu dönemde emme ve yutkunma hareketleri gelişmeye başlar. Bebeğiniz doğduğunda, reflekslerinin hazır olması gerekir. Bundan dolayı rahim içinde emme eylemini gerçekleştirir. Ayrıca hamileliğin 17. haftasında bebeğinizin parmak ve ayak izleri de oluşur. Kalp atışları önceki haftalara göre hızlanır. Bebeğinizin kalbi, günde aşağı yukarı 30-40 litre kan pompalar. 17. haftada bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili kesin belirtiler görülmeye başlar. 16. haftadan itibaren bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz beklenir. Eğer kız bir bebek bekliyorsanız, yumurtalarının oluşumu tamamlanmıştır. Erkek bir bebek bekliyorsanız, testisleri oluşumunu tamamlamış ve karnının üst bölmesine yerleşmiştir. Testisleri vücudun dışında doğumdan sonra çıkacaktır. Erkek bebeklerde penis şeklini alan prostat meydana gelir. Kız bebeklerde ise, vajinal dokular gelişimini hızlandırır. Hem erkek, hem kız bebeklerde meme ucu oluşmaya başlar.

Hamileliğinizin 17. haftasında bebeğinizin dişleri de oluşumunu tamamladı.

Bebeğiniz dişleri çıkmış şekilde de doğabilir. Korkacak bir durum yoktur. Bu gibi durumlarda bebeğin anne sütünden faydalanabilmesi için bu dişlerin çekilmesi gerekebilir. Daha sonra yerlerine yenileri çıkacaktır.
Gebeliğin 17. haftasında bacakları orantısız ve çarpık bir biçimde durabilir. Kemiklerine kalsiyum geçişi sağlandıkça bu durum düzelecektir. Bundan dolayı hamileliğin 17. haftasında bol miktarda kalsiyum içeren ürünler tüketmeniz önerilir. Bunun yanı sıra bol miktarda su içmeniz de bebeğiniz için olumlu olacaktır.

Bu haftalardan itibaren ağır kaldırma konusunda daha özenli olmalısınız.

Eğer yerden bir şeyler kaldırmanız gerekirse, bacaklarınızı bükerek eğilin. Böylece ağırlığı bacaklarınıza vermiş ve çok zorlanmamış olursunuz. Sırt ağrıları yaşamanız da bir ihtimaldir. Gebeliğin 17. haftasında duruşunuza biraz daha dikkat etmelisiniz. Göğüsleriniz süt salgısına hazırlandığı için git gide büyümeye başlar.Bu nedenle hamile sütyeni kullanmanız tavsiye edilir. Artan iştahınızla birlikte kilo alımı da hızlanacak. Ancak unutmayın. Bu dönemde 3 kilo almanız normal karşılanır. Bu konuya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda terlemeniz ve çabuk yorulmanız da bu dönemde artabilir.

Gebeliğin 17. haftasında hafif ve sağlıklı yemekler tercih etmeniz, kabızlık ve mide ekşimesi sorunlarınızı minimuma indirmenize yardımcı olur.

Gebelikte spor yapmanız solunum, dolaşım, mide, bağırsak, kas ve iskelet sisteminizin sağlıklı çalışmasını sağlar. Doğum için gereken dayanıklılığı da size sağlar. Bu yüzden hamilelikte spor  yapmak normale göre çok daha önemli olacaktır.

Gebelik süresince hormonlarınızın değişimine göre cinsel isteğiniz artış ve azalışlar gösterebilir.

Bunu eşinizle konuşarak ve paylaşıma açık olarak cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 16. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 18. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir