Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 16. Hafta: Bebeğiniz Artık Yüz İfadeleri Yapabiliyor!

-

Bebeğinizin başı ile poposu arasındaki mesafe 11-11,5 cm arasında olacaktır. Bunun yanı sıra 100 gram ağırlığa erişecektir. Gebeliğin 16. haftasında bebeğinizin kilosunun artışı boyunun artışına göre daha hızlı olacaktır, boyutu ise neredeyse bir avokado kadar olmuştur. Bebeğiniz bu haftalarda artık başını daha dik tutabiliyor. El ve ayak tırnaklar oluşumunu tamamlamıştır. Bacakları önceki haftalara göre daha uzundur. Sinir sistemi ise gelişimini neredeyse tamamlanmıştır.

Bebeğinizin organları ultrasonda oldukça net bir şekilde görünebilecek.

Hamilelikte 16. hafta, bebeğinizin organlarının ultrasonda çok daha net görülebildiği bir haftadır. Bebeğinizin kalbini, böbreğini, diyaframını ve idrar kesesini gözlemleyebilmek mümkün. "Acaba kız mı erkek mi?" sorununa cevap bulabileceğiniz en heyecanlı haftalardan birisine şahitlik edeceksiniz. Bu hafta bebeğinizin cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz çok yüksek. Tabi bunun için bebeğin kendisini göstermesi gerek.  Bebeğinizin kalp atışları anneye göre 2 kat daha hızlıdır. Bebeğinizin kalbi, gün içerisinde 10 litreden fazla kan pompalar.

Gebeliğin 16. haftasında rahminiz göbek deliğinizin altında konuşlanacak.

Muhtemelen bu bölgeye dokunduğunuz zaman, rahminizi hissedebilirsiniz. Önceki hafta 140 gram olan rahminiz, bu hafta 250 grama kadar çıkar. “S” şeklini almaya başlayan omurganız ile bel kısmınız öne, sırt kısmınız ise arkaya doğru şekil değiştirmeye başlayacak. Bu haftada fırsat buldukça dinlenerek bacaklarınızda oluşacak şişlikleri engelleyebilirsiniz. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeyi çok isteseniz de bebeğinizin asıl hareketlerini ilerleyen haftalarda biraz daha net hissedeceksiniz. Ani duygu değişimleriniz de oldukça azalıyor. Bu haftada artık mide bulantılarınız azalacak. Bunun nedeni ise rahminizin göbek ve kasık kemiğinizin arasında yer alması ve rahminizi destekleyen bağların genişlemeye ve kalınlaşmaya devam etmesi. Kendinizi önceki haftalara göre daha enerjik ve iyi hissedeceksiniz.

Hamilelikte 16. haftada mide bulantılarınızın iyiden iyiye azalması size iştahınızın artması konusunda yardımcı olacak.

Siz de bebeğiniz acıktığı anda acıkacaksınız. Bunun yanı sıra 16. hafta itibariyle aşermeye de başlayacaksınız. Bu yüzden daha besleyici ve sağlıklı gıdalar tüketmenizde fayda var. Çünkü tükettiğiniz besin bebeğinizin sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Doktorunuz 16. haftadan itibaren size yan yatarak uyumanızı tavsiye edebilir. Çünkü sırt üstü uyumak, kalpten çıkan damarlarda baskıya neden olur. Bundan dolayı sol tarafınızda uyumak en uygun uyuma pozisyonudur. Ayrıca 16. haftada bebeğinize her şeyin yolunda gidip gitmediği ile alakalı bir takım testler de uygulanacak.

Hamilelik öncesi de bir spor hayatınız varsa, doktorunuzun da tavsiyeleri ile buna devam edebilirsiniz. Yapacağınız egzersizler özellikle bacak ve bel kaslarınızı çalıştırmaya yönelik olursa size ve bebeğinize daha faydalı olacaktır.

Eşlerin çoğu hamilelik sırasında ilişkiye girmenin düşük ihtimali yaratacağından endişe eder. Böyle bir durum söz konusu değildir. Elbette özel bir durumunuzun olmaması koşuluyla. Bu yüzden doktorunuza danışarak ve tavsiyelerine uyarak cinsel yaşantınızı devam ettirebilirsiniz.

Siz de deneyimlerinizi ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Hamilelikte 15. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 17. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir