Hamilelik ve Doğumun Çok da Zor Bir Süreç Olmadığını Söyleyen Erkek Bireye Gelen Tepkiler ve Mansplaining'in Dibi

292PAYLAŞIM

Bu konuda da artık konuşmasanız mı?

Her şey bu paylaşımla başladı...

twitter.com

Prof. Dr. Müge Özcan, bir hekim olarak hamilelik ve doğum sürecinde mesleki anlamda yaşadıklarını anlattı.

Bir başka hekim de kendisine destek vererek yaşadığını paylaştı...

twitter.com

Hamilelik ve doğumun zorluğunun yanı sıra bir hekim olarak nöbetler ve ağır çalışma koşullarının kadınları zorladığını ifade etti.

Ve tam bu noktada 'mansplaining' meydana çıktı...

twitter.com

Tabii ki herkesin fikirlerini özgürce paylaşmasında bir sıkıntı olmayan, hatta mikroblog olarak tam da bu nedenle Twitter'ı kullanan Alperen Arslantaş, gebelik ve doğum sürecinin abartıldığını söyledi.

"Modern tıp filizlenip sezaryen yaygınlaşmasa insan neslinin sonuna gelmiştik gibi davranılıyor, ne abuk."

twitter.com

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın ne demek olduğunu ortaya koyan bu paylaşıma pek çok tepki geldi. Doğum yapmış ya da yapmamış kadınlardan tutun, hiçbir fikri olmayan erkeklere kadar herkes laf anlatmaya çalıştı.

Elbette her kesimden tepki geldi...

twitter.com

Kimisi bilimsel açıdan yaklaştı...

twitter.com

İşin uzmanlarından görüş geldi...

twitter.com

Verilerle konuşuldu...

twitter.com

Mizah devreye girdi...

twitter.com

Tane tane anlatıldı...

twitter.com

Sezaryene yönelik anlamsız çıkış çürütüldü...

twitter.com

Ama yine de olmadı. Bir kere de biz anlatalım...

twitter.com

İlk olarak bu yaptığınız şeyin ismi mansplaining. Man ve explain sözcüklerinden oluşan ve Türkçeye müthiş bir fikirle aÇÜKlama olarak çevrilen bu kelime, erkeklerin -uzmanlık alanları olsun ya da olmasın- her konu hakkında karşılarındaki kadına açıklama yapmaları, hatta söz konusu kadın konu üzerine senelerini harcayıp dirsek çürütmüşse bile aldırmadan ona doğru yolu göstermeleri anlamına geliyor. Bir erkek olarak kadın bedeni hakkında hiçbir fikri olmamasına rağmen hem gebelik hem de doğumun çok da zor olmadığını söylemek de işte tam olarak bu...

Peki tam olarak ne oluyor da gebelik ve doğum zor geçiyor?

Hamileliğin henüz ilk anlarından itibaren başlayan hormonal değişiklikler, bulantılar, uyku bozuklukları, hareket etme zorluğu, psikolojik sıkıntılar ve yer değiştirmek zorunda kalan organların yanı sıra; doğum sırasındaki kaygı bozukluğu, stres, kasılmalar, ağrı, sızı, her şey... Gebe kalan, doğum yapan her kadının kendi hikayesi var elbette ama iş sadece doğurmakla da bitmiyor maalesef. 

Sözün özü şu; deneyimlemediğimiz şeyler hakkında konuşmak çok kolay olsa da mutlaka o üstten bakışımızı sorgulayacak birileri var. İyi ki varlar!

İşin doğurmakla bitmediğini ortaya çıkaran detaylar için: 👇

Annenize İsyan Ederken Bir Kez Daha Düşünün: Doğumdan Sonra Kadın Vücudunda Meydana Gelen Değişiklikler - onedio.com
Annenize İsyan Ederken Bir Kez Daha Düşünün: Doğumdan Sonra Kadın Vücudunda Meydana Gelen Değişiklikler - onedio.com

Ve tabii ki ana konumuz mansplaining için: 👇

Beyler YETER! Kadınlara İllallah Dedirten Bir Erkek Davranışı: Mansplaining! - onedio.com
Beyler YETER! Kadınlara İllallah Dedirten Bir Erkek Davranışı: Mansplaining! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semra-basar

alperen beyin dilediği bir yerine 3 kiloluk bir cisim koyalım bakalım ıkınarak kolayca çıkarabilcek mi ya da on cm'lik bir kesi atıp biz çıkaralım.erkeklerin en sevdiği şey kadınlar hakkında atıp tutmak. alperen beyde küçük aklıyla dikkat çekmeye çalışıyor.

Gizli Kullanıcı

Bu cok farkli bir kimya ve psikoloji ,bence erkekler dusuncesini kendine saklamali, destek olmuyorsa kostek de olmucak , duyarli ve bilincli erkekleri tenzih ederm..

ilginc-insan

Konu mu kalmadı aq.. sanane kadınların doğumundan. Sanki her an doğuma hazır olmak zorunda mı? Bu ara her boka ay çok abartı demek moda oldu.. çocuk doğurmakta ne var? O işi yapmakta ne var? Biraz saygınız olsun artık. Herseyi küçük görme huyu asla iyi bir noktaya varmıyor. Hayatta bazen abartmak ta güzeldir korkmayın. Abartanada karışmayın. Herkesin bakışı farklı. Bu konu çoğu kişi için hassas bir konu. Ellemeyin. Yardımcı olcak şeyler üretin. Boş boş konuşmakla bi katkı sağlamıyorsunuz.

deli.halit

Bir yerde okumuştum; doğum esnasında Kadının 52 kemiğin birden kırılmasına eşit derecede acı çektiği yazıyordu. Bu arada kadınların doğum sancısını erkeklere birebir yaşatan bir makineye bağlı erkeklerin olduğu bir görüntü izlemiştim. Alperen Arslantaş isimli “Çok Bilmiş” cahil vatandaşı o makineye bi 10 dakikacık bağlasınlar. Bakalım bir daha zevzeklik edecek mı!

you-dunno-sht

Benim eşim dövüşçü, kaç kez dövüşürken kırmış bir yerlerini, vücudu yara bere içinde ve bir çok kez de dikiş atılmış kendisine fakat benimle beraber doğuma girip olanları gördükten sonra nutku tutulmuştu. Cidden bir insan evladı nasıl böyle bir şeyi yapabiliyor diye şok olmuştu. Hatta hala söyler sen bağırmıyordun ağrıdan böğürüyordun diye :) Adam hala bir insanın içinden insan çıkıp eski haline dönebilmesinin şaşkınlığını atamadı seneler oldu.

Görüş Bildir